دولت ایران از معاملات مسکن مالیات می گیرد

مسکن
Image caption طرحهای دولت برا ی کنترل قیمت مسکن تاکنون موفقیت آمیز نبوده است

دولت ایران طرحی تصویب کرده است که بر اساس آن، افرادی که در مراکز استانها و شهرهای بزرگ، بیش از دوبار در طول یک سال خرید و فروش مسکن انجام دهند، باید مالیات پرداخت کنند.

این طرح با هدف "کنترل قیمت در بازار مسکن" و جلوگیری از "فعالیت های سوداگرانه و دلالی" صورت می گیرد.

بر اساس این طرح از اول اسفند کسانی که در سال بیش از دو بار معامله ملک انجام دهند در ردیف کسانی قرار می گیرند که شغلشان خرید و فروش است و باید مالیات مشاغل بپردازند.

با اجرای این طرح، افراد حقیقی و حقوقی معامله کننده مسکن باید بین ۱۵ تا ۳۵ درصد سود خرید و فروش را به عنوان مالیات پرداخت کنند. این طرح شامل کسانی که به صورت انبوه مسکن تولید می کنند، نمی شود.

بنابر ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم، نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی از ۱۵ درصد برای سه میلیون تومان درآمد شروع می شود و تا ۳۵ درصد برای بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان می رسد.

مبنای محاسبه نرخ مالیات نیز قیمت املاک در شهریور امسال در نظر گرفته شده است.

این طرح در پی افزایش شدید قیمت مسکن در دستور کار دولت قرار گرفت و دولت با اجرای برنامه هایی سعی دارد مانع افزایش بیشتر قیمت مسکن شود.

پایگاه ثبت معاملات

تلاش برای عرضه بیشتر مسکن در قالب مسکن مهر و گرفتن مالیات از معاملات مسکن از جمله برنامه های دولت برای مقابله با افزایش قیمت مسکن است.

برای اجرای این برنامه، بنگاه های معاملات مسکن موظف شدند تا هر گونه عقد قرارداد خرید، فروش و رهن املاک و مستغلات را در پایگاهی که به این منظور ایجاد شده است، ثبت کنند.

در این پایگاه به هر معامله یک کد اختصاصی موسوم به "کد رهگیری" داده می شود و معاملاتی که این کد را نداشته باشند، باطل و غیرقانونی خواهد بود.

در این پایگاه تمامی معاملات املاک و مستغلات یک کد اختصاصی خواهند داشت و با این وسیله هر گونه معامله ملکی از قبیل اجاره، فروش، رهن و مشارکت قابل شناسایی و پیگیری است.

دولت امیدوار است با این کار، قیمت های مسکن را کنترل کند و جلوی آن دسته از کسانی که به عقیده مقامات دولتی در افزایش قیمت مسکن نقش دارند، بگیرد.

Image caption برآوردها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد

دولت محمود احمدی نژاد پیش از این برنامه های مختلفی را برای حل معضل مسکن اجرا کرده اما بخشی از این برنامه ها نظیر پرداخت وام های مختلف به جای کمک به رفع بحران، به عامل افزایش قیمت مسکن بدل شده است.

آشفته بازار مسکن

این نگرانی وجود دارد که پرداخت مالیات باعث افزایش بیشتر قیمت مسکن شود و متقاضیان مسکن را که عمدتا از افراد کم درآمد هستند، تحت فشار بیشتری قرار دهد.

برخی کارشناسان معتقدند دریافت مالیات از خرید و فروش مسکن ممکن است برخی فعالان بازار مسکن را به فروش وکالتی به اعضای خانواده تشویق کند و آنها با نام یکی از اعضای خانواده به خرید و فروش بپردازند.

در مقابل برخی کارشناسان می گویند که این طرح می تواند تا حدودی مانع سوداگری مسکن شود اما این نگرانی هم وجود دارد که بخش مسکن جذابیت خود را بر سرمایه گذاری از دست بدهد و با رکود مواجه شود.

قیمت مسکن در دو سال و نیم سال اخیر به شدت افزایش یافته و این افزایش قیمت به خصوص در برخی مناطق شهرهای بزرگی مثل تهران، گاه به چند برابر نیز رسیده است.

دولت علاوه بر طرح دریافت مالیات از خرید و فروش، واگذاری زمین بدون دریافت قیمت را در دستور کار دارد و بر اساس گزارشها بیشتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر زمین دریافت کرده اند. هدف از این طرح حذف قیمت زمین از قیمت واحد مسکونی است.

دولت امیدوار است که با اجرای طرح مالیات خرید و فروش، واگذاری زمین رایگان و پرداخت انواع وام، بازار مسکن را از آشفتگی نجات دهد.

برآوردها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد و هر ساله نیز خیل عظیمی به جمع متقاضیان مسکن افزوده می شوند. در طول سال های گذشته به طور متوسط حدود ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در ایران ساخته شده است در حالی که بر اساس برنامه باید سالانه بیشتر از ۸۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شد.

کارشناسان، برخی برنامه های اقتصادی دولت را عامل افزایش قیمت و اجاره مسکن می دانند، اما می گویند که معضل اصلی فاصله زیاد تولید و تقاضای مسکن است و تا زمانی که تولید مسکن افزایش پیدا نکند، نمی توان به موفقیت چنین برنامه هایی امیدوار بود.

مطالب مرتبط