ایران صندوق وام سرمایه گذاری خارجی ایجاد می کند

دلار و یورو
Image caption مشخص نیست که از چه ارزی در صندوق استفاده خواهد شد

ایران گفته است طرحی را در دست بررسی دارد تا با جذب سرمایه های سرگردان در اثر بحران مالی بین المللی سرگردان شده ، صندوقی را برای دادن وام به شرکت ها و نهادهای داخلی ایجاد کند.

بهروز علیشیری، رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی و معاون وزیر اقتصاد ایران، با اعلام این خبر گفته است:"از منابع این صندوق برای طرح های راهبردی و اولویت دار بهره برداری می شود و به عنوان تسهیلات در اختیار طرف داخلی قرار می گیرد."

به گفته آقای علیشیری، بحران مالی آمریکا سرمایه های سرگردان را در دنیا افزایش داده و ایران باید زمینه های جذب سرمایه های سرگردان را فراهم کند و این صندوق نیز به همین منظور ایجاد خواهد شد.

اظهارات آقای علیشیری در حالی انتشار می یابد که پس از بروز بحران در نهادهای مالی جهان، مقامات جمهوری اسلامی اظهار داشتند که این بحران تاثیری بر فعالیت های مالی ایران نخواهد داشت زیرا اقتصاد این کشور ارتباط چندانی با بازارهای مالی ندارد.

با اینهمه، تحولات بعدی نشان داد که پیامد این بحران رکود اقتصادی جهان به کاهش بهای نفت خام منجر شده و از آنجا که اقتصاد ایران به شدت به عواید نفتی وابسته است، انتظار می رود تاثیری منفی بر بخش های مختلف اقتصادی از جمله بازار بورس اوراق بهادار و کالا ، باقی بگذارد که سقوط بهای سهام شرکت های پتروشیمی و فولاد نشانه های اولیه آن هستند.

دولت ایران گروه هایی را مامور کرده تا بحران مالی جهانی را بررسی کنند و با شناسایی آسیب هایی که ممکن است برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد، راه حل ارائه دهند.

به گفته رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران، در صورتی که بحران مالی جهانی به رکود تورمی در دنیا تبدیل شود، ایران می تواند در جذب سرمایه ها موفق باشد.

ایران امیدوار است بخشی از سرمایه های سرگردان را در بخش بورس جلب کند زیرا به گفته آقای علیشیری، بورس به دلیل ارتباط کم با بازارهای مالی و در نتیجه پائین بودن آثار زیانبار بحران مالی، محل مناسبی برای جذب سرمایه های خارجی است.

مشکلات مالی ایران

تصمیم ایران برای ایجاد صندوقی برای جذب سرمایه خارجی در حالی گرفته شده است که پیش بینی می شود درآمدهای نفتی این کشور به دلیل سقوط قیمت نفت به نصف کاهش یابد.

برخی کارشناسان می گویند در شرایط عادی و زمانی که درآمد نفتی ایران به رقم بی سابقه 90 میلیارد دلار رسیده بود و پشتوانه محکمی به حساب می آمد، سرمایه گذاران خارجی به دلیل تحریم های بین المللی رغبت چندانی برای سرمایه گذاری نداشتند و اکنون با دشواریهای بین المللی ایران و سقوط قیمت نفت، آیا ایجاد صندوق برای اطمینان سرمایه گذاران خارجی کفایت خواهد کرد؟

نحوه جذب سرمایه ها نامشخص است و معلوم نیست که سرمایه گذاران خارجی خودشان باید در بخش های اقتصادی سرمایه گذاری کنند یا سرمایه های خارجی فقط در صندوقی جمع می شود و در اختیار نهادهای متقاضی قرار می گیرد.

علاوه بر این، آقای علیشیری توضیح نداده است که چه کسی این سرمایه ها را تضمین خواهد کرد و ریسک آن به عهده چه سازمان و نهادی خواهد بود و آیا دولت این سرمایه ها را تضمین می کند یا شرکت ها و سازمانهای وام گیرنده باید خودشان سرمایه گذاری را تضمین کنند و ریسک آن را بپذیرند.

وزارت اقتصاد ایران که پیگپر این صندوق است هنوز مشخص نکرده که در این صندوق از چه ارزی استفاده خواهد شد و سرمایه گذاران از چه طریق می توانند در صورت تمایل سرمایه های خود را منتقل کنند و متقاضیان از چه راهی باید تقاضای خود را ارائه کنند.

بررسی های ایجاد این صندوق هنوز نهایی نشده ولی به گفته آقای علیشیری، این صندوق با تائید وزیر اقتصاد در آینده ای نزدیک تشکیل خواهد شد.

در طول سه سال اخیر به دلیل خودداری ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم و تشدید تحریم های بین المللی، از میزان سرمایه گذاری خارجی در ایران کاسته شده و شرکت های بزرگ بین المللی که در پروژه های نفت و گاز مشارکت داشتند، از ادامه همکاری با ایران سر باز زده اند در حالیکه وفور عواید نفتی قاعدتا شرایط مطلوبی را برای جذب سرمایه های خارجی ایجادکرده بود.

کارشناسان می گویند که ایران برای جلب سرمایه گذاری خارجی، و تشویق سرمایه گذاری مفید داخلی، بیش از هر چیز نیازمند اصلاح وضع موجود است و بدون رفع موانع و مشکلاتی که باعث رویگردانی سرمایه گذاران خارجی شده، این کشور نمی تواند به جذب سرمایه های خارجی امیدوار باشد.

مطالب مرتبط