روسیه آماده 'هماهنگی با سطح تولید نفت اوپک است'

مدودف
Image caption مدودف به هماهنگی با اوپک در تنظیم بازار نفت ابراز تمایل کرده است

مقامات روسیه با تاکید بر لزوم همکاری با اوپک امکان کاهش تولید نفت خام خود را مطرح کرده اند.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه که از ونزوئلا، از کشورهای عضو اوپک، دیدن می کند، در سخنانی گفته است که دولت او آمادگی دارد برای تنظیم بازار جهانی نفت با سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - همکاری کند و هماهنگی های لازم را با این سازمان به عمل آورد.

آقای مدودف افزود که این همکاری امری کاملا طبیعی است و برای روسیه، اقتصاد روسیه و همچنین اقتصاد ونزوئلا و سایر کشورهای تولید کننده نفت اهمیت بسیار دارد.

رئیس جمهوری روسیه در حال حاضر از تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین، از جمله ونزوئلا، دیدن می کند و ناظران سیاسی این سفر را نشانه تلاش رهبران روسیه برای گسترش نفوذ خود در این منطقه دانسته اند.

دمیتری مدودف گفت که منظور از همکاری با اوپک اقداماتی مسئولانه در قبال بازار جهانی نفت است که کشورهای عمده تولید کننده، از جمله روسیه، نقش های کلیدی را در آن ایفا می کنند.

روز چهارشنبه به نقل از وزیر انرژی روسی گزارش شده بود که با توجه به تصمیم اخیر اوپک در کاهش سقف تولید، روسیه نیز ممکن است امکان کاهش تولید نفت خام را مورد بررسی قرار دهد.

Image caption روسیه دومین تولید کنندگان نفت خام در جهان است

این مقام روسی هدف از چنین اقدامی را "حمایت از منافع ملی روسیه" توصیف کرد.

ماه گذشته وزیران نفت کشورهای عضو اوپک به منظور مقابله با روند نزولی بهای نفت خام در بازار جهانی تصمیم گرفتند سقف تولید و سهمیه های اعضا را کاهش دهند.

با بروز بحران مالی و انتشار گزارش های متعدد از ورود اقتصاد جهانی به یک دوره رکودی باعث شده است که بهای شاخص نفت خام در بازارهای جهانی که در ماه ژوئیه سال جاری به 147 دلار در بشکه رسیده بود به حدود پنجاه دلار تنزل کند و تصمیم اوپک در کاهش سقف تولید نیز تاثیر چندانی در افزایش بهای نفت نداشته است.

امکان اقدام روسیه در کاهش سطح تولید نفت این کشور به افزایش مختصری در بهای نفت خام در بازارهای جهانی منجر شد که در روز سه شنبه به شدت کاهش یافته بود.

روسیه پس از عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت در جهان است و از جمله صادرکنندگان عمده نفت خام و فرآورده های نفتی محسوب می شود.

سال گذشته و زمان رشد سریع بهای نفت خام، دولت روسیه سطح تولید نفت خام این کشور را 3.7 میلیارد بشکه در سال تعیین کرد و به گفته منابع دولتی، این میزان تولید در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

در گذشته، کشورهای عضو اوپک روسیه و سایر کشورهای تولید کننده غیر عضو را به دلیل خوداری از هماهنگی با این سازمان، به خصوص در زمینه کاهش تولید در دوره های رکود در بازار نفت جهانی مورد انتقاد قرار داده اند.

مطالب مرتبط