احتمال کمک فوری به شرکت های خودروسازی آمریکا

نانسی پلوسی
Image caption خانم پلوسی افزایش نرخ بیکاری در آمریکا را دلیل این تصمیم خود اعلام کرده است

رهبران دموکرات ها در کنگره آمریکا از احتمال کمک مالی اضطراری به سه شرکت عمده خودروسازی این کشور خبر داده اند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرده است که با توجه به افزایش نرخ بیکاری در کشور، کنگره به زودی طرح اعطای میلیاردها دلار کمک فوری به سه شرکت خودروسازی ژنرال موتور، فورد و کرایسلر را بررسی خواهد کرد.

این سه شرکت که سال هاست با مشکلات مالی زیادی روبرو بوده اند، در جریان بحران جاری در اقتصاد جهان دچار زیان های شدیدی شده اند و احتمال ورشکسته شدن آن ها می رود.

اما دموکرات ها در کنگره با کاخ سفید درباره چگونگی تامین کمک فوری به سه شرکت یاد شده اختلاف نظر داشتند.

دموکرات ها می خواستند که این کمک از محل بودجه 700 میلیارد دلاری که کنگره در ماه اکتبر گذشته برای تثبیت بازارهای مالی اختصاص داد، تامین شود.

دولت جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا این درخواست را رد کرده بود و تاکید داشت که کنگره پیشتر 25 میلیارد دلار وام با بهره ناچیز به طور مشروط برای کمک به شرکت های خودروسازی به منظور بهینه سازی سوخت و استفاده از سوخت های جایگزین در نظر گرفته بود و حال باید آن را در اختیار این شرکت ها قرار دهد.

هم اکنون، دموکرات از موضع خود عقب نشینی کرده اند. نانسی پلوسی دلیل این تصمیم را افزایش بی سابقه بیکاری در آمریکا اعلام کرده است.

دولت آمریکا روز جمعه اعلام کرد که در ماه نوامبر گذشته حدود 530 هزار نفر بیکار شده اند.

دموکرات ها به ویژه نگرانند که ورشکسته شدن شرکت های خودروسازی آمریکایی میزان بیکاری در این کشور را تشدید کند.

مدیران عامل سه شرکت عمده خودروسازی در آمریکا روز جمعه برای دومین روز متوالی در کنگره حاضر شدند تا درخواست خود را برای دریافت کمک مالی ۳۴ میلیارد دلاری مطرح کنند.

هنوز روشن نیست که کنگره در نهایت چه مقدار و بر اساس چه شرایطی به شرکت های خودروسازی کمک خواهد کرد.

اریک واگونیر، مدیرعامل شرکت جنرال موتورز و آلن مولالی، مدیرعامل فورد پیشتر در کمیته بانکداری مجلس سنای آمریکا ارتکاب اشتباه در مدیریت مجموعه زیر نظر خود را پذیرفتند.

این دو نفر به همراه باب ناردلی، مدیرعامل شرکت کرایسلر برای بار دوم در یک ماه گذشته به واشنگتن آمده اند تا برای دریافت کمک مالی دولت به صنعت خودروسازی آمریکا که در معرض ورشکستگی است، تلاش کنند.

هر سه نفر در سخنان خود رکود اقتصادی را عامل اصلی کاهش شدید درآمدهای خود عنوان کردند.

اما سناتورهای آمریکایی در جلسه پرسش و پاسخ خود با این سه تن نسبت به کفایت مورد درخواست این شرکت ها برای نجات آنها از مشکلات مالی به وجود آمده ابراز تردید کردند.

سفر این مدیران با هواپیمای اختصاصی به واشنگتن، انتقادهای زیادی را به همراه داشت و باعث نارضایتی نمایندگان شد. اما این بار این افراد با خودروی شخصی به واشنگتن سفر کردند.

مطالب مرتبط