نوذری: طرح های گاز مایع به شرکت های خارجی واگذار می شود

نوذری
Image caption به گفته وزیر نفت ایران تا زمانی که مذاکرات، نهایی نشود اسامی شرکتها اعلام نخواهد شد

در حالی که ایران قراردادهایی با چند شرکت اروپایی برای تولید گاز مایع دارد، غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران از گفتگو با چند شرکت اروپایی و آسیایی برای واگذاری این پروژه ها خبر داده است.

پروژه های "پرشین ال ان جی و پارس ال ان جی" جزو بزرگترین پروژه های گاز مایع ایران است که قرارداد آن چند سال پیش امضا شده اما وضعیت اجرای آنها مبهم است.

غلامحسین نوذری، وزیر نفت ایران به خبرگزاری مهر گفته است که این پروژه ها از سوی وزارت نفت پیگیری می شود و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته آقای نوذری، وزارت نفت سرگرم مذاکره با چند شرکت آسیایی و اروپایی است و تا نهایی شدن این مذاکرات اسامی این شرکتها اعلام نخواهد شد.

ایران به دنبال اجرای سه پروژه بزرگ گاز مایع 'ایران ال ان جی'، 'پارس ال ان جی' و 'پرشین ال ان جی' در میدان گازی پارس جنوبی است.

چهار سال پیش نیز قراردادهایی با برخی شرکت های بزرگ بین المللی نظیر توتال فرانسه و پتروناس مالزی برای تولید و صادرات گاز مایع امضا شد.

اجرای این پروژه ها به دلایل مختلف نظیر افزایش هزینه ها و عدم تمایل شرکت های بین المللی برای همکاری با ایران تاکنون به تاخیر افتاده است.

مشکل اصلی صادرات گاز مايع (LNG) بر عکس نفت اين است که پيش از توليد بايد بازار مصرف آن را پيدا کرد.

ايران برای بازاريابی به همکاری شرکت های بين المللی نياز دارد برای همین بدون کمک این شرکتها امکان یافتن بازار برای ایران بسیار دشوار است.

علاوه بر این، تکنولوژی تولید گاز مایع نیز در اختیار تعداد محدودی از شرکتهای بزرگ است و ایران برای اجرای آن هم به تکنولوزی و همه به سرمایه این شرکتها نیاز دارد.

میدان گازی پارس جنوبی

Image caption میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی ایران است که نیمی از ذخایر این کشور را در خود جای داده است

ايران با داشتن ۲۸ هزار ميليارد متر مکعب گاز، ۱۸ درصد ذخيره ثابت شده گاز جهان را در اختيار دارد و سرمايه گذاری هنگفتی برای بهره برداری از آن انجام داده است.

اما تلاش های اين کشور برای صادرات گاز چندان موفقيت آميز نبوده و تنها توانسته بخشی کمی از گاز توليدی را به ترکيه صادر کند.

ميدان پارس جنوبی بزرگترين ميدان گازی جهان است که نزديک به ۵۰ درصد گاز ايران و ۹درصد گاز جهان را در خود جای داده است.

ذخيره ميدان گازی پارس جنوبی ۱۴ تريليون مترمکعب گاز برآورد می‌ شود. اين ميدان با قطر مشترک است و اين کشور از چند سال پيش بهره برداری از آن را آغاز کرده است.

ايران نيز برای بهره برداری از اين ميدان گازی 24 فاز در نظر گرفته که شش فاز آن به بهره برداری رسیده و سه فاز نیز مراحل نهایی را می گذراند اما وضعیت بقیه فازها مبهم است.

مشکلی که ایران دارد، این است که در سه سال گذشته نتوانسته شرکتهای غربی را به سرمایه گذاری و مشارکت در تولید گاز جلب کند. با وجود جذابیت بازار نفت و گاز ایران، شرکت های خارجی به دلیل فشارهای بین المللی بر سر پرونده هسته ای ایران تمایلی به همکاری با ایران نشان نمی دهند. آمارها حکايت از آن دارد که ايران تاکنون نزدیک به 30 ميليارد دلار در اين ميدان سرمايه گذاری کرده و بعد از تکميل مراحل مختلف آن سالانه بيش از ۱۰ ميليارد دلار از اين محل درآمد خواهد داشت.

مطالب مرتبط