دشواری های بازار نفت و مشکلات اوپک

اوپک
Image caption کشورهای عضو اوپک دوران دشواری را پشت سر می گذارند و تلاشهای آنها در جلوگیری از کاهش قیمت نفت بی تاثیر بوده است

در حالی که قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان کمتر از پنجاه دلار است، وزرای نفت کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای بررسی بازار نفت در قاهره پایتخت مصر گرد هم آمدند.

هدف این نشست غیر رسمی و مشورتی، بررسی وضعیت بازار نفت و میزان عرضه و تقاضا است. برخی اعضای اوپک ابراز امیدواری کرده اند که در نشست بعدی اوپک در هفدهم دسامبر ماه آینده (۲۷ آذر) مجددا سقف تولید اوپک کاهش پیدا کند.

جلسه ماه آینده، چهارمین جلسه اعضای اوپک در فاصله چهار ماه خواهد بود و این تعداد نشست در فاصله ای کوتاه در تاریخ این سازمان کم سابقه است.

تحلیلگران بازار انرژی، نشست های پیاپی اوپک را نشانه نگرانی اعضای این سازمان از وضعیت بی ثبات بازار جهانی نفت می دانند. در چند ماه گذشته قیمت نفت حدود یکصد دلار در هر بشکه کاهش یافته است و از حدود 147 دلار در هر بشکه به کمتر از پنجاه دلار رسیده است.

اعضای اوپک در دو نشست قبلی میزان تولید نفت خود را به میزان دو میلیون بشکه کاهش داده اند اما این میزان کاهش تولید، تاثیری در بازار نفت برجای نگذاشته و قیمت نفت به زیر پنجاه دلار در هر بشکه رسیده است.

برخی اعضای اوپک می گویند که بازار نفت با مازاد عرضه نفت روبه روست و این مسئله یکی از مهمترین دلایلی است که به کاهش قیمت شدید نفت منجر شده است.

اما مشکل بازار نفت فقط بخش عرضه نیست، تقاضا در بازار نفت نیز به همان نسبت اثر گذار است.

بازار نفت تحت تاثیر بحران اقتصادی در جهان قرار گرفته و گزارشها نشان می دهد که از میزان تقاضای نفت به دلیل رکود اقتصادی کاسته شده است و در کوتاه مدت نیز چشم انداز روشنی برای خروج از این رکود وجود ندارد.

کاهش تقاضای نفت

به عقیده کارشناسان، بی تاثیر بودن کاهش دومیلیون بشکه ای نفت بر قیمت نفت و پیش بینی احتمال کاهش دوباره تولید در ماه آینده، نشان می دهد که اعضای اوپک تصویر دقیقی از تقاضای بازار ندارند و تجدید نظرهای مداوم در تولید ناشی از نبود ارزیابی دقیق در میزان تقاضای جهانی نفت است.

Image caption برخی اعضای اوپک احتمال می دهند که در جلسه ماه آینده در الجزایر، سقف تولید این سازمان دوباره کاهش پیدا کند

هدف نشست قاهره بررسی وضعیت بازار نفت و میزان عرضه و تقاضای بازار است و به گفته غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران، تصمیم نهایی در نشست آینده اعضای اوپک در الجزایر گرفته خواهد شد.

علی نعیمی وزیر نفت عربستان نیز تاکید کرده است که هدف از این قاهره آمادگی برای جلسه ماه آینده در الجزایر است برای این که بتوانیم تصمیمی جدی و قاطع بگیریم.

تحلیلگران می گویند که نشست قاهره تاثیر چندانی بر بازار نفت نخواهد داشت و اعضای اوپک برای رسیدن به یک تصمیم تازه باید دستکم تا نیمه دسامبر صبر کنند.

دستیابی به یک تصمیم تازه در میان اعضای اوپک با توجه به وضعیت بی ثبات بازار نفت، چندان دشوار به نظر نمی رسد اما برخی کارشناسان می گویند بدون هماهنگی با اعضای غیر اوپک رسیدن به این هدف دشوار خواهد بود.

صادرکنندگان بزرگ نفت غیر عضو اوپک نظیر روسیه، نروژ و مکزیک از جمله کشورهایی هستند که هماهنگی آنها با سیاست های اوپک می تواند به ثبات قیمتها کمک کند.

روسیه برای همکاری با اوپک و کاهش تولید ابراز آمادگی کرده است. این کشور بعد از عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت جهان است و از جمله صادرکنندگان عمده نفت خام محسوب می شود. کشورهای غیر عضو اوپک همواره در دوره های رکود و کاهش قیمت نفت، با این انتقاد اعضای اوپک رو به رو بودند که با اعضای اوپک برای افزایش قیمت نفت و ثبات بازار همکاری نمی کنند.

کارشناسان می گویند تا زمانی که بحران اقتصاد جهانی کنترل نشود و تقاضا برای نفت افزایش نیابد، بازار نفت با کاهش بیشتر تولید اعضای اوپک وهمکاری اعضای غیر اوپک نیز ثبات نخواهد رسید و احتمال اندکی وجود دارد که با ادامه وضع موجود، قیمت نفت افزایش یابد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست