خودروسازان آمریکا: 'اشتباه کردیم'

مدیران عامل سه شرکت اصلی خودروسازی آمریکا
Image caption خودروسازان آمریکا رکود اقتصادی را عامل اصلی مشکلات مالی خود می دانند

مدیران عامل سه شرکت عمده خودروسازی در آمریکا جمعه برای دومین روز متوالی در کنگره حاضر شدند تا درخواست خود را برای دریافت کمک مالی ۳۴ میلیارد دلاری مطرح کنند.

ریک واگونیر، مدیرعامل شرکت جنرال موتورز و آلن مولالی، مدیرعامل فورد در سخنان روز پنجشنبه خود در کمیته بانکداری مجلس سنای آمریکا ارتکاب اشتباه در مدیریت مجموعه زیر نظر خود را پذیرفتند.

این دو نفر به همراه باب ناردلی، مدیرعامل شرکت کرایسلر برای بار دوم در یک ماه گذشته به واشنگتن آمده اند تا برای دریافت کمک مالی دولت به صنعت خودروسازی آمریکا که در معرض ورشکستگی است، تلاش کنند.

هر سه نفر در سخنان خود رکود اقتصادی را عامل اصلی کاهش شدید درآمدهای خود عنوان کردند.

اما سناتورهای آمریکایی در جلسه پرسش و پاسخ خود با این سه تن نسبت به کفایت مورد درخواست این شرکت ها برای نجات آنها از مشکلات مالی به وجود آمده ابراز تردید کردند.

مارک زندی، از کارشناسان اقتصادی هم که در جلسه سنا با خودروسازان حاضر بود، با ابراز تردید در موثر بودن کمک ۳۴ میلیارد دلاری مورد درخواست برای نجات صنعت خودروسازی آمریکا، رقم لازم را بین ۷۵ تا ۱۲۵ میلیارد دلار ارزیابی کرد.

جورج بوش، رئیس جمهوری ایالات متحده که در روزهای پایانی زمامداری خود برای کمک مالی به خودروسازان آمریکایی تحت فشار است در مصاحبه ای گفت: "هر قدر هم که خودروها برای اقتصاد ما مهم باشند نمی خواهیم پول را در جای نامناسبی هزینه کنیم."

ریک واگونیر، مدیرعامل شرکت جنرال موتورز در سخنان خود در سنا با اشاره به بحران ایجاد شده در اقتصاد جهانی گفت: "ما امروز به خاطر اشتباهاتی که کردیم اینجا هستیم و همچنین به خاطر شرایطی که ما را به لبه پرتگاه هدایت کرده است."

به گفته آقای واگونیر، اگر تا چند هفته دیگر به جنرال موتورز کمک نشود، این شرکت ورشکست خواهد شد.

باب ناردلی، مدیرعامل شرکت کرایسلر هم در سخنان خود از زیان ۱۶ میلیارد دلاری این شرکت به علت کاهش فروش محصولات خبر داد.

آلن مولالی، مدیرعامل فورد هم یکی از علت های زیان دهی این شرکت را تولید مازاد بر نیاز خودرو و اجبار به کاهش قیمت ها برای فروش آنها عنوان کرد.

کریس داد، رئیس کمیته بانکداری مجلس سنا در این جلسه نسبت به ادامه بحران مالی شرکت های خودروسازی و تاثیر آن بر سایر بخش های اقتصاد آمریکا هشدار داد.

مدیران عامل سه شرکت عمده خودروسازی آمریکا روز جمعه در برابر کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا قرار می گیرند تا به سوال های نمایندگان درباره طرح های خود برای افزایش بهره وری و کاهش زیان دهی شرکت هایشان در صورت دریافت کمک مالی پاسخ دهند.

این سه تن ماه گذشته نیز با طرحی ۲۵ میلیارد دلاری در برابر نمایندگان حاضر شدند که به خاطر عدم ارائه طرح های مورد پذیرش، با دست خالی واشنگتن را ترک کردند.

در این حال، سفر این مدیران با هواپیمای اختصاصی به واشنگتن، انتقادهای زیادی را به همراه داشت و باعث نارضایتی نمایندگان شد.

این بار این افراد با خودروی شخصی به واشنگتن سفر کردند.

مطالب مرتبط