اجلاس بحران مالی در کاخ سفید آغاز شد

ضیافت شام در کاخ سفید
Image caption اجلاس با ضیافت شام آغاز شد و در روز شنبه با پنج ساعت مذاکره ادامه خواهد یافت

رهبران جهان در آغاز اجلاسی در واشنگتن جهت مذاکره درباره مهار بحران مالی فعلی، مورد استقبال جورج بوش قرار گرفته اند.

این رهبران امیدوارند بتوانند برای کاهش خطر بروز بحران های بیشتر بر سر یک مجموعه اصلاحات طولانی مدت در نظام های مالی کشورهای خود توافق کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا در این اجلاس حضور ندارد و از آنجا که نقش رئیس جمهوری آتی آمریکا در هر برنامه طولانی مدتی، نقشی کلیدی خواهد بود، انتظار نمی رود این مذاکرات دستاورد عظیمی به همراه داشته باشد.

جورج بوش همچنین یک ضیافت کاری شام را در کاخ سفید تدارک دید که پس از آن رهبران حاضر به مدت پنج ساعت در روز شنبه با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

آقای بوش در آغاز این اجلاس اعلام کرد نباید امید چندانی به پیدا شدن فوری یک راه حل داشت.

او گفت: "این مشکل یک شبه به وجود نیامد و یک شبه هم حل نخواهد شد، اما با همکاری و اراده، بر طرف می شود."

گردهم آیی نمایندگان 85 درصد اقتصاد جهان

Image caption جورج بوش به میهمانان خود هشدار داد که راه حلی فوری درکار نیست

این اجلاس با حضور رهبران 20 کشور جهان برگزار می شود که رهبران قدرت های صنعتی جهان همچون آمریکا، ژاپن و آلمان، و کشورهای در حال رشدی همچون چین، هند و برزیل در آن حضور دارند.

این کشورها نماینده 85 درصد اقتصاد جهان هستند.

شرکت کنندگان در این اجلاس امیدوارند بر سر یک مجموعه موازین اصلاحی مشترک از جمله تغییر در ساختار موسسات مسئول تدوین قوانین اقتصاد جهانی به توافق برسند.

اما در حالیکه اجلاس هنوز آغاز نشده اختلاف هایی نیز میان رهبران حاضر دیده می شود؛ اروپا خواستار قوانین سختگیرانه تر جهت کنترل بازار است، اما آمریکا و دیگر کشورها اصلاحات میانه رویانه تر را ترجیح می دهند.

انتظار می رود جزئیات اصلاحات مورد نیاز در گردهم آیی های بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

پیر اشتاینبروک، وزیر دارایی آلمان، پس از ضیافت شام گفت: "موقعیت [برای اعمال اصلاحات مالی] هیچگاه بهتر از این نبوده است."

وزرای دارایی ژاپن، چین و کره جنوبی نیز که در حاشیه این اجلاس با یکدیگر دیدار کردند، گفتند ممکن است مقررات فی مابین برای ردو بدل کردن پول های رایج خود را گسترش دهند.

"کامیابی و امید"

جورج بوش پیش از ضیافت شام، در مراسمی در نیویورک تاکید کرده بود که بحران مالی نشانه شکست کاپیتالیسم بازار آزاد نیست.

او گفت مطمئن ترین راه برای بازگشت به دوران رشد اقتصادی اصلاح نظام مالی جهانی است، نه ایجاد نظامی تازه، و افزود: "باید بر اساس اصول بازار آزاد که به مردم تمام جهان امید داده و باعث کامیابی آنها شده حرکت کرد."

استفن هارپر ، نخست وزیر کانادا ابراز تردید کرد که اقتصادهای عمده جهان حاضر به تحمل دخالت خارجی در سیستم قانون گذاری خود بشوند، اما نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه خواستار "تغییر قوانین بازی در جهان مالی" شد و آنگکلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز ابراز شگفتی کرد که در حالیکه هنوز بحران مالی رفع نشده، هشدارهایی درباره قانون گذاری های بیش از حد مطرح گردیده است.

نقش کلیدی چین

Image caption معترضان و منتقدان خواستار آن هستند که رهبران حاضر در اجلاس نظام اقتصادی جهان را عادلانه تر سازند

چین که نزدیک به دو هزار میلیارد دلار در ذخایر ارزی خود دارد و اقتصاد آن، هر چند با سرعتی کمتر، هنوز در حال رشد است، یکی از معدود کشورهای حاضر در این اجلاس است که پول برای کمک به کشورهای درحال فشار را دارد.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا در صدر کسانی قرار دارد که از چین خواسته به تامین منابع مالی صندوق جهانی پول کمک کند تا این سازمان بتواند وام های اضطراری بیشتری را در اختیار کشورهای متقاضی قرار دهد.

معاون رئیس بانک مرکز چین هم اعلام کرده که کشورش در اقدام های حمایتی حضوری "فعال" خواهد داشت.

با این وجود انتظار می رود که چین در برابر خواستار سهم بیشتری از قدرت در صندوق جهانی پول شود که در حال حاضر عمدتا توسط آمریکایی ها و اعضاء اتحادیه اروپا کنترل می شود.

ژاپن هم اعلام آمادگی کرده تا 100 میلیارد دلار در اختیار صندوق جهانی پول قرار دهد.

مطالب مرتبط