اوباما صنایع خودروسازی آمریکا را سرزنش کرد

شورولت
Image caption آقای اوباما گفت که صنعت خودروسازی در آمریکا ستون اقتصادی این کشور محسوب می شود

باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا، می گوید او اجازه نخواهد داد خودروسازان مهم این کشور نابود شوند اما هر کمکی که از سوی دولت به این بخش شود، مشروط خواهد بود.

او به شبکه تلویزیونی "ان بی سی" گفت ساختار صنعت خودروسازی و همین طور سهام داران آن باید تغییر کند.

آقای اوباما خودروسازان مهم آمریکا را متهم کرد که به دفعات از استراتژی های خطا پیروی کرده اند و نتوانسته اند خودروهایی بسازند که بهتر از سوخت استفاده کند.

خودروسازی فورد، کرایسلر و جنرال موتورز در تلاش بوده اند، از دولت آمریکا 34 میلیارد دلار کمک مالی بگیرند.

کنگره آمریکا و همچنین کاخ سفید در ارتباط با طرح نجات صنعت خودروسازی آمریکا که چندی است در تنگنا قرار گرفته، گفتگوهایی را برگزار کرده اند.

قرار است در طی روزهای آینده کنگره در ارتباط با درخواست این شرکت های خودروسازی رای گیری کند.

"پل کروگمن"، برنده جایزه نوبل اقتصادی امسال، پیش بینی کرده است که خودروسازی در آمریکا کلا متوقف خواهد شد.

آقای کروگمن به خبرنگاران گفت اقتصاد کنونی در آمریکا بقای صنعت خوردسازی آمریکا را در دست ندارد و دولت آمریکاحق دارد که خود را مسئول شکست این بخش نداند.

انتقاد از خودروسازان

آقای اوباما هشدار داد که وضعیت اقتصاد آمریکا پیش از بهبودی بدتر خواهد شد و گفت لازم است که هر گونه طرح کمک مالی تحت مقرارات و نظارت شدید صورت بگیرد.

کنگره و مقامات کاخ سفید راه نجات خودروسازان را در دو روز گذشته مورد بررسی قرار داده اند.

در ارتباط با منشاء کمک مالی اختلاف نظر وجود داشته است. دموکرات ها که قدرت را در کنگره آمریکا به دست دارند با پیشنهاد جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا که طرح 25 میلیارد دلاری برای ترویج فن آوری سوخت های کارآمدتر تعدیل شود، مخالف هستند.

نمایندگان دموکرات در کنگره تاکید داشته اند که هزینه کمک به این سه شرکت باید از صندوق "برنامه کمک به دارایی های مشکل دار" (TARP) صورت گیرد.

اما بنا به گفته منابع آگاه در کنگره آمریکا نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که یک دموکرات است، گفته که امکان استفاده از صندوق 25 میلیارد دلاری تحت شرایطی خاص وجود دارد.

او گفت: "ما اجازه استفاده از برنامه فن آوری های پیشرفته را نمی دهیم مگر اینکه تضمین داده شود مبالغ قرض گرفته شده ظرف چند هفته باز پس داده شود تا تاخیری در اجرای برنامه اصلی به وجود نیاید."

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی از دادن جزئیات طرح نجات صنعت خودروسازی آمریکا طفره رفت اما گفت که ورشکسته شدن خودروسازان مهم مانند جنرال موتورز، فورد و کرایسلر از جمله گزینه های دولت او نخواهد بود.

او گفت: "به این ترتیب ما باید ببینیم که چه طور می توانیم مانند دادگاه رسیدگی کننده به پرونده شرکت های ورشکسته این خودروسازان را تحت فشار بگذاریم اما درضمن کاری کنیم که آنها تعطیل نشوند."

آقای اوباما افزود که همچنین می خواهد که مهارهای سفت و سخت تری در بخش مالی آمریکا به اجرا درآورد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا گفت: "آنچه شما به عنوان بخشی از برنامه بهبود اقتصادی توسط دولت من خواهید دید مقرارت مالی خواهد بود که بانک ها، وام دهندگان و سازمان های مالی دیگر مجبور خواهند شد بسیار بیشتر از گذشته خود را موظف به پاسخگویی بدانند و مسئولانه تر رفتار کنند."

روسای سه شرکت خودروسازی جنرال موتورز، فورد و کرایسلر هشدار داده اند که ورشکستگی هر یک از آنها تاثیراتی فاجعه بار برای کل اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

سیاستمداران حامی طرح کمک به خودروسازان نیز می گویند منفعلانه عمل کردن در این باره به فاجعه اقتصادی منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط