دولت آمریکا میلیاردها دلار به سیتی گروپ کمک می کند

سیتی گروپ در استانبول ترکیه
Image caption سیتی گروپ در بسیاری از کشورهای جهان فعالیت بانکی و مالی دارد

دولت آمریکا میلیاردها دلار کمک نقدی در ا ختیار یکی از بزرگترین موسسات مالی این کشور قرار می دهد.

روز دوشنبه، 24 نوامبر (4 آذر)، به نقل از منابع رسمی آمریکا گزارش شد که دولت فدرال مبلغ بیست میلیارد دلار کمک نقدی در اختیار سیتی گروپ، یکی از بزرگترین بانک های جهان، قرار می دهد و همچنین بخشی از مطالبات پرمخاطره این بانک را تضمین می کند.

این طرح به طور مشترک توسط وزارت خزانه داری، فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا)، و موسسه دولتی تضمین سپرده های بانکی و در پی سقوط ارزش سهام سیتی گروپ به اجرا گذاشته می شود.

این سه نهاد دولتی با صدور بیانیه ای اقدام خود در کمک به سیتی گروپ را برای تقویت نظام بانکی آمریکا، حمایت از شهروندان و اقتصاد این کشور ضروری توصیف کردند.

ارزش سهام این موسسه طی یک سال گذشته حدود 87 درصد کاهش یافته و تنها در خلال یک هفته گذشته حدود 60 درصد از ارزش خود را از دست داده و باعث بروز نگرانی در مورد ورشکستگی این بانک و آثار چنین تحولی بر نظام بانکی جهانی شده است.

براساس طرح کمک مالی به سیتی گروپ، دولت آمریکا در برابر بیست میلیارد کمک نقدی، معادل همین مبلغ سهام ترجیحی بانک را در اختیار می گیرد و همچنین تا سیصد میلیارد دلار از وام ها و دارایی های پر مخاطره آن را تضمین می کند.

اعتبار لازم برای اجرای این طرح از محل صندوق هفتصد میلیارد دلاری حمایت از نظام مالی آمریکا تامین خواهد شد که ماه گذشته به تصویب کنگره این کشور رسید.

براساس این طرح، دولت مجاز است کمک نقدی در اختیار موسسات مالی قرار دهد که با کمبود نقدینگی مواجه می شوند و در ازای این کمک، با تصاحب سهام، در مالکیت این بانک ها سهیم شود و همچنین بخشی از مطالبات پر مخاطره و غیرقابل وصول آنها را تقبل کند.

اقدام دولت آمریکا در در اختیار گرفتن سهام این بانک به منزله مالکیت دولت و در واقع نوعی ملی کردن بخشی از دارایی های این موسسه مالی است.

انتشار خبر کمک دولت آمریکا به سیتی گروپ واکنش مساعد بازارهای سهام اروپایی را در پی داشته است و شاخص بهای سهام در آغاز معاملات روز دوشنبه افرایش یافت.

بانک بین المللی

سیتی گروپ یکی از بزرگترین موسسات مالی جهان محسوب می شود که دارای بیش از دویست میلیون مشتری در یکصد کشور جهان است.

این بانک بزرگترین عرضه کننده کارت های اعتباری در جهان محسوب می شود و تا سال 2007، از نظر ارزش سهام، که به بیش از 250 میلیارد دلار بالع می شد، بزرگترین بانک جهان محسوب بود.

با کاهش سریع ارزش سهام بانک در سال جاری، در حال حاضر ارزش بازار این نهاد مالی به اندکی بیش از بیست میلیارد دلار کاهش یافته که در نظام بانکی بین المللی، مبلغ قابل توجهی نیست.

علاوه بر زیاندهی سنگین در خلال یک سال اخیر، که به کاهش سطح فعالیت بانک و اخراج به بیش از هفتاد هزار تن از کارمندان آن در کشورهای مختلف منجر شده، کارشناسان پیش بینی کرده بودند که انتظار نمی رود این موسسه دست کم تا دو سال دیگر سودده شود.

با توجه به دشواری این بانک، ماه گذشته دولت آمریکا مبلغ بیست و پنج میلیارد دلار را به صورت کمک نقدی در اختیار سیتی گروپ قرار داد اما این کمک باعث رفع مشکلات این موسسه نشد.

سابقه فعالیت سیتی گروپ به افتتاح سیتی بنک نیویورک در سال 1812 باز می گردد که در ابتدا برای ارائه خدمات بانکی به بازرگانان این شهر آغاز به کار کرد اما به زودی، دامنه فعالیت خود را گسترش داد.

در سال 1998، سیتی بنک با یک موسسه مالی معتبر، متشکل از تعدادی از موسسات بیمه، کارگزاری بورس و سایر خدمات مالی، ادغام شد و یکی از بزرگترین موسسات خدمات مالی ایالات متحده را پدید آورد.

موافقت دولت برای کمک به سیتی گروپ پس از مذاکرات دشوار بین نمایندگان دولت و مدیران این موسسه مالی به دست آمد و شرایطی را نیز به همراه دارد.

از جمله سیتی گروپ موافقت کرده است بدون موافقت دولت، در مورد پرداخت سود سهام در خلال سه سال آینده اقدام نکند و محدودیت های دولت در مورد حقوق و مزایای مدیران اجرایی را مراعات کند.

همچنین، این موسسه تسیهلاتی را برای دارندگان وام مسکن در نظر خواهد گرفت که هدف از آن، کمک به کسانی است که به دلیل ناتوانی در پرداخت اقساط وام مسکن، با خطر توقیف ملک خود مواجه هستند.

مطالب مرتبط