آمریکا منتظر کمک به شرکت های خودروسازی

خودروسازی در آمریکا
Image caption جنرال موتورز، فورد و کرایسلر می گویند ورشکستگی آنها عواقبی جدی برای اقتصاد آمریکا خواهد داشت

مقام های آمریکایی تلاش برای دستیابی به توافقی بر سر ارائه کمک چند میلیارد دلاری به سه شرکت اتومبیل سازی عمده این کشور را افزایش داده اند.

پس از دو روز ارائه شواهد درباره وضعیت این سه شرکت در کنگره آمریکا، نمایندگان کنگره و دولت آمریکا در روزهای شنبه و یکشنبه در این باره با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت انتظار می رود پیشرفت هایی در گفتگوها به دست آید و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت خواستار ان است که در طی هفته آینده درباره مجموعه کمک های پیشنهادی به این سه شرکت رای گیری انجام شود.

اظهارات خانم پلوسی پس از انتشار اخبار درباره افزایش شدید بیکاری در آمریکا در ماه نوامبر مطرح شد.

در تحولی عمده که نشانه وضعیت رو به وخامت اقتصادی است، در ماه نوامبر با بیکار شدن 533 هزار نفر دیگر، نرخ بیکاری در آمریکا به نسبت ماه قبل دو دهم درصد افزایش یافت و به رقم 6.7 درصد رسید که در 15 سال اخیر بی سابقه بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا خواستار در اجرای سیاسیت های محرکی شد که تاثیر فوری داشته باشند و بتوانند افراد بیکار را به سر کارهای خود بازگردانند.

او در پاسخ به اعلام اخبار مربطو به رشد بیکاری گفت: "این بحران راه حل سریع و آسانی ندارد و احتمالا قبل از بهتر شدن شرایط، وضع بدتر هم خواهد شد."

امید به پیشرفت

روسای سه شرکت اتومبیل سازی جنرال موتورز، فورد و کرایسلر پس از حضور در جلسات دو کمیته کنگره آمریکا خواستار 34 میلیارد دلار کمک جهت جلوگیری از ورشکستگی شدند.

مدیران این شرکت ها هشدار داده اند که ورشکستگی هر یک از آنها تاثیراتی فاجعه بار برای کل اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

با این وجود طرح کمک مالی به این شرکت ها با مقاومت و مخالفت قابل توجهی روبرو شده است و منتقدان می گویند این شرکت ها باید ابتدا ثابت کنند که می توانند کاراتر باشند.

اما سیاستمداران حامی طرح کمک می گویند انفعال به فاجعه منجر خواهد شد.

آنتونی وارن، سخنگوی کاخ سفید در اواخر روز جمعه گفت: "گفتگوی ما با کنگره ادامه دارد و امیدواریم در روزهای پایانی هفته (شنبه و یکشنبه) به پیشرفت دست یابیم."

Image caption نسبت به یک سال قبل فروش محصولات جنرال موتورز 41 درصد، فورد 30 درصد، و کرایسلر 47 درصد کاهش داشته اند

هری رید، رئیس فراکسیون اکثریت دموکرات در سنا گفت حمایت و همکاری جمهوری خواهان تعیین می کند که رای گیری درباره این طرح چه زمانی انجام خواهد شد، و آیا به رای مثبت خواهد انجامید یا نه.

جورج بوش پیشتر گفته بود انتظار دارد کنگره با تغییر دادن طرحی 25 میلیارد دلاری که جهت ترغیب به بکارگیری فن اوری های کارآمدتر در زمینه مصرف سوخت در صنایع اتومبیل سازی ایجاد شده بود، اقدامی درباره وضعیت موجود انجام دهد.

نمایندگان دموکرات در کنگره با این اقدام مخالفت کردند و تاکید داشتند که هزینه کمک به این سه شرکت باید از صندوق "برنامه کمک به دارایی های مشکل دار" (TARP) صورت گیرد.

اما خانم پلوسی ظاهرا تلویحا اعلام کرده که می توان از صندوق 25 میلیارد دلاری موجود در شرایط خاص استفاده کرد.

او گفت: "ما اجازه استفاده از برنامه فن آوری های پیشرفته را نمی دهیم مگر اینکه تضمین داده شود مبالغ قرض گرفته شده ظرف چند هفته باز پس داده شود تا تاخیری در اجرای برنامه اصلی به وجود نیاید."

"جدای از اینکه پول لازم از چه منبعی تامین می شود، کلیه هزینه های مورد نیاز باید تحت نظارت دقیق قرار گیرد و از شهروندان حمایتی تضمین شده صورت پذیرد."

مطالب مرتبط