دعوت دوباره ایران از خارجیان برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری

تخت جمشید
Image caption ايران به لحاظ جاذبه های توريستی از ممتازترين مناطق جهان است

ایران با برگزاری همایشی در تهران بیشتر از دو هزار پروژه را به ارزش ۵۰ میلیارد دلار به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی کرده است.

این همایش با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، مقامات دولتی و تعدادی از سرمایه گذاران خارجی برگزار شده و در آن دو هزارو ۴۹ طرح برای سرمایه گذاری ارائه شده است.

پروژه هایی که برای سرمایه گذاری ارائه شده شامل ساخت مناطق نمونه گردشگری، واحدهای اقامتی، مجتمع های بین راهی، طبیعت گردی، صنایع دستی و توسعه گردشگری در مناطق آزاد است.

بر اساس گزارشها، در این همایش هیات هایی از ۵۸ کشور از جمله ایتالیا، فرانسه، آمریکا، مالزی، بحرین، اکراین و آرژانتین حضور دارند.

مهدی جهانگیری معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفته است که بر اساس قانون سرمایه گذاری خارجی بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی تبعضی وجود ندارد و ریسک سرمایه گذاری نیز نیز از سوی دولت تامین می شود.

ایران برای تقویت سرمایه گذاری در بخش گردشگری همچنین درصدد تاسیس بانک سرمایه گذاری گردشگری است.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران در این همایش گفت که درخواست تاسیس بانک گردشگری بر اساس حمایت جدی بانک ملی بررسی و مجوز تاسیس آن صادر می شود.

اقتصاد ایران به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است و دولت ایران سعی دارد تا با استفاده از ظرفیت های بخش گردشگری، بتواند منابع درآمدی خود را متنوع کند.

اسفندیار رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در این همایش گفته است: "نمی گویم که گردشگری را طی سالهای آینده جایگزین نفت می کنیم اما می توانیم سهم بسیار مهمی از اقتصاد کشور را به گردشگری اختصاص دهیم."

برنامه بیست سال

ایران سالهاست که تلاش می کند با آسانتر کردن صدور روادید تعداد گردشگران خارجی خود را افزایش دهد اما گزارشها نشان می دهد که در سالهای اخیر تغییری در تعداد گردشگران ورودی به ایران ایجاد نشده است.

ایران برای جذب سالانه بیست میلیون گردشگر خارجی، برنامه ای بیست ساله تدارک دیده و برای رسیدن به این هدف، ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این صنعت پیش بینی کرده است.

تعداد گردشگران خارجی که طی سال های گذشته از ایران دیدن کرده اند به طور متوسط کمتر از یک میلیون نفر بوده است ولی ایران پیش بینی کرده در سال ۱۴۰۴ خورشیدی (۲۰۲۴ میلادی) تعداد گردشگران خارجی را به بیست میلیون نفر برساند.

آقای احمدی نژاد ضمن دعوت از گردشگران خارجی برای سفر به ایران گفته است:" فرهنگ حاکم بر سرزمین ایران به همه بشریت تعلق دارد و آغوش ایران به روی هم گردشگران و سرمایه گذاران در حوزه گردشگری باز است."

سال گذشته نیز ایران همایشی برگزار کرد و در آن ۱۲۰۰ طرح را به ارزش ۳۰ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری معرفی کرد. هیچ گزارشی از میزان استقبال سرمایه گذاران از این طرحها منتشر نشده اما شواهد نشان می دهد بخش عمده ای از طرحهایی که امسال برای سرمایه گذاری معرفی شده، همان طرحهای سال گذشته است.

موانع رشد گردشگری

ایران به لحاظ جاذبه های توریستی از ممتازترین مناطق جهان است، تنوع آب و هوا در فصل های مختلف سال در کنار آثار زیبا و باستانی، هنرهای ظریف و سنت های دیرینه، تصویر یکی از پرجاذبه ترین کشورهای جهان را ترسیم می کند اما در سه دهه اخیراز این قابلیت ها استفاده ای نشده است.

درآمد آسان نفت که نقش محوری در اقتصاد ایران دارد، یکی از عمده ترین دلایل بی توجهی به صنعت گردشگری بوده و مانع تلاش برای ایجاد درآمد دیگری شده است.

Image caption تنوع آب و هوای ایران در فصل های مختلف سال در کنار آثار زيبا و باستانی تصوير يکی از پرجاذبه ترين کشورهای جهان را ترسيم می کند

ناوگان هوایی، زمینی و راه آهن که نقش عمده ای در جلب گردشگر دارد با مشکلات بسیاری روبرست و تحریم اقتصادی آمریکا صنعت هوایی ایران را زمینگیر کرده است.

راه آهن ایران نیز قدیمی و فرسوده است و با حدود هشت هزار کیلومتر طول، سالانه حدود بیست میلیون مسافر را جا به جا می کند.

جاده ها و بزرگراه های ایران هنوز پاسخگوی نیازهای روزمره نیست، اغلب راه های کشور فرسوده اند، ضریب اطمینان و ایمنی در جاده های بین شهری بسیار پایین است و سالانه نزدیک به ۲۵ هزار نفر در حوادث رانندگی جان می سپارند.

در کنار این مشکلات، بخش گردشگری ایران از کمبود امکانات رفاهی نظیر هتل و مراکز خدماتی رنج می برد.

اکثر هتل های ایران قدیمی است و در سال های گذشته سرمایه گذاری چندانی برای ساخت هتل های جدید و بازسازی هتل های قدیمی صورت نگرفته است.

بخش عمده ای از هتل های بزرگ در اختیار نهادهای عمومی نظیر بنیاد مستضعفان قرار دارد و بخش خصوصی نقش چندانی در صنعت هتلداری ایفا نمی کند.

برخی علت اصلی عدم استقبال بخش خصوصی از ساخت هتل را به نوعی بدبینی فرهنگی نسبت می دهند که از گذشته وجود داشته است اما محدود بودن فصل گردشگری، بازدهی پایین صنعت هتلداری و نبود مشتری دائمی علت اصلی عدم توجه سرمایه گذاران به این صنعت است.

به این مشکلات باید کمبود امکانات رفاهی اعم از هتل و مراکز خدماتی را نیز افزود.

اکثر هتل های کشور قدیمی بوده و در سال های گذشته سرمایه گذاری چندانی برای ساخت هتل های جدید و بازسازی هتل های قدیمی صورت نگرفته است.

بخش عمده ای از هتل های بزرگ در اختیار نهادهای عمومی نظیر بنیاد مستضعفان قرار دارد و بخش خصوصی نقش چندانی در صنعت هتلداری ایفا نمی کند.

برخی علت اصلی عدم استقبال بخش خصوصی از ساخت هتل را به نوعی بد بینی فرهنگی نسبت می دهند که از گذشته وجود داشته است اما محدود بودن فصل گردشگری، بازدهی پایین صنعت هتلداری و نبود مشتری دایمی علت اصلی عدم توجه سرمایه گذاران به این صنعت است.

مطالب مرتبط