جورج بوش از نظام بازار آزاد دفاع کرد

جورج بوش
Image caption آقای بوش گفت که نباید به خاطر چند ماه بحران 60 سال موفقیت های نظام سرمایه داری را نادیده گرفت

جورج بوش رئیس جمهور آمریکا می گوید هرچند نظام مالی جهان نیازمند اصلاح است اما بحران جاری در بخش اعتبار به معنی شکست بازار آزاد نیست.

وی که در نیویورک سخن می گفت افزود بازارهای مالی نیازمند نظارت و شفافیت بیشتر هستند اما تجارت آزاد نباید محدود شود.

وی پیش از ملاقات رهبران جهان در روزهای پایان هفته جاری در واشنگتن برای بحث درباره روند نزولی اقتصاد جهان اظهار نظر می کرد.

آقای بوش گفت که تدابیر جسورانه دولت از حالا به بهبود اوضاع کمک کرده است.

با این حال او افزود که اقدام دولتی "درمان همه دردها" نیست و آنچه اکنون مورد نیاز است اصلاح سیستم اقتصادی جهان "بدون تلاش برای بازآفرینی کل سیستم" است.

وی خواستار بهبود مقررات حسابداری، هماهنگی موثرتر میان قوانین ملی و مقررات، و نقش آفرینی بیشتر کشورهای عضو در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شد.

اظهارات آقای بوش ممکن است مورد پسند سرمایه گذاران قرار گرفته باشد چرا که شاخص سهام بازار داو جونز نزدیک به 7 درصد در طول روز پنجشنبه صعود کرد.

با این حال تحلیلگران گفتند که بخش اعظم این افزایش ناشی از تکاپوی خریدارانی است که در پی سه روز افت شدید بازار در جستجوی سهام ارزان قیمت هستند.

'حل مشکلات'

آقای بوش با پرداختن به ریشه های بحران اعتبار اذعان کرد که این وضع ناشی از رفتار اشتباه "وام دهندگان و وام گیرندگان، شرکت های مالی و مسئولان اجرای مقررات چه دولتی و چه مستقل است."

اما افزود جواب این نیست که "برای بازآفرینی سیستم" تلاش شود و گفت در عوض راه حل این است که "مشکلاتی که با آن روبرو هستیم را حل کنیم، اصلاحات لازم را اعمال کنیم، و اصول بازار آزاد که باعث آوردن رفاه و امید برای مردم سراسر جهان شده است را ادامه دهیم."

وی افزود که هرچند نظام سرمایه داری "بی نقص نیست" اما "به فاصله زیاد از دیگر نظام ها، کارآمدترین و عادلانه ترین راه برای ساختن یک اقتصاد است."

رئیس جمهور آمریکا گفت: "اشتباه بزرگی خواهد بود اگر اجازه داده شود چند ماه بحرانی، 60 سال موفقیت را تضعیف کند."

اصلاحات جهانی

از سوی دیگر نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه گفته است که دلار آمریکا دیگر "تنها ارز جهانی نیست."

آقای سارکوزی در مراسمی در پاریس گفت که اوضاع از زمان کنفرانس "برتون وودز" پس از پایان جنگ جهانی دوم که بنیادهای موسسات مالی مدرن جهان در آن ریخته شد، تغییر کرده است.

او گفت: "آنچه در سال 1945 درست بود امروز دیگر نمی تواند درست باشد."

کریستین لاگارد وزیر دارایی فرانسه گفت که قوت یورو آن را بیش از گذشته جذاب می کند.

اما وی هشدار داد که تغییری عمده در ذخایر ارزی بانک های مرکزی می تواند باعث بی ثباتی شود.

اجلاس واشنگتن روز شنبه با حضور رهبران بزرگترین دموکراسی های جهان، اقتصادهای درحال ظهور، و سازمان های بین المللی آغاز خواهد شد.