اجلاس رهبران 43 کشور پیرامون بحران مالی

اجلاس پکن
Image caption در اجلاس پکن رهبران 43 کشور آسیایی و اروپایی شرکت داشتند

رهبران 43 کشور اروپایی و آسیایی از صندوق بین المللی پول خواسته اند در کمک به کشورهایی که از بحران مالی جهانی شدیدا صدمه خورده اند نقش مهمی را عهده دار شود.

این رهبران که در پکن تشکیل جلسه داده بودند، در پایان اجلاس قول دادند که برای اصلاح موثر و جامع سیستم های مالی بین المللی، اقدامات لازم را به عمل آورند.

ون جیابائو، نخست وزیر چین گفت باید از این بحران درس گرفته شود و به این موضوع توجه شود که در نظر گرفتن مقررات و محدودیت هایی برای نظام مالی، از ابتکارهای مالی مهم تر است.

نخست وزیر چین قول داد که این کشور در یک اجلاس مهم در باره بحران جاری، که قرار است ماه نوامبر با شرکت رهبران 20 کشور مهم و بزرگ جهان، در واشنگتن برگزار شود، نقش فعالی داشته باشد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی که در پایان اجلاس پکن برگزار شد گفت جزئیات واکنش ها به بحران مالی جهانی در اجلاس واشنگتن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

اجلاس کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس

وزیران دارایی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیز امروز در ریاض پایتخت عربستان سعودی تشکیل جلسه می دهند تا برای مقابله با بحران مالی جاری سیاست واحدی اتخاذ کنند.

بیشتر اعضای شورای همکاری خلیج فارس که از نظر منابع نفتی غنی هستند، در پی سقوط ارزش سهام میلیارد ها دلار به سیستم بانکی خود تزریق کرده اند.

صندوق بین المللی پول از اعضای شورای همکاری خلیج فارس ( بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی) خواسته است برای مقابله با بحران مالی همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

خبرنگار بی بی سی در خاورمیانه می گوید بعید به نظر می رسد اجلاس امروز به اتخاذ تصمیم ها و ابتکارهای تازه ای منتهی شود چون این کشورها هم اکنو ن به طور انفرادی اقدامات لازم را به عمل آورده اند.

در همین حال در واکنش به تشدید بدبینی نسبت به وضعیت اقتصادی جهان، بهای سهام در سراسر جهان رو به کاهش است.

روز گذشته در بازار بورس نیویورک، حدود 5 درصد از ارزش سهام کاسته شد.

پیشتر، با شروع کار بازارهای بورس اروپا، نزدیک به ده درصد از قیمت سهام در بازارهای مهم اروپایی، کاسته شده بود.

پس از آنکه آمار رسمی نشان داد اقتصاد بریتانیا در سه ماهه سوم سال 2008، نیم درصد افت کرده است، در بازار بورس لندن میلیاردها دلار از ارزش سهام کاسته شد.

افت اقتصادی بریتانیا بیشتر از آن بود که قبلا تصور می شد.

مطالب مرتبط