تعیین گزینه وزارت دارایی آمریکا بازار سهام را تکان داد

مبادله گر سهام در نیویورک
Image caption تیموتی گایتنر یکی از مهره های کلیدی در مبارزه با بحران اعتبار بوده است

در پی انتشار گزارش هایی درباره انتخاب شدن وزیر دارایی آینده آمریکا، ارزش سهام در بازارهای امریکا با سرعتی زیاد افزایش یافت.

شاخص سهام "داو جونز اینداستریال" 6.5 درصد افزایش داشت و شاخص "استاندارد اند پور" نیز به میزان 6.3 درصد بیشتر شد.

شبکه تلویزیونی ان بی سی گزارش داده است که باراک اوباما تیموتی گایتنر، رئیس بانک فدرال نیویورک را به عنوان نامزد سمت وزارت دارایی برگزیده است.

انتظار می رود آقای اوباما اعضاء تیم اقتصادی خود را در روز دوشنبه اعلام کند.

گزارش شبکه ان بی سی، در پایان یک هفته پر فراز و نشیب دیگر در بازارهای سهام و در حالی که نگرانی ها درباره میزان انقباض اقتصاد آمریکا همه مبادلات را تحت تاثیر خود قرار داده است، مورد استقبال سرمایه گزاران قرار گرفت.

جو سالوتزی مدیر بخش مبادلات در شرکت خرید و فروش سهام "تمیس تریدینگ" گفت: "خبر خوبی است چون تا حدی از بی ثباتی کم می کند."

آقای گایتنر رابطه کاری نزدیکی با هنری پالسون، وزیر دارایی فعلی آمریکا در رویارویی با بحران اعتبار و چاره جویی برای تقویت اقتصاد آمریکا داشته است.

او که 47 سال سن دارد نقشی کلیدی در گفتگوها با بانک له مان برادرز پیش از ورشکستگی این بانک ایفاء کرد.

تیموتی گایتنر همچنین در معامله با نهادهایی همچون موسسه بیمه AIG و بانک جی پی مورگان مسئولیتی مهم را بر عهده داشت.

به نظر می رسد گزارش ان بی سی برای خنثی کردن نگرانی ها درباره بخش مالی و به ویژه آینده بانک سیتی گروپ که با وجود برگزاری جلسه هیئت مدیره آن شاهد سقوط 20 درصدی سهامش بود،

قیمت های رو به افزایش کالاهای مختلف به تقویت شرکت های بخش معدن و انرژی منجر شد.

پس از آنکه قیمت نفت از پایین ترین حد خود در سه سال اخیر بالاتر رفت، به ارزش سهام شرکت تولید آلومینیوم آلوکا تقریبا یک چهارم اضافه شد و شرکت اکسون موبیل هم شاهد افزایش 10 درصدی ارزش خود بود.

مطالب مرتبط