اروپا نرخ بهره خود را به بیشترین میزان کاهش داد

علامت یورو
Image caption منطقه یورو نرخ بهره را به شدت کاهش داده است تا رشد اقتصادی را ترغیب کند

در حالی که اروپا برای تحمل سقوط اقتصادی جهان با مشکل روبرو بوده است، بانک های این منطقه دست به اقدامات بنیادی زده اند تا بلکه اقتصاد بیمار کشورهای اروپایی را بهبود بخشند.

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره پایه را در پانزده کشور منطقه یورو از سه ممیز 25 درصد به دو و نیم درصد کاهش داده است. این میزان کاهش توسط بانک مرکزی اروپا بی سابقه بوده است.

در حالی که بانک مرکزی اروپا تلاش دارد اقتصاد منطقه یورو را تقویت کند، هزینه گرفتن وام برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است.

بانک های مرکزی جهان برای اجتناب از رکود اقتصادی نرخ بهره خود را به شدت کاهش داده اند.

بانک مرکزی بریتانیا امروز (4 دسامبر)، نرخ بهره پایه خود را یک درصد کاهش داد و اکنون نرخ بهره پایه در این کشور دو درصد است.

نرخ بهره پایه در بریتانیا از نیم قرن پیش تاکنون دو درصد نبوده است.

بانک مرکزی سوئد اعلام کرده است که در واکنش به سقوط در تولید و همچنین بازار کار این کشور، نرخ بهره اصلی خود را به دو درصد کاهش داده است.

در فرانسه، نیکولا سرکوزی، رئیس جمهوری این کشور، برنامه جدیدی را برای کمک به رشد اقتصادی معرفی کرده است.

بنابر طرح جدید در فرانسه، برای مبارزه با مشکلاتی که صنایع خودروسازی و همچنین بخش ساخت و ساز درگیر آن است، 32 میلیارد دلار هزینه می شود. آقای سارکوزی همچنین می خواهد که با این طرح خانواده ها را ترغیب کند بیشتر خرید کنند.

مقابله با رکود

آمار رسمی تائید کرده اند که منطقه یورو در رکود اقتصادی است و اطلاعات اخیر وضعیت اقتصادی این منطقه را ناامید کننده نشان داده است.

کاهشی که امروز بانک مرکزی اروپا اعلام کرد در 10 سال تاریخچه این بانک بی سابقه بوده است.

ژان-کلود تریشه، رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه گفت احتمالا اقتصاد جهان سال آینده نیز ضعیف خواهد بود.

او گفت که مشکلاتی که بازارهای مالی با آن مواجه بوده اند ممکن است اقتصاد منطقه یورو را ضعیف ترکند.

آقای تریشه افزود: "بلاتکلیفی شدیدی همچنان دامنگیر این منطقه خواهد بود."

اما رئیس بانک مرکزی اروپا گفت که فشار تورم رو به کاهش است.

برخی کارشناسان امور اقتصادی در اروپا نیز می گویند در حالیکه اکنون نگرانی از تورم وجود ندارد به نظر می رسد که رکود اقتصادی در منطقه یورو روز به روز وخیم متر می شود.

کارستن برژسکی، یکی از این کارشناسان گفت: "ظاهرا بانک مرکزی اروپا حاضر شده برای مهار کردن این وضعیت دست به هر کار لازم بزند."

پانزده کشور عضو منطقه یورو شامل فرانسه، ایتالیا، آلمان، بلژیک، ایرلند جنوبی، هلند، لوکزامبورگ، اسپانیا، پرتغال، اسلوانی، مالت، یونان، اتریش، فنلاند و قبرس می شود.

مطالب مرتبط