بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را کاهش داد

شاخص نیکی
Image caption با و جود کاهش نرخ بهره ین، ارزش سهام شاخص نیکی 5 درصد کاهش یافت

دو رو ز پس از کاهش قابل توجه نرخ بهره دلار توسط بانک مرکزی آمریکا، دولت ژاپن اعلام کرده که نرخ بهره ین را کاهش داده و از نیم درصد به سه صدم درصد رسانده است.

این تصمیم به دلیل نگرانی از رکود در دومین کشور بزرگ جهان از لحاظ اقتصادی است و اکنون می توان گفت که ژاپن در میان کشورهای توسعه یافته دارای پایین ترین نرخ بهره است.

با این وجود میزان کاهش نرخ بهره ین کمتر از آن بود که انتظار می رفت.

کاهش نرخ بهره ین برای اولین بار پس از هفت سال بود و بانک مرکزی ژاپن بحران مالی جهانی را عامل این تصمیم دانست.

بانک مرکزی ژاپن گفت که کند شدن رشد اقتصادی ژاپن احتمالا برای مدتی ادامه خواهد یافت و در این مدت صادرات کاهش یافته و افزایش نرخ انرژی و کالاها که از قبل شروع شده بود همچنان محسوس خواهد بود.

تصمیم کاهش نرخ بهره با این امیدواری بود که نرخ جدید موجب خواهد شد که مصرف کنندگان پول بیشتری خرج کنند و در نتیجه از فشاری که به دلیل تقویت ین به صادرکنندگان وارد می شود کاسته شود.

با اعلام کاهش نرخ بهره ارزش شاخص بهای سهام نیکی، اندکی افزایش یافت ولی در پایان معاملات 5 درصد از ارزش بهای سهام این شاخص کاسته شده بود.

در ادامه تدابیری که دو لت ژاپن برای مقابله با بحران مالی جهانی اتخاذ می کند، روز گذشته تارو آسو، نخست وزیر ژاپن دومین بسته مشوق های اقتصادی خود ظرف دو ماه گذشته را معرفی کرد..

این بسته 51 میلیارد دلاری( 5 تریلیون ین) شامل کاهش عوارض بزرگراهها و افزایش ضمانت وامهایی بود که به شرکتهای کوچک داده می شود.

برنامه های کاهش مالیات و کمک های مالی هم برای خانوارهای ژاپنی کم درآمد در این بسته در نظر گرفته شده است.

این غیر از بسته 11.7 تریلیون ینی است که یاسو فوکودا، نخست وزیر پیشین ژاپن در ماه اوت ارائه کرده بود.

در این بسته همچنین وامهای مسکنی که از مالیات معافند، برای رونق بخشیدن به بازارهای در حال رکود کشور لحاظ شده اند. بودجه برای کودکان و سالمندان، و حمایت از جوانان بیکار هم از جمله برنامه های تازه اقتصادی در این بسته مشوقها هستند.

آقای آسو گت: "در چنین شرایطی لازم است که برای مردم احساس امنیت به وجود بیاوریم. نه باید از این طوفان خشمگین هراس داشته باشیم و نه باید بایستیم و بگذاریم که این طوفان ما را با خود ببرد."

نخست وزیر ژاپن افزود اگر شرایط اقتصادی اجازه دهد، او علاقه مند است که مالیات بر مصرف را ظرف سه سال افزایش دهد.

مطالب مرتبط