در نبود بخش خصوصی، دولت ایران نیروگاه می سازد

نیروگاه برق
Image caption کمبود منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری، افزایش مصرف و خشکسالی های اخیر عمده ترین دلایل کمبود برق است.

وزارت نیروی ایران به دلیل عدم استقبال بخش خصوصی از ساخت نیروگاه و تولید برق، مجددا برنامه ساخت نیروگاه و افزایش تولید برق را در دستور کار قرار داده است.

عباس علی آبادی معاون وزیر نیروی ایران به خبرگزاری مهر گفته است: "قرار بود دولت راسا وارد ساخت نیروگاههای جدید نشود و تنها نیروگاههای نیمه تمام را تمام کند اما در پی عدم حضور بخش خصوصی و برای تامین نیاز برق کشور به ناچار باز هم وارد این موضوع شده است."

به گفته آقای علی آبادی، اگر بخش خصوصی وارد ساخت نیروگاههای جدید شود، وزارت نیرو در ساخت نیروگاههای جدید تجدید نظر خواهد کرد و ساخت این نیروگاهها را به بخش خصوصی واگذار می کند.

در طول سالهای اخیر ایران تلاش کرده تا بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در تولید برق تشویق کند اما این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده است.

بر اساس برنامه ای که از چهار سال پیش مطرح بود، ایران تصمیم داشت ظرفیت تولید برق خود را در یک زمان دهساله دو برابر کند و بیشتر از ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازد.

پیش بینی شده بود که بخش عمده نیروگاههای تازه را بخش خصوصی بسازد اما مشکلاتی نظیر تامین سرمایه مورد نیاز و مشخص نبودن نحوه خرید برق نیروگاهها و تامین سوخت آنها باعث شد تا بخش خصوصی جز چند مورد تمایلی به مشارکت در تولید برق نشان ندهد.

به گفته آقای علی آبادی، افزایش قیمت برق از سوی وزارت نیرو، زمینه ورود بخش خصوصی را آسانتر کرده است.

اما سرمایه گذاران خارجی به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم های سازمان ملل تمایلی به همکاری با ایران ندارند و سرمایه گذاران داخلی نیز در تامین منابع مالی با مشکلاتی مواجهند.

به گفته آقای علی آبادی، بانکهای داخلی نیمی از سرمایه ساخت نیروگاه را از سرمایه گذار طلب می کنند و این رقم زیادی است که باید کاهش یابد.

برق دولتی

گرچه تولید برق در ایران توسط شرکت های خصوصی آغاز شد و برای چندین دهه ادامه یافت، اما در قبل از انقلاب ایران، تولید و توزیع برق در اختیار دولت قرار گرفت و این وضعیت در سی سال گذشته ادامه داشته است.

تلاشهای گسترده ای برای مشارکت بخش خصوصی در تولید برق صورت گرفته و قوانین و مقررات لازم برای حضور شرکت های خصوصی در تولید برق تهیه شده است

اما کارشناسان می گویند قوانین و مقررات شرط لازمی برای مشارکت بخش خصوصی دربخش برق است اما برای سرمایه گذاریهای کلان، داشتن قوانین و مقررات کافی نیست.

Image caption ایران در تابستان امسال یک دوره خاموشی های گسترده را پشت سر گذاشته است

ایران در تابستان امسال یک دوره خاموشی های گسترده را پشت سر گذاشته است و به عقیده کارشناسان، نگرانی از تکرار آن در سالهای بعد، وزارت نیرو را وادار کرده تا برای تامین برق مورد نیاز، دست به ساخت نیروگاه بزند.

کمبود منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری، افزایش مصرف و خشکسالی های اخیر عمده ترین دلایل کمبود برق است.

قیمت برق از سال ۱۳۸۳ ثابت مانده و به گفته برخی کارشناسان، همین مسئله به رشد بیشتر مصرف دامن زده و مانع سرمایه گذاری بیشتر در صنعت برق شده است.

وزارت نیرو نیاز مالی این وزارتخانه را ده هزار میلیارد تومان (معادل ۱۰ میلیارد دلار) برآورد کرده و گفته می شود سالانه حدود هفت هزارمیلیارد تومان نیز برای سوخت نیروگاهها هزینه می شود.

ظرفیت نصب شده نیروگاههای ایران ۴۹ هزار مگاوات است اما بر اساس گزارشهای رسمی، در بهترین شرایط در اوج مصرف در تابستان، تولید برق از ۳۷ هزار مگاوات بالاتر نرف.

قیمت برق مصرفی در ایران بسیار کم و در عین حال رشد مصرف آن بسیار بالاست.

هر ساله بین دو تا سه هزار مگاوات به ظرفیت تولید اضافه می شود اما ظرفیت سازی در صنعت برق به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد که به نظر می رسد دولت در شرایط فعلی قادر به تامین آن نیست و نمی تواند پاسخگوی تقاضاهای فزاینده مصرف برق باشد. مگر آنکه طرح تحول اقتصادی در مجلس تصویب شود و راه را برای حذف یارانه برق فراهم کند و دولت با فروش برق به قیمت واقعی، نیازهای رو به افزایش برق را تامین کند.

در حال حاضر مشکل فقط تولید برق نیست، شبکه انتقال برق نیز فرسوده است و بخشی از برق تولیدی تلف می شود و بخشی از برق تولیدی نیز به صورت غیرمجاز مصرف می شود.

برخی گزارشها نشان می دهد که نزدیک به ۸۰۰ هزار انشعاب غیرمجاز برق در ایران وجود دارد و نیمی از تلفات برق، مربوط به انشعاب غیرمجاز است.

همه این مشکلات باعث شده تا وزارت نیرو اکنون با کسری بودجه هنگفتی روبه رو باشد و نتواند تولید برق را به میزان نیاز توسعه دهد.

خاموشی های سال جاری نشان داد که بخش برق ایران به شدت شکننده است و کارشناسان می گویند با توجه به رشد مصرف، اگر دولت ایران نتواند سرمایه کافی را برای توسعه این بخش جذب کند، ایرانیان باید در سالهای آینده منتظر خاموشی های گسترده تری باشند.

مطالب مرتبط