درخواست ایران برای کاهش مجدد تولید اوپک

غلامحسین نوذری
Image caption به گفته وزیر نفت ایران، اگر تولید کاهش نیابد، تابستان قیمت نفت بیشتر کاهش می یابد

غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران اعلام کرده که این کشور در نشست اعضای کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در الجزایر طرح کاهش تولید ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه ای نفت را پیشنهاد خواهد کرد.

آقای نوذری،گفته است که برای این که بتوانیم تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد کنیم، موضع ایران در این اجلاس کاهش یک و نیم تا دو میلیون بشکه ای تولید اوپک است.

نشست اعضای اوپک برای چهارمین ماه پیاپی در روز ۲۷ آذر(۱۷ دسامبر) در الجزایر برگزار می شود و احتمال می رود که اعضای اوپک به دلیل افت قیمت نفت، دوباره به کاهش تولید رای دهند. اعضای اوپک در نشست الجزایر در باره کاهش چشمگیر قیمت نفت تصمیم گیری خواهند کرد و برخی کشورها از جمله ایران امیدوارند که در این نشست مجددا از تولید نفت کاسته شود.

اعضای اوپک در این مدت دو میلیون بشکه از تولید خود کم کرده اند اما این حجم کاهش تولید نتوانسته تاثیری بر بازار نفت بگذارد.

به گفته وزیر نفت ایران، اگر تولید نفت کاهش پیدا نکند در سه ماه اول و دوم سال آینده میلادی بازار نفت با مازاد نفت مواجه خواهد شد و این مسئله می تواند موجب کاهش بیشتر قیمت نفت در تابستان آینده شود. قیمت هر بشکه نفت در چند ماه اخیر به دلیل بروز بحران مالی جهانی حدود یکصد دلار کم شده و تلاش های اعضای اوپک برای جلوگیری از سقوط قیمت و ثبات بازار نفت تاکنون تاثیر چندانی نداشته است. تحلیلگران بازار انرژی، نشست های پیاپی اوپک را نشانه نگرانی اعضای این سازمان از وضعیت بی ثبات بازار جهانی نفت می دانند. در چند ماه گذشته قیمت نفت حدود یکصد دلار در هر بشکه کاهش یافته است و از حدود ۱۴۷ دلار در هر بشکه به کمتر از پنجاه دلار رسیده است.

کشورهای عضو اوپک تلاش می کنند که همکاری اعضای غیر اوپک را نیز جلب کنند بلکه از این طریق بتوانند هم مانع از کاهش بیشتر قیمت نفت شوند و هم به افزایش قیمت در بازارهای بین المللی کمک کنند.

صادرکنندگان بزرگ نفت غیر عضو اوپک نظیر روسیه، نروژ و مکزیک از جمله کشورهایی هستند که هماهنگی آنها با سیاست های اوپک می تواند به ثبات قیمتها کمک کند.

به گفته وزیر نفت ایران، در اجلاس الجزایر برخی ازکشورهای غیر عضو اوپک به عنوان ناظر حضور دارند.

با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی این نگرانی پیش آمده است که سرمایه گذاری در بخش تولید نفت به شدت کاهش پیدا کند.

به گفته وزیر نفت ایران، تولید کنندگان نفت باید از آینده بازار نفت اطمینان داشته باشند تا بتوانند سرمایه گذاری کنند اما امروز به دلیل کاهش قیمت ها، سرمایه گذاری برای نفت به خطر افتاده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست