اخبار بد اقتصادی قیمت نفت را کاهش داد

پمپ نفت
Image caption قیمت نفت به یک سوم رقم 147 دلار ماه ژوئیه سال جاری رسیده است

انتشار مجموعه ای از اخبار و اطلاعات نا امید کننده اقتصادی به نگرانی از رکود ادامه دار جهانی و کاهش تقاضا دامن زد و باعث کاهش قیمت نفت شد.

پس از آنکه در صبح روز چهارشنبه اوپک اعلام کرد در ماه دسامبر از میزان تولید خود خواهد کاست، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته بود.

اما گزارش هایی که درباره کاهش فعالیت اقتصادی در نقاط مختلف جهان منتشر شده باعث پایین رفتن قیمت ها شد.

این در حالی است که گزارشی نیز درباره کاهش میزان ذخایر نفتی آمریکا منتشر شده است.

قیمت نفت خام آمریکا به 46.79 دلار در هر بشکه رسید و هر بشکه نفت خام برنت 45.44 دلار معامله شد.

نفت خام آمریکا در اوایل روز چهارشنبه سوم دسامبر به 47.84 دلار رسیده بود و نفت خام برنت به مرز 46 دلار دست یافت.

اما پس از آن گزارشی از سوی سازمان مدیریت عرضه در آمریکا منتشر شد که از کاهش بی سابقه فعالیت در بخش خدمات در ماه نوامبر خبر می داد و بانک مرکزی آمریکا نیز در سند مهم موسوم به "کتاب بژ" تصویری نا امید کننده از چشم انداز اقتصادی آمریکا ارائه داد.

قیمت نفت اکنون به نسبت ماه ژوئیه سال جاری بیش از 100 دلار افت کرده است.

کاهش تولید

قطر اعلام کرده است اوپک، که در جلسه هفته قبل خود تولید را کاهش نداد، در جلسه روز 17 دسامبر خود کاهش تولید نفت در کشورهای عضو را اعلام خواهد کرد.

مسئولان کشورهای عضو این سازمان نیز جداگانه اعلام کرده اند که تولید کنندگان نفت قیمت 70 تا 80 دلار در هر بشکه نفت را مطلوب می دانند.

عبدالله البدری، رئیس اوپک به روزنامه همشهری گفت: "ما نمی خواهیم قیمت خاصی را بر بازار تحمیل کنیم اما قیمت باید حداقل بشکه ای 75، یا 80 دلار باشد تا کشورهای تولید کننده درآمد کافی برای برآورده کردن نیاز شهروندانشان، سرمایه گذاری در توسعه و انجام پروژه های نفتی داشته باشند."

عبدالله العطیه وزیر نفت قطر نیز در گفتگو با خبرنگاران ابراز اطمینان کرد که اوپک در نشست الجزایر تولید را کاهش خواهد داد.

تقاضای اندک

اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند عامل اصلی تعیین کننده قیمت نفت تقاضا است، نه عرضه.

جیم ریترباخ یکی از تحلیلگران ارشد یک موسسه مشاور بخش انرژی به همین نام گفت: "تغییر در سمت عرضه، مثل کاهش تولید از سوی اوپک، نمی تواند بازار را تغییر دهد."

"الان تقریبا پنج ماه است که اخبار بد درباره تقاضا برای نفت قیمت را کاهش داده، در نتیجه فقط اخبار خوب در این مورد می تواند جهت حرکت بازار را تغییر دهد."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست