08:33 گرينويچ - چهارشنبه 03 دسامبر 2008 - 13 آذر 1387

ارائه لایحه حذف یارانه ها به مجلس به تعویق افتاد

احمدی نژاد در مجلس

قرار بود احمدی نژاد برای دفاع از لایحه در مجلس حضور یابد

رئیس جمهوری ایران ارائه لایحه حذف یارانه انرژی به مجلس را به تعویق انداخته است.

روز چهارشنبه، 3 دسامبر (13 آذر)، پایگاه اینترنتی رئیس جمهوری با انتشار اطلاعیه ای، ضمن ابراز قدردانی محمود احمدی نژاد از نمایندگان مجلس، اعلام کرد که حضور وی در مجلس برای ارائه طرح تحول اقتصادی "به منظور هماهنگی های بیشتر " به تعویق افتاده اما در این اطلاعیه، تاریخ بعدی حضور آقای احمدی نژاد برای ارائه این لایحه به مجلس مشخص نشده است.

گزارش های بعدی حاکی از آن است که آقای احمدی نژاد بامداد چهارشنبه برای دیداری از تبریز وارد آن شهر شده است.

اطلاعیه دفتر رئیس جمهوری ساعاتی پس از آن انتشار یافت که آقای احمدی نژاد در یک برنامه پرسش و پاسخ تلویزیونی از برنامه تحول اقتصادی دولت و لایحه هدفمند کردن یارانه ها دفاع کرده و زمان را برای اجرای این اصلاحات مناسب دانسته بود.

گفتگو با صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به نظر می رسد محمود احمدی نژاد با توجه به انتقادات و ابراز نگرانی کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس نسبت به نتایج آثار ناشی از تصویب و اجرای طرح حذف یارانه ها تصمیم گرفته است تا ارائه این لایحه را به تعویق اندازد تا فرصتی را برای مشورت با مجلس داشته باشد.

در صورت تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها، دولت خواهد توانست با کاهش تدریجی و حذف یارانه فرآورده های نفتی، بهای این حامل های انرژی را حداکثر ظرف سه سال کمابیش به بهای آنها در بازارهای منطقه افزایش دهد.

در حال حاضر، بهای نفت خام تحویلی به پالایشگاه های داخلی به مراتب کمتر از بهای نفت صادراتی است و همچنین، به دلیل ناکافی بودن ظرفیت پالایشگاه ها، دولت هر ساله چند میلیارد دلار را برای واردات بنزین به بهای جهانی اختصاص می دهد که به قیمتی کمتر در داخل عرضه می شود.

کمک نقدی

در مورد گاز طبیعی هم این لایحه پیش بینی می کند که بهای آن برای مصرف کننده داخلی حداکثر ظرف سه سال به 75 درصد بهای گاز صادراتی افزایش یابد و قیمت برق نیز در همین مدت معادل قیمت تمام شده آن باشد.

مجلس

برخی از نمایندگان هم نسبت به آثار اجرای برنامه دولت نگران هستند

در طرح اصلاحات اقتصادی دولت، بهای آب نیز طی این مدت به سطح قیمت تمام شده آن افزایش می یابد و به دولت اجازه داده می شود تا بهای سایر کالاها و خدمات همگانی را نیز معادل قیمت تمام شده آنها تعیین کند.

در مقابل افزایش قابل توجه در بهای این اقلام، دولت در نظر دارد بخشی از صرفه جویی های ناشی از اصلاح قیمت کالاها و خدمات را به صورت پرداخت نقدی و یا غیر نقدی و یا واگذاری سهام دولتی در اختیار خانواده هایی بگذارد که آنها را مستحق دریافت کمک هزینه دولتی تشخیص می دهد.

در این لایحه پیش بینی شده است که مبالغی نیز به اجرای طرح های افزایش کارآیی و صرفه جویی در مصرف انرژی و سرمایه گذاری در گسترش حمل و نقل عمومی اختصاص خواهد یافت.

در حالی که طی یکی دو دهه اخیر، اصلاح ساختار قیمت ها و کاهش و حتی حذف یارانه ها درایران مورد حمایت شماری از کارشناسان قرار داشته، لایحه حذف یارانه ها نگرانی هایی را در پی داشته است.

برخی از کارشناسان گفته اند که افزایش بهای شماری از اقلام اساسی در نتیجه حذف یارانه ها همراه با توزیع پول نقد در میان خانواده ها می تواند باعث افزایش فشارهای تورمی در اقتصاد ایران شود در حالی که نرخ تورم در خلال چند سال اخیر به دلیل افزایش قابل توجه هزینه های دولتی، به حد نگران کننده ای رسیده است.

همچنین، یکی از دلایل دفاع از حذف یارانه ها، اصلاح ساختار و رقابتی کردن فضای اقتصاد کشور عنوان شده به نحوی که زمینه مساعدی برای فعالیت های مفید اقتصادی از جمله سرمایه گذاری در بخش های مولد فراهم آید.

در همان حال، این نظر نیز مطرح شده است که مشکلات اساسی اقتصاد جمهوری اسلامی، شامل گرایش به فعالیت های کاذب و تورم زا و کمبود سرمایه گذاری تولیدی، صرفا ناشی از پرداخت یارانه ها نیست بلکه ویژگی ها و سازوکارهای عقیدتی، سیاسی و اجتماعی سهم اصلی را در بروز این مسایل و جلوگیری از حل و فصل آنها دارد.

