بانک مرکزی ایران: بالاترین نرخ تورم را در منطقه داریم

بانک مرکزی ایران
Image caption میانگین نرخ تورم در حال حاضر از 24 درصد فراتر رفته و نسبت به یک سال و نیم پیش دو برابر شده است.

بانک مرکزی ایران گزارشی از وضعیت اقتصادی سال گذشته منتشر کرده است که در آن نسبت به کندی رشد اقتصادی این کشور و تورم ابراز نگرانی شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، "رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۰۷ از متوسط کشورهای آسیای مرکزی و خاورمیانه و کشورهای نفت خیز کمتر بوده است و در عین حال ایران در این سال در میان کشورهای مورد نظر دارای بالاترین نرخ تورم بوده است."

بانک مرکزی با ابراز نگرانی نسبت به اثرات مخرب تورم بر اقتصاد و تاثیر آن بر فضای کسب و کار، تاکید کرده است که باید سیاست موثری را برای کنترل تورم به کار گرفت.

نرخ تورم در سال گذشته بر اساس گزارش بانک مرکزی۱۸.۴ درصد بوده و اجاره مسکن بالاترین سهم را در رشد شاخص تورم به میزان ۲۲.۵ درصد داشته است.

سال گذشته طهماسب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی برای جلوگیری از افزایش نقدینگی و کنترل تورم، برنامه انقباضی به اجرا گذاشت که بر اثر آن رشد نقدینگی از حدود ۳۹ درصد به ۲۷.۷ درصد کاهش یافته است.

میانگین نرخ تورم در حال حاضر از ۲۴ درصد فراتر رفته و نسبت به یک سال و نیم پیش دو برابر شده است.

گزارش بانک مرکزی برای مجمع عمومی این بانک تهیه شده است که و در حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که رئیس مجمع عمومی بانک مرکزی است و تعدادی از وزرا ارائه شده است.

در گزارش بانک مرکزی اقتصاد ایران در سال گذشته خورشیدی"دوره نسبتا آرام و باثباتی" را طی کرده و رشد اقتصادی ۶.۹ درصد بوده است.

این گزارش نشان می دهد که میزان بیکاری از بالای ۱۲ درصد به ۱۰.۶ درصد کاهش یافته است. البته گزارشهای تازه حاکی است که نرخ بیکاری در سال جاری خورشیدی دوباره افزایش یافته است.

مصرف درآمدهای نفتی

تصویری که بانک مرکزی از عملکرد دولت ارائه می دهد به این شکل است که دولت مبلغ ۴۲ میلیارد دلار از محل بودجه سالانه هزینه کرده وبیشتر ۲۲ مییار ددلار نیز از حساب ذخیره ارزی برای تامین بودجه برداشت کرده است.

این گزارش تاکید دارد که در سال گذشته خورشیدی، بیشتر از ۳۸ میلیارد دلار به حساب ذخیره ارزی واریز شده اما مبلغ ۲۲ میلیارد دلار آن بابت تامین هزینه ها دولت برداشت شده و پنج میلیارد دلار نیز به صورت وام به بخش غیر دولتی پرداخت شده است.

مجموع مانده حساب ذخیره ارزی در پایان سال ۱۳۸۶ در گزارش بانک مرکزی بیشتر از ۲۳ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در سال گذشته واردات به رقم ۵۶ میلیارد دلار رسیده و صادرات غیر نفتی نیز بالای ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

بدهی بانک ها به بانک مرکزی یکی از مهمترین بخشهایی است این گزارش است. این بخش از گزارش نشان می دهد که بدهی بانکها در سال گذشته خورشیدی بیشتر از دو برابر شده است.

براساس گزارش بانک مرکزی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در سال ۱۳۸۵ حدود ۵۴۰۰ میلیارد تومان بوده که در پایان سال ۱۳۸۶ به ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

بخشی عمده این اضافه برداشت که آسیب هایی به دنبال داشته مربوط به اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی بوده است.

کارشناسان می گویند که بانک ها برای اجرای برنامه های دولت و پرداخت انواع تسهیلات تکلیفی ناچار شده اند که بیشتر از از توان خود از منابع بانک مرکزی استفاده کنند.

پرداخت انواع وام ها و هماهنگ نبودن "نسبت تسهیلات به سپرده ها" در بانک های دولتی به گزارش بانک مرکزی"بانکها را ناگزیر به استفاده از منابع بانک مرکزی" کرده است.

هم اکنون بانک ها به شدت تحت فشار دولت برای پرداخت انواع وامها قرار دارند و ولی گزارشها نشان می دهد که بانکهای دولتی در شرایط دشواری قرار گرفته اند و قادر به پاسخگویی حجم گسترده تقاضاها نیستند.

مطالب مرتبط