اوپک جلسه غیر رسمی تشکیل می دهد

اوپک، نفت، خط لوله، کارگر نفتی
Image caption کاهش قیمت نفت بر اقتصاد کشورهای تولید کننده ای همچون ونزوئلا تاثیر گذاشته است.

نمایندگان کشورهای عضو اوپک، برای مذاکره درباره افت شدید قیمت نفت در قاهره با یکدیگر مذاکراتی غیر رسمی خواهند داشت.

انتظار می رود در این جلسه تصمیم درباره کاهش بیشتر تولید نفت جهت افزایش قیمت این کالا مورد بحث قرار گیرد.

از ماه ژوئیه که قیمت نفت به بالاترین حد خود و حدود 150 دلار در هر بشکه رسید، از قیمت این کالا به میزان دو سوم کاسته شده است.

این موضوع نه تنها برای سیزده کشور عضو اوپک، بلکه برای کشورهایی همچون روسیه نیز که در اوپک عضویت ندارد مشکلی جدی تلقی می شود.

در نتیجه اوپک در حال حاضر بر سرکاهشی یک و نیم میلیون بشکه ای در روز به توافق رسیده است، که این میزان پنج درصد تولید روزانه اوپک 1.75 درصد تولید روزانه نفت جهان را تشکیل می دهد.

وزرای انرژی چندین کشور اوپک گفته اند برای تثبیت قیمت باید از تولید بازهم کاسته شود هرچند احتمالا این تصمیم به جلسه ماه دسامبر اعضاء این سازمان موکول خواهد شد.

برای مثال ونزوئلا که هزینه های دولتش به قیمت بالای نفت وابسته است خواستار کاهش بیشتر تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز شده است.

دلیل عمده کاهش قیمت رکود اقتصاد جهانی است که بر روی تقاضا در بازار این کالا تاثیر می گذارد.

در کشورهای توسعه یافته در سال جاری مصرف نفت کاهش یافت، هر چند در کشورهای در حال توسعه ای مانند چین مصرف آن بیشتر شده است.

بسیاری از اقتصاد دانان معتقدند در طولانی مدت قیمت نفت مجددا افزایش پیدا خواهد کرد.

یک مقام ارشد در آژانس بین المللی انرژی (IEA) زمان این افزایش قیمت مجدد را در سل 2011 پیش بینی کرد و گفت در آن زمان قیمکت ها حتی از ماه ژوئیه سال جاری هم فراتر خواهند رفت.

اما برای اوپک این زمان بسیار دور است و احتمال تصور ادامه افت قیمت نفت برای چشم انداز بازار نفت در آینده نزدیک بیشتر است.

مطالب مرتبط