13:41 گرينويچ - سه شنبه 28 اکتبر 2008 - 07 آبان 1387

دولت جدید ایسلند کار خود را آغاز کرد

نخست وزیر جدید ایسلند با چالش های بزرگ اقتصادی روبروست

به دنبال استعفای هفته گذشته دولت ایسلند، دولت جدید این کشور امروز (اول فوریه)، سوگند یاد می کند.

ورشکسته شدن بانک های ایسلند در ماه اکتبر سال گذشته وضعیت اقتصادی این کشور دچار آشفتگی شده است و دولت جدید این کشور با چالش های بزرگی برای مهار کردن سقوط شدید اقتصادی مواجه است.

پل گریر، گزارشگر بی بی سی در ریکیاویک پایتخت ایلسند می گوید مردم عادی این کشور منتظرند دولت جدید و به ویژه نخست وزیر جدید خانم جوآنا سیگورداردوتیر، اقتصاد ایسلند را نجات دهد.

حزب سوسیال دموکرات های نخست وزیر جدید با حزب سبزها تشکیل ائتلاف داده است و با این که در مورد سمت و سوی برخی از سیاست ها اختلاف نظر در ایسلند وجود دارد، همه سیاستمداران این کشور معتقدند که سقوط اقتصادی ایسلند جدی ترین مشکل این کشور است.

بیکاری در ایسلند بیش از 10 درصد است و در حالی که شرکت های بیشتری با ورشکستگی مواجه می شوند تورم شانزده درصدی این کشور نیر به سرعت رو به افزایش است.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید که بزرگترین چالش پیش روی نخست وزیر 66 ساله ایسلند این است که رای دهندگان استقلال طلب و مغرور کشورش را قانع کند که پیوستن به اتحادیه اروپا ممکن است تنها گزینه ایسلند برای متوقف کردن سقوط "کرونر" پول رایج این کشور باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.