نمایندگان: طرح احمدی نژاد را به رفراندوم بگذاریم

مجلس
Image caption نمایندگان نگرانند هزینه ها ناشی طرح تحول اقتصادی بر گردن آنان بیفتد.

در آستانه ارائه لایحه دولت به مجلس برای تصویب طرح تحول اقتصادی و پرداخت نقدی یارانه ها، نمایندگان مجلس ایران در حال تهیه طرحی هستند تا طرح تحول اقتصادی دولت به جای تصویب در مجلس به رفراندوم گذاشته شود.

محمد کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس به خبرگزاری کار ایران گفته است:"هدف نمایندگان این است که این طرح با تائید مردم در جامعه اجرا شود و مردم پیشاپیش از بار تورمی آن مطلع شوند."

مهمترین بخش طرح تحول اقتصادی، نقدی کردن یارانه هاست. بر اساس لایحه ای که دولت محمود احمدی نژاد تهیه کرده، یارانه کالاها و خدمات حذف و این یارانه ها به صورت نقدی بین خانوارها توزیع خواهد شد. با اجرای این طرح، کالاها و خدمات به نرخ تمام شده و بین المللی عرضه خواهد شد.

بنزین، گازوئیل، آب، برق و گاز از جمله کالاها و خدماتی است که قرار است به قیمت تمام شده و بین المللی عرضه شود و در ازای آن مبالغی به صورت نقدی به مردم داده شود.

اما این نگرانی وجود دارد که حذف یارانه ها به شدت قیمت ها را افزایش دهد و آتش تورم شعله رو کند.

از یک سال و نیم پیش قیمت کالاها و خدمات مدام در حال افزایش بوده و تورم در این مدت دو برابر شده است. تورم هم اکنون بیشتر از ۲۴ درصد است و برخی پیش بینی می کنند که اجرای طرح دولت، تورم را به بالای ۶۰ درصد می ساند.

نگرانی نمایندگان مجلس

گفته می شود محمود احمدی نژاد در هفته جاری لایحه تحول اقتصادی را تقدیم مجلس خواهد کرد ولی نمایندگان نگرانند که هزینه ها ناشی از این طرح گسترده به گردن آنها بیفتد بدون این که آنها نقشی در تهیه آن داشته باشند.

این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که در خرداد ماه انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و این احتمال وجود دارد که دولت دیگری غیر از دولت آقای احمدی نژاد زمام امور را به دست بگیرد.

از نظر نمایندگان مجلس اگر اجرای این طرح مشکلاتی را به همراه بیاورد، انگشت اتهام همواره به سمت نمایندگان مجلس خواهد بود که در تصویب و اجرای آن با دولت آقای احمدی نژاد مشارکت کرده اند.

برخی نمایندگان مجلس می گویند که بهتر است دولت آقای احمدی نژاد در ماههای پایانی از اجرای این طرح چشم پوشی کند و اجرای آن را به دولت بعدی واگذار کند.

اما دولت که در ماههای اخیر تلاش گسترده ای برای این کار انجام داده معتقد است که باید این جراحی بزرگ را در اقتصاد ایران انجام دهد هرچند مدت کوتاهی از دوران فعالیتش باقی مانده باشد.

Image caption بنزین، گازوئیل، آب، برق و گاز از جمله کالاها و خدماتی است که قرار است به قیمت تمام شده و بین المللی عرضه شود

نمایندگان مجلس بارها در باره پیامدهای اجرای طرح تحول اقتصادی هشدار داده و به دولت توصیه کرده اند که از شتابزدگی پرهیز کند اما در پی اصرار دولت، پیشنهادی دیگری را بررسی می کنند بلکه بخشی از نارضایتی های احتمالی مردم را که ممکن است بعد از اجرای طرح پیش بیاید، به مردم بازگردانند.

کارشناسان احتمال تصویب چنین طرح را ضعیف ارزیابی می کنند اما معتقدند که طرح چنین پیشنهادی حاکی از نگران جدی نمایندگانی است که حاضر نیستند طرحی را تصویب کنند که عواقب آن هنوز به درستی مشخص نیست.

دولت برای اجرای این طرح اطلاعات خانوارها را تهیه کرده است و تصمیم دارد با حذف یارانه ها آنطور که آقای احمدی نژاد گفته ماهانه ۴۵ تا ۷۰ هزار تومان به افراد خانوار به صورت نقدی پرداخت کند.

بر اساس این طرح به حدود ۵۳ میلیون ایرانی از مجموع ۷۱ میلیون نفر یارانه نقدی پرداخت خواهد شد.

عواقب طرح تحول اقتصادی

در باره سامان دادن به حجم یارانه های دولتی تقریبا بین اکثر کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس اتفاق نظر وجود دارد اما در توزیع پول نقد به جای یارانه های پنهان، اختلافات بسیار عمیق است

به عقیده کارشناسان اقتصادی، نقدی کردن یارانه ها بدون تغییر در سایر بخش های اقتصادی زیانبار است و می تواند عواقب سیاسی و اجتماعی جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

از نظر این گروه، اگر یارانه ها به صورت نقدی پرداخت شود، قیمت کالاها به شدت افزایش می یابد و شوک ناشی از آن می تواند سبب نارضایتی مردم از یک سو و افزایش تقاضا از سوی دیگر شود.

دولت معتقد است که اقشار پردرآمد جامعه و برخوردار به دلیل مصرف بیشتر، از یارانه ها استفاده بیشتری می کنند در حالی که یارانه ها باید حامی افراد کم درآمد و فقیر جامعه باشد.

با همین نگاه دولت در صدد است تا دهک های بالای جامعه را که درآمد بیشتری دارند از دریافت یارانه محروم کند و با واقعی کردن قیمت ها، از ثروتمندان و کسانی که مصرف بیشتری دارند پول بیشتری بگیرد و آن را بین افراد کم درآمد توزیع کند.

با آنکه اختلاف نظرها در این زمینه همچنان به قوت خود باقی است، دولت تصمیم دارد هر طور شده این طرح را به اجرا بگذارد. از نظر دولت، طرح تحول اقتصادی تورم زا نیست و حتی در درازمدت آثار ضد تورمی نیز دارد.

مطالب مرتبط