طرح دموکرات ها برای نجات صنعت اتومبیل سازی

بنگاه اتومبیل
Image caption سه شرکت بزرگ اتومبیل سازی آمریکا با مشکلات شدید مالی دست به گریبان هستند

رهبران حزب دموکرات آمریکا، که در هر دو شاخه کنگره اکثریت دارد، تایید کرده اند که سرگرم تنظیم طرح نجاتی برای صنعت اتومبیل سازی این کشور هستند.

بارنی فرانک نماینده دموکرات در کنگره گفت پیش نویس طرح او حاوی وامی 25 میلیارد دلاری برای شرکت های اتومبیل سازی خواهد بود.

وی گفت که این پول از صندوقی 700 میلیارد دلاری برداشت خواهد شدکه قبلا برای نجات موسسات مالی از خطر ورشکستگی ایجاد شده است.

هنری پالسون وزیر خزانه داری آمریکا ساعاتی پیشتر گفت که طرح 700 میلیارد دلاری که اخیرا توسط کنگره تصویب شد "آشکارا به تثبیت" نظام مالی کمک کرده است.

اما وی به طور تلویحی اعطای هرگونه کمک به صنایع اتومبیل سازی از حساب این صندوق را مردود دانست چرا که گفت طرح نجات فقط برای موسسات مالی است.

سه شرکت بزرگ اتومبیل سازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فورد و کرایسلر با افت شدید در فروش روبرو بوده اند.

لایحه پیشنهادی آقای فرانک که رئیس کمیته خدمات ملی مجلس نمایندگان است ممکن است همین پنجشنبه هفته آینده به رای گذاشته شود.

نمایندگان صنعت اتومبیل سازی روز چهارشنبه آینده فرصت خواهند داشت در جریان ادای شهادت در برابر کمیته آقای فرانک، دلایل خود برای لزوم دریافت وام را طرح کنند.

لابی فشرده

سخنگوی آقای فرانک گفت که پیشنهاد او به دولت اجازه خواهد داد در ازای پرداخت وام به اتومبیل سازان از آنها سهام دریافت کند.

وی گفت برای اطمینان از اعمال محدودیت های سخت در زمینه حقوق و مزایای مدیران شرکت های اتومبیل سازی، تلاش خواهد شد. طرح نجات 700 میلیارد دلاری نیز تصریح می کرد که دستمزد رؤسای کلیه شرکت های دریافت کننده کمک های دولتی باید محدود شود.

این ماده از آن جهت تعبیه شده است که علیرغم اوضاع بد مالی بسیاری از این شرکت ها، مدیران آنها همچنان حقوق و مزایای سرسام آور دریافت می کنند.

مدیران شرکت های اتومبیل سازی و رهبران اتحادیه کارگری اخیرا دست به یک عملیات فشرده لابی گری برای دریافت کمک دولتی زده و نسبت به پیامدهای ناگوار ورشکستگی حتی یکی از این سه شرکت برای اقتصاد آمریکا اخطار داده اند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، از حزب دموکرات سه شنبه شب از دولت خواسته بود بخشی از 700 میلیارد دلار صندوق نجات را در اختیار این سه شرکت که با افت شدید فروش و زیان های بزرگ روبرو هستند، قرار دهد.

خانم پلوسی گفت: "برای جلوگیری از ناکامی سازندگان اتومبیل آمریکا، کنگره و دولت بوش باید فورا اقدام کنند."

با این حال مخالفت های زیادی با کمک به صنایع اتومبیل سازی وجود دارد.

جنرال موتورز هفته گذشته گزارش داد که در سه ماهه سوم سال 4 میلیارد و 200 میلیون دلار ضرر داده است. این شرکت اعلام کرده است که مجبور به اخراج 3600 کارمند خود خواهد بود و در همین فاصله 1900 نفر دیگر را از نیروی کار خود حذف کرده است.

شرکت فورد نیز گفت که در سه ماهه سوم سال نزدیک به 3 میلیارد دلار ضرر کرده است و اینکه مجبور است حقوق کارکنان خود در آمریکای شمالی را 10 درصد کم کند.

کرایسلر نیز به دلیل افت فروش به میزان 35 درصد با مشکلات مالی دست به گریبان است.