احتمال افزایش واردات گندم به ایران در سال آینده

گندم
Image caption ایران ده سال پیش بزرگترین وارد کننده گندم جهان بود اما چهار سال پیش در تولید گندم خودکفا شده بود

در پی خشکسالی گسترده در ایران، واردات گندم به این کشور به مرز هفت میلیون تن نزدیک می شود و وزارت بازرگانی احتمال داده که در سال آینده واردت گندم به بیش از این رقم برسد.

مجید پارسانیا معاون وزیر بازرگانی به خبرگزاری مهر گفته است: "در سال جاری تاکنون پنج میلیون تن گندم وارد شده و چندی پیش نیز گروه تنظیم بازار مجوز واردات دو میلیون تن دیگر را نیز صادر کرده است."

به گفته معاون وزیر بازرگانی، با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی و ادامه خشکسالی در سال آینده، تولید گندم در کشور به شدت کاهش می یابد و دولت مجبور است تا بیش از رقم وارد شده در سال جاری گندم وارد کند.

این در حالی است که محمدرضا اسکندری وزیر جهادکشاورزی که قبلا مدیر طرح خودکفایی گندم بود ابراز امیدواری کرده بود با برنامه ریزی هایی که این وزارتخانه انجام داده در سال آینده نیازی به واردات گندم نباشد.

یک ماه پیش مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی نیز وضعیت آرد و نان را مطلوب ارزیابی کرده و گفته بود: "امیدواریم بارندگی‌های سال جاری کمک کند تا در سال آینده نیز نیازی به واردات گندم نداشته باشیم."

در سال جاری به دلیل خشکسالی گسترده، واردات گندم به ایران بعد از چهار سال دوباره آغاز شد و این کشور یک بار دیگر ایران در ردیف بزرگترین وارد کنندگان گندم قرار گرفت.

در صدر وارد کنندگان

در سال ۱۳۷۷ ایران با وارد کردن شش میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم بزرگترین وارد کننده گندم جهان بود و سه سال بعد از آن نیز به طور متوسط سالانه چهار میلیون تن گندم خارجی وارد کرد.

بعد از آن برنامه ای برای افزایش تولید گندم به اجرای گذاشته شد و چهار سال پیش ایران اعلام کرد که در تولید این محصول به خودکفایی رسیده است.

اما امسال با اولین خشکسالی گسترده، وضع دوباره به ده سال پیش برگشت و تولید گندم از حدود ۱۵ میلیون تن به کمتر از ده میلیون تن کاهش یافته است.

زمین های زیر کشت گندم در ایران شش میلیون ۲۰۰ هزار هکتار است که چهار میلیون هکتار آن زیر کشت دیم و دو میلیون ۲۰۰ هزار هکتار آن کشت آبی است.

Image caption تولید گندم ایران به دلیل خشکسالی از بیشتر از 15 میلیون تن به کمتر از ده میلیون تن رسیده است

ایران برای دستیابی به خودکفایی گندم، اعتبارات و منابع مالی گسترده ای اختصاص داده بود و برای تشویق گندمکاران، بخش عمده ای از گندم تولیدی را به صورت تصمینی و با قیمت های بالا خریداری می کرد.

برخی از منتقدان افزایش قیمت را یکی از علل اصلی تمایل کشاورزان به کشت گندم ارزیابی کرده و معتقدند دولت با حمایت غیر منطقی از گندم، کشاورزان را به سمت تولید این محصول هدایت کرد و افزایش تولید در سالهای اخیر به این شیوه امکانپذیر شد که شیوه ای ناپایدار و غیرعلمی است.

ایران در سال گذشته دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان (حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار) یارانه برای تولید گندم و نان اختصاص داد و پیش بینی می شود امسال به دلیل واردات گسترده، این رقم افزایش پیدا کند.

به گفته کارشناسان حجم بالای واردات گندم مشکل اصلی ایران نیست و این کشور باید به فکر بهبود کیفیت نان باشد زیرا بیشتر از یک چهارم گندم مصرفی به دلیل ارزان بودن با پخت نامناسب نان از گردونه مصرف انسان خارج می شود و به صورت ضایعات و خوراک دام در می آید.

طرح تولید نان صنعتی

ایران از مدتها پیش درصدد است با اجرای طرح تولید نان صنعتی، نانوایی های سنتی را تعطیل کند اما این برنامه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و به نظر نمی رسد به این زودی عملی باشد.

بر اساس برنامه ای که دولت تهیه کرده است اگر این طرح عملی شود نانوایان می توانند سهامدار کارخانه های صنعتی تولید نان شوند و با دریافت مجوز تجاری، نان صنعتی توزیع کنند.

نان به عنوان مهمترین ماده غذایی در سبد خانوارهای ایرانی است و بخش عمده نان مصرفی به شکل سنتی و در انواع مختلفی نظیر بربری، سنگک، تافتون و لواش تولید می شود.

بر اساس گزارش ها نزدیک به ۳۰ درصد نان تولیدی به دلیل کیفیت نامطلوب دور ریخته می شود و هدف از اجرای این طرح جلوگیری از حجم گسترده ضایعات نان است.

مطالب مرتبط