برنامه ایران برای جذب یک میلیارد یورو سرمایه خارجی

بانک مرکزی ایران
Image caption برخی کارشناسان می گویند بحران مالی جهانی فرصتی برای ایران است تا سرمایه خارجی جذب کند

بانک مرکزی ایران برای جذب سرمایه های خارجی، یک میلیارد یورو گواهی سپرده ارزی منتشر می کند.

هدف از انتشار این اوراق، جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور، سرمایه گذاران خارجی و داخلی اعلام شده است.

ایران امیدوار است در شرایطی که بحران مالی بین المللی ابعاد گسترده ای گرفته و سرمایه گذاران به دنبال جای امنی برای سرمایه های خود هستند، بتواند بخشی از این سرمایه ها را با پشتوانه بانک مرکزی، جذب کند.

بر اساس تصمیم بانک مرکزی، نوع ارز علاوه بر یورو می تواند ین ژاپن و درهم امارات باشد. حداقل ارزش هر برگ گواهی سپرده پنج هزار یورو، ۵۰۰ ین ژاپن و ۲۰ هزار درهم امارات تعیین شده است.

متقاضیان می توانند در ازای پرداخت مبالغی ارز، این گواهی ها را خریداری کرده و بابت سپرده ها سود دریافت کنند.

اصل پولی که برای خرید گواهی سپرده ارزی پرداخت می شود از سوی بانک مرکزی ایران تضمین شده است و خریداران می توانند ضمن دریافت سود، هر زمان که خواستند، پولشان را پس بگیرند.

این اوراق قابل خرید و فروش خواهد بود و خریداران می توانند آن را حتی پیش از سررسید به بانک بفروشند.

جذب سرمایه خارجی

ایران در سال های گذشته برای جذب سرمایه خارجی به خصوص در بخش نفت و گاز از فاینانس و بیع متقابل استفاده کرده است که در آن سرمایه گذاران خارجی، منابع مالی پروژه ها را تامین می کنند و از محل تولیدات نهایی پروژه ها اصل سرمایه و سود خود را بر می دارند.

این شیوه جذب سرمایه خارجی، اکنون با دشواریهایی مواجه است و ایران درصدد تغییراتی در قراردادها بر آمده است.

حسین قضاوی معاون بانک مرکزی ایران گفته است: "با توجه به محدودیت بین المللی برای ورود فاینانس، استفاده از گواهی سپرده ارزی جایگزین مناسبی به جای فاینانس است."

Image caption اصل پول سپرده گذاران از سوی بانک مرکزی ایران تضمین شده است

به گفته آقای قضاوی، با توجه به اطمینانی که از بانک مرکزی ایران در کشورهای منطقه وجود دارد و حسن شهرت تاریخی نظام بانکی ایران، "ما می توانیم از سرقفلی و شهرت خوبمان در این زمینه استفاده کنیم."

نحوه و زمان عرضه گواهی سپرده ارزی معلوم نیست و بانکهای ایرانی باید طرحهای خود را برای استفاده از ارز جذب شده و نحوه بازپرداخت آن، به بانک مرکزی ارائه کنند.

به گفته آقای قضاوی، بانک مرکزی می تواند به هر بانک تجاری اجازه دهد که میزان معینی گواهی سپرده ارزی منتشر کرده و آن را به خارجیان و ایرانیان خارج ازکشور بفروشند.

جایگزین درآمد نفت

معاون بانک مرکزی انتشار گواهی سپرده ارزی را مشابه رویه انتشار قرضه ارزی می داند که چند سال پیش بانک مرکزی آن را منتشر کرد.

اوراق سپرده ارزی یک از ابزارهای پولی است و روش انتشار آن مشابه اوراق قرضه ای است که بانک مرکزی ایران شش سال پیش به ارزش ۶۲۵ میلیون دلار در خارج منتشر کرد. یک سال بعد از آ ن نیز، بانک مرکزی، ۳۷۵ میلیون یورو اوراق قرضه در بازارهای بین المللی فروخت.

بانک مرکزی ایران در حالی تصمیم به انتشار گواهی سپرده ارزی گرفته است که بازار مالی بین المللی به دلیل بحران کنونی با مشکلات فراوانی مواجه است و سپرده گذاران به دلیل احتمال از بین رفتن اصل پولهایشان ترجیح می دهند پولهایشان را جایی بگذارند که دستکم اصل آن تضمن شده باشد.

برخی کارشناسان بر این باورند که بحران مالی جهانی برای ایران با وجود مشکلاتی که در عرصه بین المللی دارد، فرصتی برای جذب سرمایه خارجی است.

برخی کارشناسان اقتصادی می گویند این فرصت بدون فراهم شدن زمینه های لازم جذب سرمایه نظیر کاهش ریسک سرمایه گذاری، از دست خواهد رفت.

البته کاهش قیمت نفت، ایران را در شرایط دشواری قرارداده و درآمدهای نفتی کفاف نیازها را نمی دهد و در این شرایط دولت برای پیشبرد طرح های عمرانی راهی جز جذب سرمایه های خارجی ندارد.

صاحب نظران اقتصادی معتقدند اگر ایران نتواند سرمایه مورد نیاز خود را برای اجرای طرح های عمرانی تامین کند، بیکاری افزایش خواهد یافت و رشد اقتصادی این کشور نیز به شدت کند خواهد شد.

مطالب مرتبط