15:16 گرينويچ - جمعه 07 نوامبر 2008 - 17 آبان 1387

قفل خزانه بانک مرکزی باز شد

اسکناس

920 هزار شغل از طریق بنگاههای زود بازده ایجاد شده است

دولت ایران پرداخت وام به بنگاههای زود بازده را که طهماسب مظاهری، رئیس کل سابق بانک مرکزی جلوی آن را گرفته بود، مجددا از سر گرفته است.

حمید حاجی عبدالوهاب، معاون وزیر کار ایران به خبرگزاری فارس گفته است که هفت هزار میلیارد تومان (معادل هفت میلیارد دلار) وام جدید به بنگاههای زود بازده اختصاص یافته است.

به گفته آقای حاجی عبدالوهاب، تاکنون 19 هزار میلیارد تومان (معادل 19 میلیارد دلار) تسهیلات بابت اجرای طرح بنگاههای زود بازده اختصاص یافته است.

گفتگو با کاوه امیدوار، برنامه جام جهان نما:

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

طرح بنگاههای زود بازده سه سال پیش از سوی دولت محمود احمدی نژاد برای مقابله با بیکاری در دستور کار قرار گرفت.

بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی و اجتماعی ایران است و جمعیت بیکاران ایران بر اساس آمارهای رسمی بیشتر از سه میلیون نفر است ولی برخی کارشناسان تعداد بیکاران را بالاتر از چهار میلیون نفر برآورد کرده اند و سالانه بیشتر از هشتصد هزار نفر وارد بازار کار می شوند.

گزارشها نشان می دهد اقتصاد ایران توانایی لازم را برای پاسخگویی به متقاضیان جدید کار ندارد و هر ساله خیل تازه ای به جمع بیکاران اضافه می شود.

دولت طرح بنگاههای زودبازده را برای حل این معضل پیگیری می کند و به گفته آقای حاجی عبدالوهاب، از زمان شروع طرح بنگاههای زودبازده تاکنون 920 هزار شغل از محل این بنگاهها ایجاد شده است.

محدودیت پرداخت وام

پرداخت تسهیلات به بنگاههای زود بازده در یک سال گذشته بعد از مخالفت طهماسب مظاهری، رئیس کل پیشین بانک مرکزی، محدود شده بود اما بعد از برکناری آقای مظاهری، دولت مجددا پرداخت وام به بنگاههای زود بازده را در دستور کار قرار داده است.

آقای مظاهری در یک سال فعالیتش در سمت رئیس کل بانک مرکزی، برای جلوگیری از رشد نقدینگی و کنترل تورم یک برنامه انقباضی به اجرا گذاشت و پرداخت وامها به خصوص وام بنگاههای زود بازده را که به عقیده برخی کارشناسان در جای خود خرج نمی شد، محدود کرد.

وزارت کار به عنوان مجری طرح بنگاههای زود بازده، مخالف تصمیم بانک مرکزی بود و این اختلافات سر انجام به برکناری آقای مظاهری از سمت ریاست کل بانک مرکزی منجر شد.

بانک مرکزی معتقد بود که پرداخت این وامها در شرایط کنونی کمکی چندانی به ایجاد اشتغال نمی کند بلکه باعث افزایش نقدینگی و تشدید تورم می شود اما وزارت کار تلاش برای محدود کردن پرداخت وامها را مانع به ثمر رسیدن طرح بنگاههای زود بازده می دانست.

اسکناس

60 هزارمیلیارد تومان (60 میلیارد دلار) طرح زود بازده، در نوبت دریافت تسهیلات بانکی قرار دارد.

اکنون پرداخت وام به بنگاههای زودبازده در حالی از سر گرفته شده است که بر اساس تحقیقی که در باره عملکرد بنگاه های زود بازده انجام شده، 38 درصد از وام های پرداخت شده در محل مورد نظر خود هزینه نشده است.

این گزارش نشان می دهد که بخشی از این وام ها صرف خرید زمین، آپارتمان سازی، سپرده گذاری در بانک های دولتی و خصوصی و خرید اوراق مشارکت شده است.

اختصاص هفت میلیارد دلار تسهیلات تازه به بنگاههای زود بازده به معنی آن است که دولت قفلی را که آقای مظاهری بر خزانه زده بود، باز کرده و مجددا سیاست های پیش از دوران آقای مظاهری دنبال می کند.

بر اساس گزارش وزارت کار، 60 هزارمیلیارد تومان (60 میلیارد دلار) طرح زود بازده، در نوبت دریافت تسهیلات بانکی قرار دارد.

منتقدان بنگاههای زود بازده

طرح بنگاه های زود بازده از ابتدا مخالفانی داشت که معتقد بودند طرح بنگاه های کوچک زود بازده به اشتغال مولد و دائم منجر نخواهد شد و بهتر است دولت بانک ها را در اجرای چنین طرحی تحت فشار قرار ندهد.

به عقیده مخالفان، توزیع گسترده تسهیلات ارزان به تنهایی نمی تواند به ایجاد فرصت های پایدار اشتغال منجر شود چون اغلب طرح ها، توجیه اقتصادی نداشته و کسانی هم که از آن استفاده می کنند، سابقه اداره چنین بنگاه هایی را ندارند.

هم اکنون نزدیک به ۹۸ درصد کل واحدهای تولیدی ایران را بنگاه های کوچک تشکیل می دهند که کمتر از پنجاه نفر در آن کار می کنند بنابر این به عقیده برخی کارشناسان، کوچک بودن بنگاه ها راه حل مشکل اشتغال نیست.

گسترش بنگاه های کوچک اقتصادی البته یکی از راه حل های کوتاه مدت برای مقابله با بیکاری فزاینده است اما به نظر کارشناسان، ایجاد شغل های پایدار نیازمند برطرف کردن مسائل مهم تری است که منجر به کاهش سرمایه گذاری شده است.

دولت این نظر را قبول ندارد و معتقد است بنگاه های زود بازده می تواند گره مشکل بیکاری را در ایران باز کرده و در فاصله کوتاهی تعداد زیادی شغل ایجاد کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.