22:53 گرينويچ - پنج شنبه 06 نوامبر 2008 - 16 آبان 1387

'تحریم ها علیه ایران پس از بوش ادامه خواهد یافت'

استوارت لیوی

آقای لیوی گفت بانکهای ایرانی سعی دارند تحریمهای سازمان ملل را دور بزنند

یک مقام آمریکایی که مسئول تنظیم و اجرای سیاستهای مالی دولت این کشور علیه گروهها و دولتهایی است که آمریکا آنها را تهدید قلمداد می کند، گفته است که تحریمهای مالی آمریکا علیه ایران علیرغم جابجایی قریب الوقوع قدرت در کاخ سفید ادامه خواهد یافت.

استیوارت لیوی معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در پاسخ به سوال بی بی سی در باره این که با به قدرت رسیدن باراک اوباما در آمریکا تا چند هفته دیگر، چه تغییری در سیاستهای تندتر دولت جورج بوش علیه ایران بوجود خواهد آمد گفت پاسخ آسان به این سوال این است که رییس جمهور منتخب خود سیاستهایش را شرح خواهد داد، اما به اعتقاد او سیاستهای تحریمی چندجانبه در دوره آقای اوباما نیز ادامه خواهد یافت.

آقای لیوی گفت دولت آینده آمریکا تحریمهای اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد را دنبال خواهد کرد و از دیگر اقدامات چندجانبه نیز حمایت خواهد کرد. وی تاکید کرد که دولت آمریکا مساله سیاستهای جاری ایران را خیلی جدی می گیرد و آنرا یک مساله مهم در ارتباط با امنیت ملی خود میداند.

وی اظهار داشت که بانکهای ایرانی سعی دارند تحریمهای سازمان ملل را دور بزنند و لذا آمریکا و متحدانش باید با اقدامات هماهنگ شده چند جانبه مانع فعالیتهای ایران شوند.

در حال حاضر در کنار تحریمهای شورای امنیت و اتحادیه اروپا، آمریکا هم به طور یکجانبه، تحریمهایی را علیه بانکهای ایرانی اعمال کرده است. آقای لیوی در این خصوص گفته است که آمریکا در حال حاضر 5 بانک ایرانی را تحت تحریم قرار داده است.

گفتگو با معاون وزارت خزانه داری آمریکا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

بانک سپه به دلیل ارایه خدمات مالی به شرکتهایی که آمریکا می گوید در ساختن موشک فعال هستند، بانکهای ملی و ملت به دلیل ارایه خدمات مالی به صنایع دفاعی و هسته ای ایران، بانک صادرات به دلیل انتقال وجوه بین سازمانهایی که دولت آمریکا آنها را تروریستی قلمداد می کند و نهایتا بانک توسعه صادرات که به گفته آقای لیوی به جای بانک سپه خدمات مالی به صنایع موشکی ایران ارایه می کند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به این سوال که اقدامات یکجانبه آن کشور علیه ایران بیشتر از آن که مانع کار دولت ایران شود برای مردم مشکل ايجاد می کند گفت آمریکا سعی دارد از طریق اقدامات چندجانبه به اتفاق متحدانش، ایران را متقاعد کند که سیاستهایش را تغییر دهد. آقای لیوی گفت تلاش آمریکا، تلاشی دیپلماتیک و صلح آمیز است و اگر موسسات مالی بین المللی برای ارایه خدمات بانکی به ایران رغبتی ندارند و این به مردم عادی و یا صاحبان تجارت و صنایع مشروع ایران صدمه وارد کند، باید دولت ایران را مقصر دانست.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا در نهایت گفت او با مقامات دولتی امارات متحده عربی نیز گفتگو کرده و از آن دولت خواسته که فعالیتهای بانکهای ایرانی در امارات را زیر نظر داشته باشند.

این در حالی است که مهدی دانش یزدی معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل گفته واقعیت این است که بانک های ایرانی هرگز درگیر فعالیت های غیرقانونی از جمله فعالیت های اتمی غیرصلح آمیز نبوده اند - به این دلیل که اصولا چنین فعالیت های اتمی غیرصلح آمیزی در ایران وجود ندارد.

آقای دانش یزدی در اشاره به مواضع آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفته که تلاش این سه کشور برای محدود کردن فعالیت های بانک های ایرانی نه تنها برای اعمال فشار بی دلیل بر دولت ایران صورت می گیرد، بلکه همچنین برای مختل کردن امور بانکی و مالی میلیون ها سپرده گذار و مشتریان این بانکهاست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.