نوکیا از ژاپن خارج می شود

نوکیا
Image caption مدیران نوکیا معتقدند سرمایه گذاری برای تولید محصولاتی مخصوص به بازار ویژه نوکیا سودآور نیست

نوکیا، بزرگترین تولید کننده تلفن همراه در جهان اعلام کرد از این پس محصولات خود را در ژاپن عرضه نخواهد کرد.

ژاپن پس از آمریکا، چین و هند، چهارمین بازار بزرگ تلفن همراه در جهان است اما محصولات نوکیا نتوانسته اند نظر مصرف کنندگان را در این کشور جلب کنند.

این کشور همچنین 109 میلیون مشترک تلفن همراه دارد که 85 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و از این رو بسیاری از شرکت های ارائه کننده خدمات تلفن همراه چشم انداز روشنی برای رشد در آن نمی بینند.

تیمو یاموتیلا، معاون رئیس شرکت فنلاندی نوکیا اعلام کرد: "در شرایط اقتصادی فعلی به این نتیجه رسیده ایم که امکان ادامه سرمایه گذاری در محصولات مخصوص مصرف کنندگان ژاپنی وجود ندارد."

اکثر گوشی های تلفن همراه موجود در بازار ژاپن توسط شرکتهایی که امکانات شبکه نسل سوم موبایل یا کانال های تلویزیونی را در این کشور ارائه می کنند، تامین می شود و نوکیا که 40 درصد بازار گوشی تلفن همراه در جهان را در اختیار دارد، با وجود سابقه 14 ساله در بازار ژاپن نتوانسته است در رقابت با این شرکت ها سهمی بیش از یک درصد بازار را به دست آورد.

البته نوکیا تنها شرکت خارجی تولید کننده موبایل نیست که نتوانسته سهمی قابل توجه از بازار ژاپن را به دست آورد؛ تولید کنندگان غیر ژاپنی بجز سونی-اریکسون تنها پنج درصد بازار تلفن همراه در این کشور را در اختیار دارند.

با این حال نوکیا اعلام کرده است فروش مجموعه گوشی های لوکس ورتو (Vertu) را ادامه خواهد داد.

این گوشی های دست ساز قیمتی بین 3500 تا 100 هزار یورو دارند و قرار است بر روی شبکه دوکومو (DoCoMo) بزرگترین ارائه دهنده خدمات تلفن همراه در ژاپن به مشتریان عرضه شود.