ایسلند، نرخ بهره بانکی را به 18 درصد رساند

بانک مرکزی ایسلند
Image caption بانک مرکزی ایسلند می گوید افزایش نرخ بهره موقتی خواهد بود

بانک مرکزی ایسلند اعلام کرده که نرخ بهره را از 12 درصد به 18 درصد افزایش داده است.

نخست وزیر ایسلند ابراز امیدواری کرد که افزایش نرخ بهره برای کوتاه مدت بوده و پس از ایجاد ثبات در بازارهای ارز و تحت کنترل درآمدن تورم نرخ بهره کاهش یابد.

گیر هارده، نخست وزیر ایسلند از بانک مرکزی اروپا و نیز بانک مرکزی آمریکا درخواست وام کرده است.

نخست وزیر ایسلند می گوید علاوه بر دو میلیارد دلاری که قرار است صندوق جهانی پول به این کشور پرداخت کند سیستم بانکی ایسلند به 4 میلیارد دلار دیگر نیازمند است.

دولت ایسلند در حال حاضر محدودیت هایی سختی در معاملات تبدیل ارز قائل شده است.

از هنگامی که دولت ایسلند ناچار شد کنترل سه بانک بزرگ این کشور را به دلیل کمبود اعتبار در دست بگیرد، این کشور با مشکلات زیادی روبرو شده است.

در تحول دیگری، بانک مرکزی بریتانیا تخمین زده است که ضررهای ناشی از بحران مالی جهانی برای سرمایه گذاران و بانک ها به 2 تریلیون و 800 میلیارد دلار بالغ می شود.

این رقم دو برابر مبلغی است که قبلا برآورد شده بود.

مروین کینگ، رئیس بانک مرکزی بریتانیا هشدار داده است که با وجود تلاش بسیاری از دولت ها برای تقویت سیستم بانکی خود، خطرهای جدی برای سیستم مالی جهانی، هنوز به قوت خود باقی است.

بانک مرکزی بریتانیا می گوید برای تضمین این که در دوره های رشد قوی اقتصادی، بانک ها مقداری از پول خود را برای جبران ضررها در دوران رکود، ذخیره کنند، به مقررات جدید بین المللی نیاز است.

رابرت پستون، تحلیلگر بی بی سی در امور بازرگانی می گوید مالیات دهندگان در سراسر جهان تا کنون 5 تریلیون دلار را صرف تقویت بانک ها کرده اند.

گزارش ثبات مالی، که اخیر انتشار یافته حاکی از این است که صنعت بانکداری بریتانیا در هنگام رونق اقتصادی سریعا گسترش یافت ولی زیر بنای محکمی برای مقابله با شرایط سخت را نداشته است.

در این گزارش خاطر نشان شده که در سال 2001 دادن وام به مشتریان با سپرده های آنان همخوانی داشت ولی در نیمه اول سال 2008، کل میزان وام به مشتریان 700 میلیارد دلار بیشتر از کل سپرده ها بود.

در این گزارش به بانک ها توصیه شده که سپرده های مشتریان را افزایش داده و دارایی های قابل فروش خود را افزایش دهند و از وابستگی خود به بازارهای مالی در ابعاد گسترده، بکاهند.

هفته گذشته رئیس بانک مرکزی بریتانیا هشدار داد که سیستم بانکی بریتانیا بیش از هر زمان دیگری از آغاز جنگ جهانی اول تا کنون، در اوایل ماه جاری میلادی به از هم پاشیدن نزدیک شده بود.

در همین حال گوردون براون، نخست وزیر بریتانیاخواستار افزایش قابل توجه پولی شده است که در اختیار صندوق بین المللی پول قرار داده می شود.

گوردون براون می گوید کشورهای صادرکننده نفت و چین می توانند بخش اعظم این پول را فراهم آورند.

در تحول دیگری بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) امروز برای بحث در باره امکان کاهش نرخ بهره تشکیل جلسه می دهد.

احتمال زیاد می رود که در این جلسه تصمیم به کاهش نرخ بهره به میزان نیم درصد گرفته شود و در نتیجه نرخ بهره دلار به یک درصد برسد.

تحلیلگران می گویند انتظار می رود بانک های اروپایی نیز پس از کاهش نرخ بهره دلار در صدد کاهش بیشتر نرخ بهره خود برآیند.

مطالب مرتبط