سقوط بی سابقه بازار بورس ایران

بورس تهران
Image caption کاهش قیمت سهام فولاد مبارکه به افت بازار سرمایه منجر شده است

شاخص بورس تهران به شدت کاهش یافته و در یک روز شاخص بورس با 579 واحد افت به ده هزار و 349 واحد رسیده است.

شاخص بازار بورس در روز یکشنبه پنجم آبان 5.6 درصد افت داشته که به عقیده کارشناسان این اندازه کاهش در یک روز در بورس تهران بی سابقه بوده است.

بر اساس گزارشها، ارزش بازار بورس تهران از حدود 61 هزار میلیارد تومان به حدود 57 هزار میلیارد تومان رسیده است.

عامل افت سهام در بازار بورس تهران، سهام شرکت های اصل 44 اعلام شده است که در ماههای اخیر عامل اصلی رونق بورس بوده اما اکنون سهام همین شرکت ها باعث سقوط بازار شده است.

کاهش قیمت سهام شرکت هایی نظیر فولاد مبارکه، مخابرات و شرکت ملی مس به سقوط شاخص های بورس تهران منجر شده است. بیشترین معاملات بورس تهران مربوط به همین شرکت هاست و کارشناسان می گویند این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده با عرضه سهام این شرکت ها به سقوط بیشتر بازار بورس منجر شود.

به عقیده این کارشناسان،سهام شرکت های زیر مجموعه اصل 44 قانون اساسی بیشتر از طریق نهادهای دولتی و خصوصی به انگیزه کسب سود کوتاه مدت خریداری شده است و همین مسئله باعث شده تا تقاضا برای این سهام به سرعت کاهش پیدا کند. برخی کارشناسان نیز معتقدند که دولت سهام شرکتهای اصل 44 را با قیمت بالا عرضه کرد و نهادهای دولتی و عمومی هم برای این که سهام عرضه شده روی دست دولت نماند با هر قیمتی سهام را خریدار کرده اند اما اکنون این حباب قیمتی ترکیده است.

در ماههای اخیر عمده معاملات بازار بر سهام همین شرکت ها متکی بوده و باکاهش قیمت های جهانی و رکود اقتصادی در جهان، سهام این شرکت ها افت کرده و همین مسئله باعث سقوط بازار بورس شده است.

در روز یکشنبه پنجم آبان با باز شدن نماد فولاد مبارکه قیمت سهام این شرکت افت شدیدی را تجربه کرد و سهامداران این شرکت برای فروش هجوم آوردند. هر سهم این شرکت که پیش از این 369 تومان بود با 145 تومان کاهش به قیمت 224 تومان معامله شد.

کاهش قیمت جهانی فولاد باعث کاهش سهام فولاد مبارکه و افت شدید بازار بورس تهران شده است.

نماد شرکت فولاد مبارکه از روز 19 شهریور به دلیل کاهش جهانی قیمت فولاد، افزایش قیمت سنگ آهن در بازارهای داخلی و نامشخص بودن نحوه کمک به صندوق بازنشستگی فولاد متوقف شده بود ولی در اولین روز بعد از بازگشایی نماد و آغاز معاملات، قیمت سهام این شرکت سقوط کرد. به عقیده کارشناسان، بازار بورس ایران اگر چه ارتباط چندانی با بازارهای جهانی ندارد اما عرضه سهام شرکت هایی که محصولات آنها در بازارهای جهانی با افت قیمت مواجه شده، بازار بورس تهران را تحت تاثیر قرار داده است.

از نظر این گروه، بازار بورس در سالهای اخیر با رونق اقتصاد جهانی، با رشد همراه بود اما با وخیم شدن اقتصاد جهانی، بازار سرمایه ایران با رکود مواجه شده است.

در حال حاضر به دلیل بحران مالی بین المللی، قیمت نفت و فلزات اساسی نظیر فولاد در جهان کاهش یافته و در پی آن نیز بورس ایران با سقوط قیمت سهام شرکت هایی نظیر فولاد مبارکه با بحران مواجه شده است.

با بروز مشکلاتی نظیر کاهش قیمت نفت و افت شدید بازار سهام، محمود احمدی نژاد به وزیر اقتصاد دستور داده تا یک کارگروه را برای بررسی تاثیر بحران اقتصادی جهانی بر اقتصاد ایران تشکیل دهد.

در این گروه رئیس کل بانک مرکزی، وزرای خارجه، بازرگانی،اقتصاد و معاون برنامه ریزی رئیس جمهور حضور دارند.

این گروه ضمن بررسی تاثیر بحران مالی در غرب بر اقتصاد ایران نحوه مهار آسیب های احتمالی را نیز بررسی و برای اجرا در اختیار دولت قرار می دهد.

قیمت نفت اکنون به دلیل بحران مالی جهانی به کمتر از نصف کاهش یافته و این برای اقتصاد ایران که به درآمدهای نفتی متکی است، دردسر آفرین است، برای همین دولت سعی دارد تا آثار این بحران را در بخشهای مختلف اقتصاد شناسایی و با آن مقابله کند.

مطالب مرتبط