کنگره فعلا به خودروسازان آمریکایی کمک نمی کند

نمایشگاه اتومبیل در آمریکا
Image caption سه شرکت عمده تولید اتومبیل آمریکا با مشکلات مالی دست به گریبانند

اعضای کنگره آمریکا به سه شرکت بزرگ اتومبیل سازی این کشور گفته اند که اگر می خواهند 25 میلیارد دلار کمک دولتی دریافت کنند باید ابتدا طرح هایی قابل اجرا برای بهبود وضع خود ارائه کنند.

رهبران هر دو شاخه کنگره گفتند که فورد، جنرال موتورز و کرایسلر تا دوم دسامبر فرصت دارند طرح هایی برای بهبود عملکرد خود را ارائه کنند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان گفت تا زمانی که این سه شرکت طرح هایی ارائه نکرده اند که نشان دهد کمک دولت هدر نخواهد رفت، کمک نقدی ارائه نخواهد شد.

هری رید رهبر اکثریت سنا نیز گفت که رهبران صنعت خودروسازی باید "عملکرد خود را اصلاح کنند."

وی افزود: "مدیران صنایع اتومبیل سازی نتوانسته اند مردم آمریکا یا کنگره را قانع کنند که این طرح نجات آخرین طرح نجات خواهد بود."

مدیران این شرکت ها طی چند روز گذشته با حضور برابر کمیته های کنگره در مورد تاثیر مشکلات این صنعت بر شرایط اقتصادی آمریکا هشدار داده بودند.

مدیران فورد، جنرال موتورز و کرایسلر روز چهارشنبه در یک کمیته تحقیقاتی سنا گفتند بهتر است کنگره به منظور جلوگیری از ورشکستگی احتمالی آنها هر چه زودتر مبلغ 25 میلیارد دلار کمک اضطراری اختصاص دهد.

جنرال موتورز هفته گذشته گزارش داد که در سه ماهه سوم سال 4 میلیارد و 200 میلیون دلار ضرر داده است. این شرکت اعلام کرده است که مجبور به اخراج 3600 کارمند خود خواهد بود و در همین فاصله 1900 نفر دیگر را از نیروی کار خود حذف کرده است.

شرکت فورد نیز گفت که در سه ماهه سوم سال نزدیک به 3 میلیارد دلار ضرر کرده است و اینکه مجبور است حقوق کارکنان خود در آمریکای شمالی را 10 درصد کم کند.

کرایسلر نیز به دلیل افت فروش به میزان 35 درصد با مشکلات مالی دست به گریبان است.

مطالب مرتبط