انکار جابجایی بازارهای نفت ایران از اروپا به آسیا

تاسیسات نفتی در بحرین
Image caption اوپک تصمیم گرفته است یک و نیم میلیون بشکه از تولید خود بکاهد

یک مقام شرکت ملی نفت ایران گفته است که تنوع بازار فروش نفت ایران همچون گذشته حفظ شده و این مساله که بازارهای خریدار نفت این کشور از اروپا به خاور دور تغییر پیدا کرده است صحت ندارد.

ایران روز شنبه اعلام کرد که فروش نفت خام خود به شرکت فرانسوی توتال را 70 هزار بشکه در روز کاهش می دهد و این تصمیم را در راستای خواسته اوپک برای کاهش تولید به میزان یک و نیم میلیون بشکه در روز توجیه کرد.

براساس تصمیم اوپک ایران، دومین تولیدکننده بزرگ نفت این سازمان، باید روزانه 199 هزار بشکه از تولید بکاهد. چین و ژاپن بزرگترین خریداران نفت ایران هستند.

علی اصغر عرشی، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: "تنوع بازار فروش نفت ایران همچون گذشته حفظ شده و به هیچ وجه تایید نمی کنیم که بازارهای مقصد ایران از اروپا به سمت خاور دور تغییر پیدا کرده است."

وی توضیح داد: "به منظور حفظ درآمدهای نفتی در بیشترین حد، لازم است که تنوع بازار رعایت شود، زیرا گاهی نفت خام در یک بازار ارزان و در یک بازار گران می شود و به همین دلیل نیاز است که برای حفظ تعادل بازار در همه بازارها حضور داشته باشیم."

مدیر کل شرکت توتال در ماه ژوئیه اعلام کرده بود از آن جا که سرمایه گذاری در ایران با خطرات سیاسی همراه است از این کار صرفنظر می کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران روز شنبه این مساله را که کاهش فروش نفت به توتال انگیزه سیاسی دارد را تکذیب کرده بود.

بنابه گزارش ها ایران در گذشته نیز برای رعایت تعهدات خود برابر اوپک فروش نفت به اروپا را کم کرده است.

آقای عرشی گفت: "در خصوص تولید و صادرات نفت خام ایران براساس مصوبات اوپک اقدام می شود و در تولید و فروش هیچ تخلفی نداشته ایم."

وی همچنین آمریکا را متهم کرد بر برخی کشورها فشار می آورد تا از خریداری نفت ایران خودداری کنند.