لایحه پنج میلیارد دلاری واردات بنزین در راه مجلس

بنزین
Image caption بودجه واردات بنزین در اوایل تابستان تمام شده و وزارت نفت از محل منابع داخلی خود بودجه واردات بنزین را تامین می کند

همزمان با افزایش انتقادها نسبت به واردات بنزین از محل درآمدهای شرکت نفت، اکبر ترکان معاون وزیر نفت ایران اعلام کرده که دولت برای واردات بنزین یک لایحه پنج میلیارد دلاری به مجلس ارائه خواهد کرد.

به گفته آقای ترکان، لایحه متمم واردات بنزین هشت میلیارد دلار بود اما با کاهش قیمت جهانی بنزین، مبلغ لایحه واردات بنزین به پنج میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

در بودجه سال جاری سه میلیارد و 300 میلیون دلار برای واردات بنزین در نظر گرفته شده بود اما با افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، این بودجه به سرعت در اوایل تابستان تمام شد.

وزارت نفت از محل منابع داخلی خود تاکنون بودجه واردات بنزین و گازوئیل را تامین کرده است اما نمایندگان مجلس می گویند که دولت کار خلاف قانون انجام داده است.

به گفته آقای ترکان، وزات نفت چاره ای جز این نداشت و در شرایطی که کشور با کمبود سوخت مواجه بود وظیفه وزارت نفت این بود که آن را تامین کند.

در سال گذشته برای واردات بنزین دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص یافته بود اما با تمام شدن این بودجه، دولت دو میلیارد دلار دیگر نیز بدون کسب مجوز مجلس، به این کار اختصاص داد.

اقدام سال گذشته وزارت نفت با واکنش تند نمایندگان مجلس مواجه شد که تاکید داشتند دولت برای تامین بودجه باید از مجلس مجوز می گرفت.

اواخر اردیبهشت ماه امسال غلامحسین نوذری وزیر نفت به مجلس فراخوانده شد تا در باره اختصاص دو میلیارد دلار برای واردات بنزین خارج از لایحه بودجه به نمایندگان توضیح دهد.

آقای نوذری در پاسخ به نمایندگان گفت که وزارت نفت به دستور رئیس جمهور قانون بودجه را نادیده گرفت و سال گذشته دو میلیارد دلار بیشتر از مجوز قانونی بنزین وارد کرد.

احمد توکلی و الیاس نادران، نمایندگان تهران در مجلس که وزیر نفت را برای ادای توضیح در این زمینه به مجلس فراخوانده بودند از توضیح وزیر نفت قانع نشده و اعلام کرد اند این موضوع را "برای پیشگیری از مرسوم شدن قانون شکنی های مشابه" پیگیری خواهند کرد.

بر اساس گزارشها، در سال جاری نیز همان شیوه ادامه پیدا کرده است و وزارت نفت بودجه واردات را بدون اجازه مجلس از منابع خود تامین کرده است.

به گفته آقای ترکان، سهمیه ها طوری بوده که بودجه اولیه برای تامین آن کفایت نمی کرد و امکان عدم تامین سوخت مورد نیاز هم وجود نداشت.

زمان ارائه لایحه متمم بودجه واردات بنزین به مجلس مشخص نیست و به نظر می رسد تا زمانی که لایحه ای به مجلس ارائه نشود همین شیوه ادامه پیدا خواهد کرد.

ایران به عنوان دومین تولید کننده عضو اوپک، به طور متوسط یک سوم از نیاز مصرفی بنزین خود را از خارج وارد می کند.

متوسط مصرف روزانه بنزین حدود 65 میلیون لیتراست. بر اساس گزارشی که کمیسیون انرژی مجلس منتشر کرده دولت روزانه حدود 21 میلیون لیتر بنزین از خارج وارد می کند.

مطالب مرتبط