درخواست ایران از اوپک همزمان با افت قیمت نفت به زیر 60 دلار

غلامحسین نوذری
Image caption آقای نوذری می گوید که اوپک ممکن است زودتر از موعد دسامبر تشکیل جلسه دهد

همزمان با افت قیمت نفت به کمترین میزان در 20 ماه گذشته، ایران از سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، خواسته است برای تثبیت بها اقدامات بیشتری صورت دهد.

بهای نفت خام که در ماه ژوئیه به 147 دلار در بشکه صعود کرده بود در معاملات روز سه شنبه به کمتر از 60 دلار افت کرد که معادل سقوطی 59 درصدی طی چهار ماه است.

نفت خام در بازار نیویورک در پایان این روز بشکه ای 59 دلار و 33 سنت معامله شد.

روند نزولی قیمت نفت علیرغم تلاش های اخیر اوپک ادامه یافته است که ناشی از ضعف اقتصادی بسیاری کشورهای جهان و کاهش مصرف است.

به گزارش خبرگزاری رویتر غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران روز سه شنبه گفت که توافق ماه اکتبر اوپک جهت کاهش سقف تولید تنها در جلوگیری از تنزل شدید بها موثر بود و اکنون برای تثبیت قیمت باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

صادرات نفت خام حدود 80 درصد درآمد دولت ایران را تشکیل می دهد که این کشور را در برابر نوسانات شدید قیمت نفت آسیب پذیر می کند.

یک مقام بانک مرکزی ایران هفته گذشته اخطار داد که اگر بهای نفت به بشکه ای زیر 60 دلار سقوط کند اقتصاد ایران "با مشکلات بزرگی روبرو خواهد شد."

احتمال کاهش مجدد تولید

آقای نوذری روز سه شنبه همچنین صادرکنندگان غیرعضو اوپک را ترغیب کرد برای تثبیت قیمت و ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا به این سازمان کمک کنند.

وی در جریان سفری به کویت گفت: "تصمیم اوپک در جلوگیری از افت شدید بها موفق بود اما تثبیت قیمت ها نیازمند تصمیمی فراگیرتر و اقدامات بیشتر است."

وزیر نفت ایران تاکید کرد که در صورت ادامه اوضاع جاری، اوپک ممکن است پیش از ماه دسامبر که موعد مقرر نشست بعدی سازمان است، ملاقات کند.

اوپک در روز 24 اکتبر طی نشستی اضطراری میزان تولید را یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز یعنی در حدود 5 درصد کاهش داد که سهم ایران - دومین تولیدکننده بزرگ اوپک - از آن 199 هزار بشکه در روز بود. البته برخی ناظران می گویند که اوپک هنوز به طور کامل این تصمیم را اجرا نکرده است.

محمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک روز یکشنبه به رویتر گفته بود که این سازمان در صورت ادامه روند فعلی، در جلسه روز 17 دسامبر بار دیگر سقف تولید را پایین خواهد آورد.

آقای نوذری روز دوشنبه گفته بود که روسیه اعلام آمادگی کرده است برای تثبیت بازارها با اوپک همکاری کند. ایگور سچین معاون نخست وزیر روسیه هفته گذشته اظهار داشت کشورش با اوپک کار خواهد کرد اما سیاست های مستقل خود در زمینه میزان تولید را رها نخواهد کرد.

به گزارش رویتر کشورهای مصرف کننده نفت نگران همکاری روسیه - از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان - با اوپک هستند چرا که می ترسند هدف این همکاری اعمال کنترل بر بازارها باشد.