جهش بزرگ بازارهای بورس آمریکا و ژاپن

شادی یک معامله گر در بازار بورس نیویورک
Image caption جهش چشمگیر بازار بورس نیویورک پس از افتی 500 رقمی صورت گرفت

هجوم خریداران در ساعات پایانی معاملات سه شنبه در بازار بورس نیویورک باعث جهش شاخص سهام داو جونز به میزان بیش از 10 درصد شده است. بازارهای ژاپن نیز صبح چهارشنبه جهش مشابهی را تجربه کرده است.

پیشتر شاخص سهام در بازارهای اروپایی جهش کرده بود که بخشی از ضایعات در روزهای گذشته را جبران کرد.

شاخص سهام داو جونز نیویورک بیش از 889 رقم یعنی حدود 11 درصد صعود کرد و به 9065 ممیز 12 رسید. شاخص سهام نزدک بیش از نه و نیم درصد و شاخص "اس اند پی 500" نزدیک به 11 درصد صعود کرد.

تحلیلگران گفتند که سرمایه گذاران به امید کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) در روز چهارشنبه برای خرید سهام یورش بردند.

برخی معتقدند که بانک مرکزی نرخ بهره وام های میان-بانکی را به اندازه نیم درصد کاهش داده و به یک درصد خواهد رساند.

در ژاپن نیز تا نیمروز چهارشنبه شاخص سهام نیکِی بیش از شش درصد رشد کرد. در کره جنوبی شاخص کوسپی بیش از 7 درصد جهش کرد هرچند بعدا کمی افت داشت.

سایر تحلیلگران این جهش را ناشی از افت بیش از حد شاخص ها در هفته های اخیر دانستند و ابراز عقیده کردند که بهای سهام حداقل ممکن را تجربه کرده است.

داو جونز روز سه شنبه دومین جهش بزرگ روزانه خود تا به امروز را تجربه کرد که پس از افت 1000 رقمی آن در روزهای جمعه و دوشنبه بود.

بی ثباتی وجه مشخصه بازارهای بورس جهان در چند هفته اخیر بوده است و به خصوص در سه هفته اخیر روز اخیر کمتر روزی بوده است که شاخص داو جونز چند صد رقم جهش یا سقوط نکند.