20:38 گرينويچ - چهارشنبه 10 دسامبر 2008 - 20 آذر 1387

دعوت رفسنجانی از بسیج برای کمک به کاهش نقش دولت

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران با انتقاد از عدم اجرای سیاست های مربوط به کاهش نقش دولت در اقتصاد، از نیروهای بسیج خواسته است به این عرصه وارد شود.

آقای هاشمی رفسنجانی در همایش "اصل 44، موانع و راهکارها" که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه های استان تهران برگزار می شود گفت: اگر کسی به سیاست های اصل 44 و سند چشم انداز عمل نمی کند و مانع اجرای آنها می شود، چه کسی باید وارد این میدان شود؟ چرا حضورتان در این زمینه جدی نیست؟

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن انتقاد تلویحی از دولت، این پرسش را مطرح کرده است که چرا باید سرمایه ها به دوبی برود و ساختمان صد طبقه بسازد؟ چرا ما نتوانیم سرمایه بیش از هزار میلیارد دلاری ایرانیان خارج از کشور را جلب کنیم؟

آقای هاشمی رفسنجانی با اشاره به تأکید فراوان رهبر جمهوری اسلامی بر سیاست های مربوط به کاهش نقش دولت در اقتصاد و دستورات وی در این زمینه گفت: "رهبری بعد از گذشت مدتی از ابلاغ سیاست ها، رؤسای سه قوه و مجمع را که ناظر اجرای آن بود دعوت کردند و گفتند من انتظار انقلاب اقتصادی از این سیاست ها داشتم، البته در آن جلسه هم تصمیماتی گرفته شد، اما من که ناظر هستم می گویم این حرکت هنوز به جایی نرسیده است."

دولت، رقیب نمی خواهد

صاحب نظران اقتصادی می گویند عمده دلیل عدم پیشرفت اجرای این سیاست ها، عدم تمایل دولت محمود احمدی نژاد برای اجرای آن است.

محمد رضا بهزادیان، رئیس پیشین اطاق بازرگانی ایران به بی بی سی فارسی گفت: اگر دولت می خواست این سیاست ها را اجرا کند، الآن باید هشتاد درصد از مالکیت های دولت به بخش خصوصی واگذار شده باشد. اما دولت در جهت عکس عمل کرده، بودجه خود را افزایش و شرکت های دولتی را توسعه داده است.

او گفت: "دولت آقای احمدی نژاد از خصوصی سازی فقط سهام عدالت را اجرا کرده، آن هم در حد واگذاری برگه های سهام، بدون اینکه مدیریت را منتقل کرده باشد. مدیریت در دست دولت و باندهای وابسته به دولت مانده است."

آقای بهزادیان همچنین گفت: "به طور کلی حاکمیت در کشور ما وجود رقیب را در هیچ عرصه ای قبول ندارد. دولت نهم هم احساس می کند اگر صنایع و سرمایه های خود را به بخش پویای اقتصاد واگذار کند، آنها در آینده تبدیل به رقیب می شوند."

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

"ذیل اصل 44" چیست؟


اصل 44 قانون اساسی ایران فعالیت های اقتصادی در زمینه صنایع بزرگ، بازرگانی خارجی، بانکداری، بیمه، پست، تلگراف، تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه آهن، راه و مانند اینها را در بخش دولتی تعریف کرده، اما در عین حال مالکیت در این حوزه ها را با تعیین شرایطی، برای بخش های خصوصی و تعاونی هم مجاز دانسته است.

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی در سالهای نخست پس از انقلاب ایران تدوین کنندگان قانون اساسی تحت تأثیر "حالت ویژه انقلابی" و رنجی که جامعه از "دخالت ثروتمندان طاغوتی" برده بود عمده مسائل عمده زیربنایی را در انحصار دولت قرار دادند.

اما مسئولان جمهوری اسلامی پس از جنگ به این نتیجه رسیدند که این انحصارات "بسیار دست و پا گیر است" و به فکر آزاد سازی اقتصاد افتادند.

آنچه به سیاست های "ذیل اصل 44" معروف شده، با تأکید بر بخش پایانی این اصل از قانون اساسی، در پی آزاد سازی اقتصاد، توسعه بخش تعاونی و واگذاری بخشی از فعالیت های دولت به بخش خصوصی است.

دو جنبه یک دعوت

در این حال دعوت آقای هاشمی رفسنجانی از بسیج برای ورود به عرصه اجرای سیاست های ذیل اصل 44 در دو جنبه مطرح شده است.

وی در بخشی از سخنان خود گفته است: "چرا بدنه بسیج اقدام به تشکیل تعاونی نمی کند؟ می توانید اتوبان بسازید، نیروگاه بسازید و زیرمجموعه های صنعت نفت را به دست بگیرید، چرا که آنجا هزاران صنعت پر سود خوابیده است."

اما این دعوت به گفته محمدرضا بهزادیان می تواند به نوعی حرکت در خلاف مسیر اجرای سیاست های ذیل اصل 44 منجر شود.

وی می گوید: فرق بخش دولتی و بخش خصوصی در این است که اتکای بخش دولتی برای گرفتن هر کاری، سرمایه و قدرت است، در حالی که اتکای بخش خصوصی تخصص است. اگر سپاه و بسیج بر قدرت و نفوذ خود تکیه کنند، این کار نتیجه ای بر خلاف تقویت بخش خصوصی خواهد داشت.

اما جنبه دوم دعوت آقای هاشمی رفسنجانی از بسیجیان برای ورود به عرصه اجرای سیاست های اصل 44، که پررنگ تر از جنبه اول هم مطرح شده، فشاری است که آنها می توانند برای اجرای این سیاست ها به دولت وارد کنند.

استفاده از نیروی بسیج

رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران به دانشجویان گفته است: "شما را نمی توانند متهم کنند که کار انتخاباتی و سیاسی می کنید. به هر حال بسیج در خدمت آقا (آیت الله خامنه ای) است و موضع آقا را هم همه می دانند."

او در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم بررسی چگونگی پیشرفت امور، به بسیجیان گفته است:" باید ببینید چه کسی مقصر است. انتظار داریم این نتیجه به مردم گفته شود."

یکی از مهمترین اختلافات سیاسی آقای هاشمی رفسنجانی با محمود احمدی نژاد به موضوع خصوصی سازی و اجرای سیاست های اصل 44 باز می گردد.

با توجه به اینکه عدم پیشرفت در اجرای این سیاست ها از جمله معدود انتقادهایی است که رهبر ایران تاکنون از عملکرد دولت نهم مطرح کرده، به نظر می رسد آقای هاشمی رفسنجانی قصد دارد از نیروی بسیج برای فشار به دولت برای اجرای این سیاست ها استفاده کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.