اپک درباره کاهش موانع تجاری توافق کرد

جورج بوش و رهبران ژاپن و کره جنوبی
Image caption رهبران اپک اذعان کردند که ایجاد مانع بر سر راه تجارت باعث توقف رشد اقتصاد جهانی خواهد شد

رهبران شرکت کننده در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه موسوم به "اپک" (Apec) قول دادند که در سال آینده و جهت مقابله با بحران مالی جهانی، از اقداماتی که باعث ایجاد موانعی جدید در راه تجارت شود بپرهیزند.

در بیانیه ای که از محل برگزاری این اجلاس (در کشور پرو) صادر شد، این رهبران اعلام کردند در پیش گرفتن سیاست های حمایتی از صنایع داخلی تنها باعث بدتر شدن شرایط دشوار فعلی خواهد شد.

نیمی از فعالیت اقتصادی جهان در کشورهای عضو سازمان همکاری آسیا اقیانوسیه انجام می شود و جورج بوش رهبران کشورهای عضو را فراخواند تا برای حل بحران بر اصول بازار آزاد تکیه کنند.

این اجلاس آخرین برنامه خارجی است که جورج بوش پیش از پایان دوره ریاست جمهوری خود در آن شرکت می کند.

این بیانیه در شرایطی منتشر شد که دوره فعلی اجلاس اپک تنها به نیمه خود رسیده است.

بیانیه اپک بر سند منتشر شده پس از اجلاس کشورهای گروه 20 (کشورهای ثروتمند و کشورهای عمده در حال توسعه) در واشنگتن که یک هفته قبل به پایان رسید صحه گذاشت.

در بیانیه اپک آمده است: "ما حمایت قاطع خود از اعلامیه واشنگتن را اعلام می کنیم و در 12 ماه آینده از ایجاد موانعی جدید در راه سرمایه گذاری یا مبادله کالا و خدمات و همچنین موانع در راه صادرات خود داری خواهیم کرد."

رهبران حاضر همچنین بطور مجزا نیز علیه افزایش موانع تجاری سخن گفتند.

لی میونگ-بک، رئیس جمهور کره جنوبی گفت: "[افزایش موانع تجاری] باعث می شود شرکت ها ورشکسته شوند مشاغل زیادی از دست بروند و مردم و کشورهای فقیر بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد."

رهبران کشورهای عضو اپک همچنین گفتند ماه آینده تلاش خواهند کرد بر سر چارچوب تجاری جدیدی بر اساس گفتگوهای بی نتیجه تجارت جهانی دوحه به توافق دست پیدا کنند.

گفتگوهای تجارت جهانی دوحه که هفت سال پیش آغاز شد به دلیل اختلافات میان کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه بی نتیجه باقی ماند.

با این حال کارشناسان و برخی رهبران حاضر در اجلاس اپک اذعان کردند که تا پیش از آغاز به کار باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا انتظار ندارند تحولی عمده در این جهت روی دهد.

مطالب مرتبط