دموکرات ها خواهان طرح محرک اقتصادی جدید

نانسی پلوسی
Image caption رهبر مجلس نمایندگان آمریکا هدف اصلی طرح جدید را کمک به مردم طبقه متوسط می داند

مقام های ارشد حزب دموکرات در کنگره آمریکا اعلام کرده اند که به زودی طرحی کلان برای تقویت اقتصاد این کشور را بررسی خواهند کرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز یکشنبه (23 نوامبر) گفت که برنامه ای به ارزش چند صد میلیارد دلار، برای جلوگیری از وقوع رکود اقتصادی باید اجرا شود.

کنگره آمریکا در ماه اکتبر امسال یک برنامه 700 میلیارد دلاری برای تثبیت بازارهای مالی و نظام بانکی این کشور تصویب کرد. منتقدان این طرح را به عنوان کمک بلاعوض به طبقه ثروتمند محکوم کرده اند.

اما خانم پلوسی تاکید کرد که هدف اصلی برنامه جدید کمک به مردم طبقه متوسط و ایجاد فرصت های شغلی برای مردم خواهد بود. به گفته وی، این طرح شامل تخفیف های مالیاتی هم خواهد بود.

بر اساس آمار موجود، میزان بیکاری در آمریکا به بالاترین حد خود در 16 سال گذشته رسیده است. در ده ماه گذشته، حداقل یک میلیون و دویست هزار نفر در این کشور کار خود را از دست داده اند.

از سوی دیگر، سناتور دموکرات چارلز شومر، روز یکشنبه گفت که برنامه جدید اقتصادی می تواند تا سقف 700 میلیون دلار برای دولت هزینه داشته باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا، گفته است که حداقل در کوتاه مدت، جلوگیری از وقوع رکود اقتصادی شدید و طولانی مهم تر از متوازن کردن کسری بودجه کلان کشورش است.

او تاکید کرده است که طرح جدید اقتصادی باید شامل سرمایه گذاری در امور زیربنایی مانند ساخت و ساز جاده ها و پل ها و نیز سرمایه گذاری در منابع انرژی جایگزین باشد.

دیوید آکسلراد، از مشاوران ارشد باراک اوباما، گفته است که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، این امکان وجود دارد که باراک اوباما برنامه اش برای افزایش نرخ مالیات بر طبقه ثروتمند را اجرا نکند.

باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که بعد از ورود به کاخ سفید تخفیف های مالیاتی که جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، به طبقه ثروتمند داده را لغو کند.

تیم اقتصادی

قرار است که باراک اوباما روز دوشنبه (24 نوامبر) در یک کنفرانس خبری نام مقام های ارشد اقتصادی دولت خود را رسما اعلام و نیز جزئیات بیشتری از برنامه های اقتصادیش را برای مردم توضیح دهد.

آقای اوباما روز 20 ژانویه سال 2009 میلادی رسما به عنوان رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

بر اساس گزارش ها، تیموتی گیتنر، رئیس شعبه نیویورک بانک مرکزی آمریکا، وزیر خزانه داری در دولت باراک اوباما خواهد بود.

مطبوعات آمریکا همچنین از لری سامرز، وزیر خزانه داری بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین آمریکا به عنوان رئیس آتی شورای ملی اقتصاد- مستقر در کاخ سفید، نام می برند.

آقای سامرز در این پست، به عنوان مشاور ارشد اقتصادی باراک اوباما عمل خواهد کرد.

لری سارمز و تیموتی گیتنر در آمریکا به خاطر تجربه بالا و میانه رو بودن، مورد احترام جناح های مختلف از جمله جناح محافظه کاران هستند.

بر اساس گزارش رسانه های گروهی در آمریکا، باراک اوباما بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیومکزیکو را برای پست وزارت بازرگانی در نظر دارد.

آقای ریچاردسون یکی از کاندیداهای پست وزارت امور خارجه بود. اما بر اساس گزارش ها، باراک اوباما این هفته سناتور هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی اصلی خودش را به عنوان وزیر خارجه در دولت آتی اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط