جهرمی: کمبود نقدینگی و مواد اولیه۲۵۳ هزار را بیکار کرد

جهرمی
Image caption بانک مرکزی در یک سال گذشته محدودیت هایی را برای پرداخت وام در نظر گرفته بود

محمد جهرمی وزیر کار ایران اعلام کرده که به دلیل کمبود نقدینگی و مواد اولیه ۲۵۳ هزار نفر بیکار شده اند.

آقای جهرمی ابراز امیدواری کرده که این مشکل با کمک بانک مرکزی برطرف شود.

وزیر کار به مسئولان بانک مرکزی توصیه کرده که از "اتفاقات دنیا عبرت بگیرند و همانگونه که آنها در مواقع رکود اقتصادی، سعی در ارائه تسهیلات دارند، بانک مرکزی نیز باید منابع مالی را آسانتر در اختیار تولید کنندگان قرار دهد تا رکود ایجاد نشود."

از حدود یک سال پیش وقتی طهماسب مظاهری به سمت رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شد، برای جلوگیری از رشد شدید نقدینگی و تورم محدودیت هایی را برای پرداخت وام در نظر گرفت.

تصمیم بانک مرکزی، با مخالفت شدید آقای جهرمی رو به رو شد که از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، طرح بنگاههای زود بازده را برای مقابله با بیکاری پیگیری می کرد.

بانک مرکزی معتقد بود که پرداخت وام به بنگاههای زود بازده در شرایط کنونی کمکی چندانی به ایجاد اشتغال نمی کند بلکه باعث افزایش نقدینگی و تشدید تورم می شود اما وزارت کار تلاش برای محدود کردن پرداخت وامها را مانع به ثمر رسیدن طرح این بنگاهها می دانست.

تحقیقی هم که از سوی بانک مرکزی و با همکاری وزارت کار انجام شده نشان می دهد ۳۸ درصد از وام های پرداخت شده برای بنگاههای زود بازده در محل مورد نظر خود هزینه نشده است.

در این گزارش آمده که بخشی از این وام ها صرف خرید زمین، آپارتمان سازی، سپرده گذاری در بانک های دولتی و خصوصی و خرید اوراق مشارکت شده است.

اختلاف میان آقای مظاهری و جهرمی به جایی رسید که مظاهری از سمتش کنار گذاشته شد و آقای احمدی نژاد ترجیح داد نظرات وزیر کار را عملی کند که بر افزایش شغل تاکید دارد و ترجیح می دهد خسارت های نقدینگی و تورم را نادیده بگیرد.

گزارشها نشان می دهد که با کنار رفتن آقای مظاهری و انتخاب محمود بهمنی به ریاست بانک مرکزی، محدودیت های اعمال شده برای پرداخت وام برداشت شده است. بر اساس گزارش وزارت کار، هفت هزار میلیارد تومان (معادل هفت میلیارد دلار) وام جدید به بنگاههای زود بازده اختصاص یافته است.

بر اساس گزارشها تاکنون ۱۹ هزار میلیارد تومان (معادل ۱۹ میلیارد دلار) تسهیلات بابت اجرای طرح بنگاههای زود بازده اختصاص یافته است اما ۶۰ هزارمیلیارد تومان (۶۰ میلیارد دلار) طرح زود بازده، در نوبت دریافت تسهیلات بانکی قرار دارد.

هدف از اجرای طرح بنگاههای زودبازده، ایجاد شغل برای بیکارانی است که در شرایط معمول امکان پیداکردن شغلی را ندارند.

بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی و اجتماعی ایران است و جمعیت بیکاران ایران بر اساس آمارهای رسمی بیشتر از سه میلیون نفر است ولی برخی کارشناسان تعداد بیکاران را بالاتر از چهار میلیون نفر برآورد کرده اند و سالانه بیشتر از هشتصد هزار نفر وارد بازار کار می شوند.

گزارشها نشان می دهد اقتصاد ایران توانایی لازم را برای پاسخگویی به متقاضیان جدید کار ندارد و هر ساله خیل تازه ای به جمع بیکاران اضافه می شود.

طرح بنگاههای زودبازده از سه سال پیش آغاز شده و بر اساس گزارشها، از آن زمان تاکنون ۹۲۰ هزار شغل از محل این بنگاهها ایجاد شده است.

مطالب مرتبط