دفاع رئیس جمهوری

خبر تعویق ارائه لایحه هدفمند کردن یارانه ها ساعاتی پس از آن انتشار یافت که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در یک برنامه پرسش و پاسخ تلویزیونی که شامگاه سه شنبه پخش شد، از این لایحه به شدت دفاع کرده بود.

پمپ بنزین در ایران

انتظار می رود هدفمند کردن یارانه ها باعث افزایش چشمگیر قیمت سوخت شود

در این برنامه، آقای احمدی نژاد پیشنهاد تاخیر در اجرای طرح تحولات اقتصادی به دلیل تبعات منفی آن را رد کرد و گفت در هر شرایطی، هدفمند کردن یارانه ها باعث جهش قیمت ها می شود اما افزود که در حال حاضر شرایطی وجود دارد که این جهش اندک است و در طول زمان، از میان خواهد رفت.

به گفته وی، یکی از این دلایل، ارزان شدن بهای نفت در بازارهای جهانی و دلیل دیگر، آمادگی کامل دولت برای اجرای برنامه حذف سوبسیدهاست.

احتمالا نظر آقای احمدی نژاد این است که در حال حاضر، به دلیل ارزان بودن قیمت نفت، تعیین بهای فرآورده های نفتی بر اساس قیمت جهانی باعث افزایش نگران کننده ای در بهای این فرآورده ها نمی شود.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که از نظر اجتماعی نیز زمینه اجرای این برنامه مساعد است زیرا نام نویسی شصت و پنج میلیون نفر برای دریافت کمک های نقدی، نشان می دهد که مردم "به فراخوان دولت اعتماد کرده و لبیک گفته اند."

وی این نظر را رد کرد که هدف دولت از لایحه هدفمند کردن یارانه ها در چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری کسب حمایت مردم از طریق پرداخت پول نقد به آنان است و گفت که تدوین این لایحه حاصل دو سال و نیم کار در دولت بوده است.

رئیس جمهوری ایران گفت که در واقع، برخی از طرفداران دولت توصیه می کردند که هدفمند کردن یارانه ها ممکن است تبعاتی منفی داشته باشد و در نتیجه، بهتر است اجرای آن به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول شود اما وی آماده قبول چنین تبعات احتمالی بوده است.

آقای احمدی نژاد در عین حال گفت که منظور از تصویب لایحه اصلاحات اقتصادی، حذف یارانه ها نیست بلکه هدفمند کردن آنهاست.

مقامات دولتی در توجیه لزوم حذف یارانه های انرژی گفته اند که از آنجا که میزان مصرف انرژی در میان طبقات مرفه تر جامعه بیش از خانواده های کم درآمد است، پرداخت یارانه سوخت عادلانه نیست و به جای آن، دولت باید بودجه یارانه ها را برای کمک به افراد نیازمند اختصاص دهد.

اداره کشور بدون درآمد نفتی

با وجود کاهش چشمگیر بهای نفت خام طی چند ماه گذشته، محمود احمدی نژاد در برنامه تلویزیونی پرسش و پاسخ، وضعیت ارزی کشور را "خیلی خوب" توصیف کرد و گفت که "حتی برای سه سال، اگر قیمت نفت به نزدیک صفر هم برسد می توانیم کشور را اداره کنیم."

وی گفت که حساب ذخیره ارزی در حال حاضر بیش از 23 میلیارد دلار است و کشور می تواند به تعهدات ارزی خود عمل کند.

در این برنامه تلویزیونی، از آقای احمدی نژاد در مورد تصمیم سال گذشته دولت برای خودداری از انجام معاملات نفتی به دلار و زیان احتمالی ناشی از این تصمیم به دلیل افزایش نرخ برابری دلار سئوال شد.

وی گفت که "اگر ما ارتباطمان با دلار بود، همه دلارها باید برود از بانک مرکزی آمریکا دور بزند و این به ضرر ماست و در یک نگاه کلان، تقویت دشمن اصلی است" و افزود که تصمیم به قطع معاملات نفتی به دلار منافع سیاسی و اقتصادی در پی داشته است.

در حالیکه اکثر کارشناسان و دولت های جهان بحران اقتصادی کنونی را غافلگیرکننده خوانده اند، آقای احمدی نژاد گفت که "حتی قبل از اینکه نشانه های بحران مالی جهانی بروز کند، پیش بینی همکاران ما این بود که اوضاع اقتصاد جهانی رو به بحران است، بنابراین در بخش های مختلف برنامه ریزی شد."

آقای احمدی نژاد "صیانت از منابع داخلی و منابع ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین شناخت آسیب ها و جلوگیری از ورود این آسیب ها به کشور" را از جمله اقدامات دولت برای مقابله با این بحران عنوان کرد.

رئیس جمهوری ایران گفت که با آشکار شدن نشانه های این بحران، دولت از صاحبنظران دعوت کرد که به سئوالات مشخصی که در این زمینه مطرح است پاسخ دهند و افزود که مشارکت آنان در این کار گروهی بسیار خوب بوده است.

وی گفت که شرایط دشوار اقتصاد جهان بر ایران تاثیری نگذاشت. آقای احمدی نژاد همچنین کاهش شاخص قیمت ها در بورس تهران را با بحران مالی جهان نا مرتبط دانست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.