وزیر خزانه داری آمریکا: طرح نجات مالی موثر است

هنری پالسون
Image caption آقای پالسون تلویحا کمک به صنایع اتومبیل سازی را مردود دانست

هنری پالسون وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که طرح 700 میلیارد دلاری که اخیرا برای نجات بخش مالی آمریکا از ورشکستگی تصویب شد "آشکارا به تثبیت" نظام مالی کمک کرده است.

اما وی افزود که هنوز چالش های زیادی وجود دارد و تلاطم بازارها احتمالا برای مدتی ادامه خواهد یافت.

آقای پالسون گفت که مقام ها طرح های اولیه جهت استفاده از بخشی از این 700 میلیارد دلار برای خریداری مطالبات غیرقابل وصول بانک ها را کنار گذاشته اند.

وی همچنین به طور تلویحی اعطای هرگونه کمک به صنایع اتومبیل سازی آمریکا را مردود دانست؛ چرا که گفت طرح نجات فقط برای موسسات مالی است.

به جای خریداری مطالبات غیرقابل وصول بانک ها، که ابتدا در طرح نجات پیشنهاد شده بود، از منابع این صندوق برای خریدن سهام شرکت های وام و اعتبار استفاده می شود.

با این حال آقای پالسون افزود که وزارت خزانه داری و بانک مرکزی (فدرال رزرو) همچنان اوضاع را زیر نظر خواهند داشت تا دریابند آیا خریداری مطالبات این شرکت ها در آینده می تواند "نقش مفیدی ایفا کند یا نه."

اظهارات آقای پالسون کمکی به رفع اضطراب سرمایه گذاران نکرد و شاخص سهام داو جونز نیویورک در روز چهارشنبه چهار و هفت دهم درصد افت کرد.

با این حال بسیاری از تحلیلگران گفتند که اقدام آقای پالسون در عقب نشینی از خریداری مطالبات سمی بانک ها و موسسات مالی درست بود زیر موثر بودن این اقدام مورد تردید است و اینکه خریدن سهام بانک ها مناسب تر است.

رودی نارواس تحلیلگر ارشد شرکت "4Cast" گفت: "بهترین کار این است که سرمایه در اختیار آنها (بانک ها) گذاشته شود تا بتوانند ضررها را جذب کنند. این اتفاقی است که به هرحال به نظر می رسد درحال وقوع باشد."

صنایع اتومبیل سازی

اظهارات آقای پالسون درباره سه شرکت بزرگ اتومبیل سازی آمریکا - جنرال موتورز، فورد و کرایسلر - احتمالا نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، از حزب دموکرات را مایوس خواهد کرد.

وی سه شنبه شب از دولت خواسته بود بخشی از 700 میلیارد دلار صندوق نجات را در اختیار این سه شرکت که با افت شدید فروش و زیان های بزرگ روبرو هستند، قرار دهد.

خانم پلوسی گفت: "برای جلوگیری از ناکامی سازندگان اتومبیل آمریکا، کنگره و دولت بوش باید فورا اقدام کنند."

با این حال مخالفت های زیادی با کمک به صنایع اتومبیل سازی وجود دارد.

جنرال موتورز هفته گذشته گزارش داد که در سه ماهه سوم سال 4 میلیارد و 200 میلیون دلار ضرر داده است. این شرکت اعلام کرده است که مجبور به اخراج 3600 کارمند خود خواهد بود و در همین فاصله 1900 نفر دیگر را از نیروی کار خود حذف کرده است.

شرکت فورد نیز گفت که در سه ماهه سوم سال نزدیک به 3 میلیارد دلار ضرر کرده است و اینکه مجبور است حقوق کارکنان خود در آمریکای شمالی را 10 درصد کم کند.

کرایسلر نیز به دلیل افت فروش به میزان 35 درصد با مشکلات مالی دست به گریبان است.