ایران حق انتقال پول از طریق آمریکا را از دست داد

وزارت خزانه داری آمریکا
Image caption این وزارتخانه در گذشته بسیاری از بانک های دولتی ایران را تحریم کرده است

دولت آمریکا روز پنجشنبه موسسات مالی این کشور را از تسهیل برخی نقل و انتقالات پولی به نمایندگی از سوی بانک های ایرانی یا دولت ایران منع کرده است که می گوید مانع سوءاستفاده ایران از نظام مالی آمریکا خواهد شد.

وزارت خزانه داری آمریکا به ویژه گفت که معافیت ایران برای انجام به اصطلاح معاملات "برگشتی" را لغو می کند. آمریکا تاکنون تحت شرایط خاص به ایران اجازه استفاده از این حق را می داد.

استوارت لیوی معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه ای گفت: "این اقدام آخرین نقطه ورود عمومی به نظام مالی آمریکا را به روی ایران می بندد."

موسسات مالی آمریکا تا پیش از این تصمیم اجازه داشتند برخی انتقالات پولی را برای بانک های ایرانی یا سایر مشتریان ایرانی تسهیل کنند البته به شرطی که مبداء انتقال پول در خارج از آمریکا توسط بانکی غیرایرانی و غیرآمریکایی باشد و تنها از نظام مالی آمریکا عبور کند تا به یک بانک غیرایرانی و غیرآمریکایی در خارج منتقل شود.

آقای لیوی گفت: "با توجه به رفتار ایران ضروری است که حتی مسیر این دسترسی غیرمستقیم (به نظام مالی آمریکا) نیز بسته شود."

دولت جورج بوش بارها به بانک های آمریکایی هشدار داده است که ایران از یک رشته شیوه های حقه آمیز برای پنهان کردن آنچه آمریکا ادعا می کند فعالیت های تروریستی و تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است، استفاده می کند. ایران این اتهامات را رد کرده است.

آمریکا می گوید که جمهوری اسلامی برای طفره رفتن از تحریم های مالی به این شیوه ها توسل می جوید.

این تازه ترین گام برای تنگ تر کردن حقله تحریم های مالی بر ایران است. آمریکا قبلا تحریم هایی را بر چندین بانک دولتی ایران اعمال کرده و معامله با عناصر وابسته به سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران را ممنوع کرده بود.

Image caption آقای لیوی گفت که هدف این تصمیم صدمه زدن به "مردم بی گناه" ایران نیست

استوارت لیوی گفت که در سپتامبر 2006 تعداد بانک های عمده ای که معامله با ایران را به طور چشمگیری کاهش داده بودند از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمی کرد اما اکنون تعداد بانک هایی که چنین نکرده اند انگشت شمار است.

"اف ای تی اف" یا نیروی کاری اقدامات مالی که ده ها کشور عضو آن هستند و نهاد بلندپایه تعیین استانداردهای جهانی در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به حساب می آید، ماه گذشته برای چندمین بار از اعضای خود خواست با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه شدیدتر، از نظام مالی خود در برابر خطر تامین مالی تروریسم در ایران، محفاظت کنند.

آقای لیوی گفت که ایران نام خود را از معاملات حذف می کند تا ردیابی نشود.

این مقام وزارت خزانه داری گفت که در ماه های اخیر بسیاری از موسسات آمریکایی از تسهیل این معاملات برگشتی (U-turn) خودداری کرده اند.

او افزود: "با این حال ایران از این معافیت به عنوان حیله ای برای راضی کردن بانک های خارجی جهت تسهیل معاملاتی از طریق آمریکا استفاده می کرد، و گاهی درخواست می کرد به جای نام موسسه ایرانی از نام یک بانک دیگر یا یک کلمه رمز استفاده شود."

به گفته وی با اقدام امروز، توان بالقوه ایران برای سوءاستفاده از نظام مالی آمریکا به طور قابل توجهی محدود می شود.

با این حال او تاکید کرد که هدف این اقدام "مردم بی گناه ایران" نیستند و افزود برای اطمینان از کمک به مردم ایران، تصمیم امروز شامل پرداخت های مجاز مانند حمل مواد غذایی و دارو، و ارسال پول توسط خانواده ها نمی شود.