رکود جهانی مشتاقان شراب را تشنه گذاشت

گیلاس شراب
Image caption به نظر می رسد حتی ثروتمندترین افراد هم هزینه کمتری صرف خرید شراب می کنند

تازه ترین شاهد بر تاثیر رکود اقتصادی جهانی بر توان خرید حتی ثروتمندترین افراد، کاهش قیمت شراب های نابی است که نسبت به تابستان یک چهارم افت قیمت داشته اند.

هر چند این کاهش قیمت هنوز شراب های مورد نظر ما را، که گاه قیمتی معادل یک اتومبیل کوچک نو را دارند، برای افراد عادی قابل دستیابی نمی کنند.

برای واضح شدن منظور باید به گفته موسسه "بری برادرز اند راد" (BBR) اشاره کرد که از تجار شراب های اصیل در بریتانیا به شمار می رود و بر اساس برآورد آن قیمت شراب معروف بوردو از شراب سازی شاتو لافیت (Chateau Lafite) محصول سال 2005 است که 25 درصد کاهش یافته است.

در ماه ژوئیه یک جعبه حاوی 12 بطری از این شراب 10 هزار پوند بود اما اکنون قیمت آن به 7500 پوند کاهش یافته است و از آنجا که قیمت شراب شاتو لافیت شاخصی برای شراب های قرمز معروف فرانسه محسوب می شود، می توان مطمئن بود که تعداد تاجران و علاقمندان ثروتمند شراب که در حال حاضر در زیر زمین های خود ضرر انبار کرده اند کم نیست.

سایمون استیپلز مدیر موسسه BBR، معتقد است عامل کاهش قیمت، کاهش تقاضا بوده است، هر چند او می گوید: "به نظر من اکثر مشتریان ما در این سطح هنوز قدرت خرید اینگونه شراب ها را دارند اما مشکلات اقتصاد جهانی باعث شده آنها بیشتر وقت خود را صرف رسیدگی به امور سرمایه گذاری های مالی و شرکت های خود کنند."

در سال های اخیر یک عامل عمده افزایش قیمت شراب های معروفی همچون شراب های قرمز نواحی بوردو و بورگاندی فرانسه، افزایش تعداد میلیونر های "تشنه" چینی بوده است.

با این حال موسسه BBR که در شانگهای و هنگ کنگ هم شعبه دارد افت قیمت و تقاضا را مسئله ای جهانی می داند.

به دنبال قیمت پایینتر

Image caption در میزان مصرف شراب کاهش قابل ملاحظه ای مشاهده نمی شود اما مصرف کنندگان هزینه پایینتری برای آن می پردازند

افت قیمت شراب محدود به شراب های ناب و اصیل نبوده است و به نظر می رسد شراب های ارزان قیمت مورد مصرف مردم عادی که در فروشگاه های زنجیره ای نیز به فروش می رسند نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

اتحادیه صنف شراب و نوشابه فروشان در بریتانیا در پژوهشی تازه دریافته است که میزان فروش شراب هایی که به ازاء هر بطری بین 5 تا 6 پوند قیمت دارند به شدت کاهش پیدا کرده است و در عوض فروش شراب های ارزان تر از پنج پوند بیشتر شده است.

در نتیجه فروشگاه های زنجیره ای قیمت شراب را کاهش داده اند و بر تنوع شراب های ارزان قیمت خود افزوده اند.

مسئولان فروشگاه زنجیره ای تسکو (Tesco) از تغییر الگوی خرید شراب در 12 ماه گذشته خبر داده اند، مسئولان فروشگاه زنجیره ای ویت روز (Waitrose) که محصولاتی گران قیمت تر را عرضه می کند، به اقبال بیشتر مشتریان خود به شراب های حراج شده اذعان کرده است و فروشگاه ازدا (Asda) که زیرمجموعه فروشگاه های آمریکایی وال مارت (Wal-mart) محسوب می شود اعلام کرده که فروش شراب های سه تا سه و نیم پوندی آن بیشتر شده است.

خرید برای سرمایه گذاری

Image caption کارشناسان سرمایه گذاری آگاهانه بر روی شراب را کماکان اقدامی بالقوه سود ده می دانند

با این حال کارشناسان معتقدند در عرصه شراب های گران قیمت و نادر لزوما کسانی که شراب های قدیمی، به ویژه شراب های سال 2005 را انبار کرده اند را نمی توان متضرر دانست.

سایمون استیپلز می گوید: "محصول سال 2005 عالی بود و تاریخ نشان می دهد که در دراز مدت و با کم شدن شراب های این سال در بازار، قیمت آن هم دوباره افزایش پیدا می کند."

"مثلا شراب لافیت-روتشیلد سال 1982 را در نظر بگیرید که اکنون هر جعبه آن قیمتی بین 20 تا 25 هزار پوند دارد، اما در سال 1984 که اولین بطری شراب های محصول انگور سال 1982 به بازار عرضه شد، می توانستید هر جعبه را به قیمت 300 پوند بخرید."

به این ترتیب به نظر می رسد با وجود رکود فعلی هنوز هم سرمایه گذاری در شراب های نادر اقدامی سود ده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست