دولت ژاپن برای نجات اقتصاد کشور دست به کار می شود

بورس توکیو
Image caption اقتصاد ژاپن از اواسط سال جاری دچار رکود شده بود

تارو آسو، نخست وزیر ژاپن اعلام کرده است که طرحهای تازه ای برای بهبود اوضاع اقتصاد بحران زده ژاپن دارد.

آقای آسو گفته است که کمکهای دولتی بیشتری به بانکهای ژاپنی تزریق خواهد کرد و قوانین فروش استقراضی سهام (فروش سهام به منظور سود بردن از افت قابل پیش بینی قیمت ها ) را سخت تر خواهد کرد.

بیانیه نخست وزیر ژاپن در حالی منتشر شده که شاخص سهام Nikkei در توکیو امروز (دوشنبه 27 اکتبر) به پایین ترین حد خود ظرف 26 سال گذشته رسید و سپس اندکی صعود کرد.

تارو آسو که در ماه سپتامبر به نخست وزیری ژاپن رسید، در حالی این سمت را در اختیار گرفت که اقتصاد ژاپن با شرایط دشوار ناشی از بحران مالی در سطح جهانی مواجه بوده است.

مخالفان آقای آسو او را متهم کرده بودند که سیاست های مورد نظر او، شامل کاهش نظارت دولت بر بخش خصوصی به منظور تضمین فعالیت آزادانه تر این بخش، باعث تشدید بی اعتمادی نسبت به وضعیت اقتصادی این کشور خواهد شد.

از سویی دیگر گروه هفت کشور صنعتی جهان نیز درباره آنچه بی ثباتی شدید واحد پول ژاپن خوانده اند ابراز نگرانی کرده اند.

آنها در بیانیه ای که در شهر توکیو منتشر کردند اعلام که برای بازگرداندن ثبات به بازارهای جهانی همکاری لازم را خواهند کرد.

در حالی که سرمایه گذاران پول خود را از بازارهای کم ثبات تر وارد بازار سهام توکیو می کنند، بهای ین همچنان در حال افزایش است. روز جمعه گذشته ارزش ین ژاپن در برابر دلار آمریکا به بالاترین حد خود طی سیزده سال گذشته رسیده بود.

در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ژاپن شاهد شدیدترین افت اقتصادی این کشور طی هفت سال گذشته بوده است . در همان زمان پیش بینی شده بود که دومین اقتصاد بزرگ دنیا به سمت رکود می رود.

در خلال نگرانی ها نسبت به ورود برخی از اقتصادهای مهم جهان به رکود، حس سردرگمی و بی اعتمادی شدید در بازارهای جهانی ادامه دارد.

برخی از بازارهای بورس و مبادله ارز به شدت ناپایدار و در نوسان بوده است که باعث دخالت دولت ها برای تقویت ها بانک ها و بخش های مالی شد.

مطالب مرتبط