هشدار نسبت به گسترش بحران به سایر کشورها

سارکوزی و براون در پاریس
Image caption رهبران بریتانیا و فرانسه در پاریس دیدار و در یک کنفرانس خبری شرکت کردند

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا و نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه اخطار داده اند که برای جلوگیری از گسترش بحران جاری در بخش مالی جهان، اقدامات عاجل ضروری است.

آقای براون گفت که اولویت نخست "متوقف کردن روند سرایت مشکل به سایر کشورها از جمله در اروپای شرقی است" چرا که در این منطقه "مشکلاتی درحال ظهور است."

وی گفت صندوق بین المللی پول، آی ام اف، باید صندوق تازه ای برای کمک به کشورهایی که در تقلا هستند ایجاد کند.

و آقای سارکوزی نیز خواستار آن شد که مبلغ صندوق بحران برای اعضای اتحادیه اروپا از 12 میلیارد یورو به 20 میلیارد یورو افزایش یابد.

این دو رهبر در فرانسه دیدار می کردند تا مواضع خود را پیش از اجلاس آمریکا و اروپا درباره بحران مالی جهان هماهنگ کنند.

این گفتگوها درحالی انجام شد که "بانک انگلستان" اعلام کرد شرکت هالی مالی جهان اکنون به دلیل ادامه بحران در بخش اعتبار دو تریلیون و 800 میلیارد دلار از دست داده اند.

آقای براون گفت اجلاس رهبران جهان در واشنگتن در روز 15 نوامبر لحظه ای تعیین کننده در زمینه چگونگی همکاری کشورها برای حل این مشکل خواهد بود.

و او افزود که بریتانیا و فرانسه هر دو علاقمند هستند مطمئن شوند که آی ام اف منابع لازم برای رسیدگی به بحران اقتصادی را دارد.

براون و سارکوزی در تقاضا برای اصلاح نظام مالی جهان پیشگام بوده اند.

آقای سارکوزی گفت: "ما باید راه ها و وسایلی برای آی ام اف پیدا کنیم تا منابع بیشتری را برای کمک به شماری از کشورهای خاص، به نظر من به خصوص کشورهای در حال ظهور، در اختیار داشته باشد."

رهبران بریتانیا و فرانسه همچنین در زمینه اتخاذ تدابیر اروپایی برای تثبیت بانکها و احیای اعتماد در بازارها در خط مقدم قرار داشته اند.

آقای سارکوزی گفت که فرانسه و بریتانیا در کنار یکدیگر راه هایی برای بحران مالی بین المللی و تضمین موضع واحد اروپایی خواهند یافت.