دبیر کل اوپک: چشم انداز بازار نفت تیره و تار است

عبدالله سالم البدری
Image caption آقای سالم البدری پیش بینی کرده تقاضای جهانی نفت خام برای سال آینده همچنان با سقوط مواجه شود

عبدالله سالم البدری دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت اعلام کرده است که کاهش قیمت نفت باعث توقف و تاخیر در پروژه های نفتی کشورهای عضو اوپک شده است.

آقای سالم البدری که در نشستی بین المللی نفت و گاز در تهران سخن می گفت، تاکید کرده: "کاهش شدید قیمت نفت خام همه اعضای اوپک را تحت تاثیر خود قرار داده و به نظر می رسد که باید برای مقابله با سقوط قیمت نفت، تصمیمات جدیدی گرفته شود."

دبیر کل اوپک، چشم اندازه کوتاه مدت بازار نفت را "تیره وتار" توصیف کرده و گفته است: "با توجه به این که اقتصاد جهان سریعتر از حد انتظار با رکود مواجه است، پیش بینی می کنیم که تقاضای جهانی نفت خام برای سال آینده همچنان با سقوط مواجه شود از همین رو اعضای اوپک باید بیش از گذشته وارد عمل شوند."

قیمت هر بشکه نفت در چند ماه اخیر به دلیل بروز بحران مالی جهانی حدود یکصد دلار کم شده و تلاش های اعضای اوپک برای جلوگیری از سقوط قیمت و ثبات بازار نفت تاکنون تاثیر چندانی نداشته است.

اعضای اوپک در سه ماه اخیر سه نشست برگزار کرده اند و قرار است در نیمه دسامبر آینده نیز نشستی در الجزایر برگزار کنند.

اعضای اوپک در این مدت دو میلیون بشکه از تولید خود کم کرده اند اما این حجم کاهش تولید نتوانسته تاثیری بر بازار نفت بگذارد.

غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران نیز که در جلسه اخیر مشورتی اعضای اوپک برای بررسی وضعیت بازار نفت در قاهره شرکت کرده بود، در همایش نفت و گاز تهران گفت: "در نشست قاهره وضعیت بازار را بررسی کردیم و در میان همه اعضا این اتفاق نظر وجود داشت که بازار با مازاد عرضه نفت روبه روست و باید برای مقابله با این شرایط کاری کرد."

به گفته آقای نوذری، سال آینده به دلیل رکود اقتصادی در جهان و رکود تقاضا، سال سختی است.

وزیر نفت ایران با اشاره به ارزیابی های بازار می گوید: "در حال حاضر بازار نفت با بیش از دو میلیون بشکه مازاد عرضه نفت رو به روست و ما به دنبال تراز شدن تقاضا و عرضه در اوپک هستیم."

در حال حاضر قیمت نفت به کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است و به گفته آقای البدری، اعضای اوپک نگرانند که قیمت های فعلی به این زودهای با افزایش مواجه نشود.

بخش عمده ای از بودجه سالانه کشورهای عضو اوپک از محل درآمدهای نفتی تامین می شود و کاهش یکصد دلاری قیمت نفت در هر بشکه، این کشورها را با مشکل مواجه کرده است.

آقای سالم البدری تاکید کرده که کاهش قیمت نفت همه اعضای اوپک را تحت تاثیر قرار داده و اکثر کشورهای عضو در تنظیم بودجه با مشکل مواجه شده اند به همین دلیل باید تصمیمات جدی برای مقابله با سقوط قیمت نفت گرفته شود.

اعضای اوپک برای چهارمین ماه پیاپی در ۲۷ آذر (۱۷ دسامبر) در الجزایر در باره کاهش چشمگیر قیمت نفت تصمیم گیری خواهند کرد و برخی اعضای اوپک پیش بینی کرده اند که در این نشست مجددا از تولید نفت کاسته شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست