گازپروم به طور مستقیم به اوستیای جنوبی گاز می دهد

گازپروم
Image caption دفتر مرکزی گازپروم در مسکو

شرکت گاز پروم روسیه اعلام کرد که از سال آینده به طور مستقیم گاز منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی در گرجستان را تامین می کند.

پیش از این هشدار داده شده بود که هزاران نفر از مردم اوستیای جنوبی زمستان امسال را به علت آسیب دیدن خط لوله های گازی در درگیری های اخیر میان روسیه و گرجستان، بدون گاز سپری خواهند کرد.

این خطوط انتقال گاز هنوز تعمیر نشده اند. به دنبال انتشار این خبر، گاز پروم طی بیانیه ای اعلام کرد که به طور مستقل گاز این منطقه جدایی طلب را تامین خواهد کرد.

گرجستان می گوید تا کنون قادر به تعمیر این خط لوله نشده است. گاز پروم از گرجستان خواسته بود تا این خرابی را تعمیر کند. گرجستان می گوید بخش آسیب دیده در داخل منطقه مورد مناقشه است که توسط جدایی طلبان اداره می شود. گاز پروم نیز گفته است که گرجستان از این مساله به عنوان بهانه استفاده می کند.

مقام های اوستیای جنوبی می گویند به دنبال درگیری های سه ماه پیش میان روسیه و گرجستان، تامین گاز این منطقه با اختلال روبرو شده و بسیاری از مردم اوستیای جنوبی برای گرم کردن منازل خود از کپسول های گازی استفاده می کنند.

جمعیت هفتاد هزار نفری اوستیای جنوبی برای تامین گاز خود به شدت به روسیه وابسته اند. آنها گاز مورد نظر خود را از روسیه اما از طریق خاک گرجستان دریافت می کنند.

مطالب مرتبط