آمریکا از دوبی خواست فعالیت بانک های ایرانی را زیر نظر داشته باشد

استوارت لیوی
Image caption استوارت لیوی عملیات آمریکا در تحریم بانک های ایرانی را هدایت کرده است

یک مقام آمریکایی که مسئول ردگیری فعالیت های مظنون مالی است روز چهارشنبه گفت که مقام های دوبی باید بانک های ایرانی را از نزدیک زیر نظر داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویتر استوارت لیوی، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت آمریکا درحال انجام گفتگوهایی با امارات متحده عربی است که شامل مسائلی می شود که اگر دوبی می خواهد به یک مرکز قابل اعتماد مالی بدل شود برایش مهم است.

وی گفت: "چالشی در (امارات متحده عربی) وجود دارد به خصوص به دلیل مناسبات عمیق بازرگانی میان امارات و ایران."

آمریکا و سایر کشورهای غربی خواستار هوشیاری بیشتر بین المللی نسبت به عملکرد بانک های ایرانی شده اند، چرا که ادعا می کنند این بانک ها سعی در دور زدن تحریم های سازمان ملل که به خاطر برنامه اتمی بر این کشور تحمیل شده است، دارند.

برخی از بانک های ایرانی از جمله بانک صادرات و ملی در امارات متحده عربی شعبه دارند.

آقای لیوی گفت: "این بانک ها موضوع نگرانی هستند و به دلیل کارنامه خود باید زیر ذره بین باشند."

آمریکا می گوید بانک های ایرانی به برنامه اتمی این کشور که تلاشی برای ساخت سلاح اتمی می داند کمک می کنند. ایران چنین اتهاماتی را رد کرده است.

مهدی دانش یزدی معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اواسط ماه اوت نوشت:"واقعیت این است که بانک های ایرانی هرگز درگیر فعالیت های غیرقانونی از جمله فعالیت های اتمی غیرصلح آمیز نبوده اند - به این دلیل که اصولا چنین فعالیت های اتمی غیرصلح آمیزی در ایران وجود ندارد."

وی در اشاره به آمریکا، بریتانیا و فرانسه افزود: "تلاش این سه کشور برای محدود کردن فعالیت های بانک های ایرانی نه تنها برای اعمال فشار بی دلیل بر دولت ایران صورت می گیرد، بلکه همچنین برای مختل کردن امور بانکی و مالی میلیون ها سپرده گذار و مشتریان این بانکهاست."

آمریکا اخیرا تحریم های خود علیه بانک های عمده ایران را به کلیه بانک های این کشور تعمیم داد.

وزارت خزانه داری روز ششم نوامبر اعلام کرد موسسات مالی آمریکا را از تسهیل برخی نقل و انتقالات پولی به نمایندگی از سوی بانک های ایرانی یا دولت ایران منع کرده است.

آقای لیوی آن زمان در بیانیه ای گفت: "این اقدام آخرین نقطه ورود عمومی به نظام مالی آمریکا را به روی ایران می بندد."

موسسات مالی آمریکا تا پیش از آن اجازه داشتند برخی انتقالات پولی را برای بانک های ایرانی یا سایر مشتریان ایرانی تسهیل کنند البته به شرطی که مبداء انتقال پول در خارج از آمریکا توسط بانکی غیرایرانی و غیرآمریکایی باشد و تنها از نظام مالی آمریکا عبور کند تا به یک بانک غیرایرانی و غیرآمریکایی در خارج منتقل شود.

اما آقای لیوی گفت "با توجه به رفتار ایران ضروری است که حتی مسیر این دسترسی غیرمستقیم (به نظام مالی آمریکا) نیز بسته شود."